Brak wyników

Świat seniora poleca

10 sierpnia 2021

5 wakacyjnych pomysłów na jednodniową wycieczkę po Małopolsce

0 1234

Małopolska to jeden z najpiękniejszych regionów Polski. Oprócz kulturalnych zabytków, architektury i dzieł sztuki kojarzących się głównie z Krakowem i jego okolicami, województwo małopolskie kryje dużo więcej niespodzianek. Tym razem przyjrzymy się przede wszystkim kilku malowniczym miejscom, w których można odkryć niesamowite dzieła przyrody.

Choć Małopolska głównie kojarzy się z tak popularnymi miejscami, jak Kraków, Wieliczka, Zakopane czy Oświęcim, warto zauważyć, że region ten jest dużo bogatszy. Szczególnie w wakacyjnym okresie można wybrać się na jednodniową wycieczkę w letnią pogodę i schronić się przed upałem na łonie natury. Przedstawiamy kilka pomysłów na wyjazdy dla całej rodziny, zwłaszcza dla tych, którzy poszukują miejsca na wybieganie, wyskakanie i wybawienie się swoich pociech.

Gorczański Park Narodowy

Park obejmuje centralne pasmo Gorców, czyli gór leżących w Beskidach Zachodnich. Składa się głównie z terenów leśnych i słynnych przepięknych polan reglowych. To jeden z charakterystycznych składników krajobrazu i największa atrakcja turystyczna. Do dziś kultywuje się tam wypas owiec, by zachować kształt polan gorczańskich. Rozciągają się z nich się widoki na Tatry, Pieniny, Beskid Wyspowy i Beskid Sądecki. W samym parku występują siedliska m.in. dzika, jelenia, borsuka, wydry i gronostaja. Podczas spaceru możemy trafić na płazy ogoniaste: traszką karpacką i niezwykłą salamandrę plamistą. Z kolei w koronach 100-letnich drzew zaobserwujemy dzięcioły, orły, puchacze, głuszce, puszczyki i sóweczki. W Parku znajdują również schronienie polskie drapieżniki – niedźwiedzie brunatne, wilki, rysie i żbiki.

Najstarszą budowlą sakralną, którą znajdziemy na jednym ze szlaków, jest Kapliczka Bulandy na Jaworzynie Kamienickiej, szczycie Gorców. Została wybudowana w 1904 r. przez najsłynniejszego gorczańskiego bacę, pasterza i znachora – Tomasza Chlipałę, którego nazywano Bulandą. Z jego postacią wiąże się wiele legendarnych opowieści, podobnie zresztą z Jaskinią Zbójnicką, znajdującą się niedaleko.

W trakcie wycieczki musimy pamiętać o zasadach obowiązujących w Parku Narodowym. To doskonała okazja na edukację ekologiczną naszych dzieci i pokazanie, jak człowiek może zadbać o dziką przyrodę.

Babia Góra

Na Babią Górę, czyli “Królową Beskidów” lub “Matkę Niepogód” czy “Kapryśnicę”, nazywaną tak z powodu zmiennej pogody, można dostać się kilkoma szlakami. Wśród nich są dwa czerwone, czyli najtrudniejsze, żółty, czyli średnio trudny oraz zielony, czyli najłatwiejszy. W zależności od tego, czy jesteśmy fanami górskiej wspinaczki czy raczej spacerów po łagodniejszych wzniesieniach, możemy dopasować do siebie wyprawę na słynny szczyt. Babią Górą nazywa się zarówno cały masyw górski, a także jej najwyższy szczyt (również w całych Beskidach Zachodnich!), inaczej określany mianem Diablak (1725 m). Podczas wspinaczki nieraz usłyszymy szum potoków– Jałowieckiego lub Jaworzynki. Wielbiciele wrażeń docenią pomysł zdobycia Babiej Góry w nocy, by podziwiać z niej wschód słońca. Pamiętajmy o mocnych latarkach, wodzie, prowiancie i ciepłych ubraniach. Dla klimatu zapoznajmy się wcześniej z różnymi legendami, by umilić nocną wędrówkę.

Jezioro Czorsztyńskie

Jezioro Czorsztyńskie to zaporowy zbiornik wodny na rzece Dunajec, między Gorcami a Pieninami. Pełni przede wszystkim rolę przeciwpowodziową, chroniąc przed zbytnim wezbraniem Dunajca. Do niezapomnianych przeżyć na pewno należeć będzie żeglowanie po jeziorze z jednoczesnym, rozciągającym się widokiem na góry. Jeśli nie mamy patentu żeglarskiego, możemy wypożyczyć deskę SUP, kajak lub po prostu popływać przy wyznaczonych plażach. Dla turystów organizowane są również specjalne przejazdy statkiem wycieczkowym. Ponadto, jeśli obudzi się w nas rycerski duch, warto zwiedzić znajdujące się w bliskiej okolicy Zamek w Niedzicy i ruiny zamku w Czorsztynie. Tuż obok zaczyna się już teren Pienińskiego Parku Narodowego, w którym, spacerując wzdłuż Dunajca, możemy swobodnie przejść polsko-słowacką granicę. Warte odwiedzenia są też urokliwe miasteczka, np. Szczawnica czy Krościenko, w których odpoczniemy, wypijemy kawę i skosztujemy góralskich przysmaków.

Rabka-Zdrój

Ta miejscowość uzdrowiskowa, dziś potocznie zwana po prostu Rabką, położona jest w Kotlinie Rabczańskiej, nad rzeką Raba. Co ciekawe, na terenie miasteczka do rzeki wpadają aż trzy malownicze potoki: Poniczanka, Słonka i Skomielnianka. Główną atrakcją Rabki jest jedyna w Małopolsce Tężnia Solankowa i Pijalnia Wód, które znajdują się w Parku Zdrojowym. W obiektach wypijemy lecznicze wody mineralne, a także przespacerujemy się wokół specjalnej kolumny w tężni, jednocześnie inhalując się solankowym aerozolem. Inhalacje solankowe poleca się przede wszystkim alergikom, palaczom, osobom pracującym głosem, a także zmagających się z ogólnym wyczerpaniem organizmu i przemęczeniem.

W Rabce znajduje się również Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, w którym urządzono wystawę wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych, wagonów, pługów, żurawi, i innego taboru specjalnego. Dodatkowo sami możemy przejechać się zabytkowym pociągiem! Z kolei z drewnianej Wieży Widokowej na Polczakówce obejrzymy Gorce, Beskid Wyspowy, Babią Górę i Tatry. Chętni do zdobywania wiedzy odnajda się natomiast w Muzeum Etnograficznym im. Władysława Orkana, które od wielu lat zajmuje się kolekcjonowaniem i popularyzowaniem tradycyjnej kultury Górali Zagórzańskich.

Rabkoland

Jeśli podróżujemy z dziećmi i zwiedzanie zabytków to niekoniecznie dla nich najbardziej interesujący punkt wycieczki, warto udać się do parku rozrywki Rabkoland. Obiekt znajduje się na terenie Rabki, dlatego podczas jednego wyjazdu możemy połączyć aktywności dla dorosłych z tymi dla najmłodszych. Rabkoland to park z wieloletnią tradycją, założony został już w 1989 r.! Dwa lata temu przeszedł gruntowną rewitalizację, dlatego możemy być pewni, że wszystkie atrakcje są bezpieczne i unowocześnione. Choć oferta głównie skierowana jest do dzieci od 1 do 12 lat, odnajdą się w niej również rodzice swoich pociech. W Rabkolandzie przejdziemy przez różne strefy tematyczne: Machinarium, Dolinę Trzmiela, Góralsko Dżunglę, Wioskę Wikingów i Cyrk Lunę. W ofercie gastronomicznej znajdziemy pizzę, słodkie desery, zdrowe soki z sokowirówki, pieczone kiełbaski, naleśniki, pierogi i inne. Możemy być pewni, że całodniowy pobyt w Parku okaże się świetną zabawą, zarówno dla nas, jak i naszych żądnych przygód dzieci.

Obszar województwa małopolskiego to jeden z najciekawszych terenów turystycznych dla całej rodziny. Powyższe atrakcje sprawdzą się przy krótkich, jednodniowych wycieczkach, dlatego możemy skorzystać z pomysłów, nawet jeśli jesteśmy już po oficjalnym urlopie.


Rabkoland to jeden z najpopularniejszych parków rozrywki w Polsce, znajdujący się w miejscowości Rabka-Zdrój. Park rozpoczął działalność pod nazwą Lunapark Alibaba w 1989 roku. Od 2001 roku funkcjonuje już jako Rabkoland. W latach 2019-2020 miejsce przeszło gruntowną rewitalizację. Na terenie parku można znaleźć atrakcje dla dzieci od 1 do 12 lat, choć w ofercie Rabkolandu bardzo dobrze odnajdują się także dorośli. Urządzenia rozrywkowe są podzielone na 5 stref tematycznych: Machinarium, Dolinę Trzmiela, Góralsko Dżunglę, Wioskę Wikingów i Cyrk Luna. Wśród atrakcji Rabkolandu można wymienić: najmniejszy rollercoaster tylko dla dzieci, Latający Autobus, Wesołą Farmę, Wieżę Duch-Duch czy Kuźnię Wikingów. Więcej informacji na temat parku można znaleźć na stronie www.rabkoland.pl.

Przypisy