Brak wyników

Świat seniora poleca

22 lutego 2021

Jak wybrać odpowiednie kule łokciowe i kule pachowe

0 1251

Gdy sytuacja wymaga od nas wsparcia się kulami ortopedycznymi, przez schorzenia, złamania, stopień inwalidztwa czy po zabiegach, warto zastanowić się nad wyborem odpowiednich kul, które w najbardziej komfortowy dla nas sposób pomogą nam się poruszać i odciążą nasze stawy. W takich sytuacjach stoimy przed wyborem czy zdecydować się na kule łokciowe czy kule pachowe. Który rodzaj kul wybrać aby najlepiej pasowały do danej sytuacji?

Kule łokciowe

Przy większości schorzeń, urazów czy kontuzji wybór powinien paść na kule łokciowe. Dla młodych osób, użytkowanie takich kul jest łatwiejsze niż w przypadku kul pachowych. Dodatkowo jedna kula łokciowa może wystarczyć przy lekkich kontuzjach co powala nam odciążyć drugą rękę i zapewnia nam większą mobilność. Z tego powodu większość osób decyduje się na kule łokciowe. Ten typ kul nie jest jednak odpowiedni dla osób ze schorzeniami nadgarstków, ponieważ użytkowanie tego rodzaju kul dodatkowo je obciąża. Współczesne kule ortopedyczne dla dorosłych są produkowane w różnych kolorach, dlatego możemy wybrać taki który najlepiej oddaje nasze upodobania lub pasuje do naszych stylizacji. Kolorowe kule dziecięce podobają się dzieciom, dzięki czemu chętniej ich używają i pomagają zwalczyć niechęć niektórych z nich do poruszania się za ich pomocą.
 


Użytkowanie kul łokciowych

Podczas poruszania się za pomocą kul łokciowych podpieramy się na przedramionach i nadgarstkach, natomiast łokcie opieramy o kulę. Uchwyty na dłonie są konstruowane tak aby umożliwiały wygodny chwyt dla różnych dłoni i palców. Kule najczęściej posiadają regulację wysokości, dzięki czemu możemy odpowiednio dopasować je do naszego wzrostu.

Kule pachowe

Kule pachowe będą trafnym wyborem głównie dla osób które maja potrzebę całkowicie odciążyć nogi. Są to na przykład sytuacje jak amputacja kończyny, poważna operacja biodra czy kolana. Ponieważ w tym rodzaju kul punkt podparcia znajduje się pod pachą, takie kule odciążają nasze przedramiona i nadgarstki. Właśnie dlatego mogą też być odpowiednim wyborem dla osób starszych czy osób ze schorzeniami nadgarstków. Przed zakupem kul pachowych zaleca się uprzednią konsultację z lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą który zajmuje się rehabilitacją kończyny. Przy podejmowaniu decyzji o tym jakie kule wybrać po urazie, najlepiej zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego lub ortopedy.
 


Uzytkowanie kul pachowych

Kule pachowe należy dobrać odpowiednio do naszego wzrostu. Większość z nich, tak jak w przypadku kul łokciowych, posiada regulację wysokości, jednak często występują one w różnych rozmiarach z różnymi zakresami do wyboru. Ważne, aby kule posiadały solidną i wzmocnioną nakładkę antypoślizgową, by przy poruszaniu się punkt podparcia był stabilny niezależnie od powierzchni. Przy wyborze kuli warto wybrać takie, w których można regulować także rękojeść aby można było je lepiej dopasować do budowy ciała. Podparcie pachy oraz rękojeść powinny być wykonane z materiały zapewniającego odpowiednią przyczepność. Doskonałym materiałem spełniającym tę funkcję i będącym przyjemnym w dotyku jest pianka poliuretanowa. 

O czym jeszcze należy pamiętać?

Niezależnie od tego czy ostatecznie zakupimy kule łokciowe czy kule pachowe, należy pamiętać o dobraniu modelu odpowiedniego do naszej masy ciała. Producenci najczęściej podają maksymalna dopuszczalną wagę w informacjach o produkcie. Oprócz tego kule zawsze należy dobrać odpowiednio do naszego wzrostu aby ich użytkowanie było komfortowe i zdrowe. Duży wybór kul ortopedycznych i lasek inwalidzkich mogą Państwo znaleźć w sklepie Kule.pl.

Przypisy