Brak wyników

Świat seniora poleca

27 stycznia 2022

Otwarcie portalu POLSKAHEKATOMBA.PL

0 736

Kilka tygodni temu informowaliśmy Państwa, że przygotowujemy portal internetowy zawierający rejestr i mapę wszystkich zbrodni popełnionych przez okupantów na polskich obywatelach w czasie II wojny światowej na terenie Polski. Jednocześnie prosiliśmy Państwa Czytelników o pomoc w uzupełnieniu powstającego projektu. Odzew przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.

Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie i serdecznie zapraszamy na uroczystość otwarcia portalu POLSKAHEKATOMBA.PL, które odbędzie się 7 lutego o godzinie 18.00 w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1B.

Podczas tego wydarzenia nie tylko uruchomimy przygotowywany portal, ale również zaprezentujemy Państwu pierwsze efekty naszej pracy i przedstawimy plany na przyszłość. Głos zabiorą w imieniu Stowarzyszenia Polska Hekatomba Tomasz Stachura, a także zaproszeni prelegenci Paweł Lisicki publicysta i redaktor naczelny „DoRzeczy” oraz dr hab. Michał Łuczewski, socjolog, badacz socjologi narodu i pamięci. Na zakończenie dyskusja z prelegentami.

Dla wszystkich, którzy nie będą mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu na żywo przeprowadzimy relację live za pośrednictwem Facebooka na profilu Polskiej Hekatomby: https://fb.me/e/3r4WN3h3H

Jednocześnie cały czas prosimy o kontakt osoby, które mogą posiadać wiedzę i materiały mogące uzupełnić przygotowywany przez nas projekt.

W załącznikach przesyłamy oficjalny plakat z programem wydarzenia oraz informacje dotyczące portalu, stowarzyszenia i zaproszonych prelegentów.

Uroczyste Otwarcie Portalu:
www.polskahekatomba.pl

Zapraszamy:

7 Lutego o godzinie 18:00
do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1b

Program wydarzenia:

18:00 WPROWADZENIE - Tomasz Stachura

18:15 PRELEKCJA red. Pawła Lisickiego na temat: Idea Polskiej Hekatomby 19:00 PANEL DYSKUSYJNY

19:15 PRELEKCJA dr hab. Michała Łuczewskiego na temat: Kapitał moralny i niemoralny. Ograniczenia polityki historycznej

20:00 PANEL DYSKUSYJNY

Informacje o Stowarzyszeniu Polska Hekatomba:

Misją Stowarzyszenia Polska Hekatomba jest upowszechnianie wiedzy o polskich ofiarach drugiej wojny światowej. Od kilku lat w polskiej przestrzeni publicznej funkcjonuje termin „polska hekatomba” i naszym zdaniem on najlepiej oddaje doświadczenia obywateli II RP ze zbrodniczymi systemami totalitarnymi i okupacją podczas II wojny światowej. Nasz portal umożliwia proste dotarcie do wiedzy o zbrodniach popełnionych na obywatelach polskich zarówno poprzez interaktywną mapę, jak rejestr zawierający chronologiczną typologię zbrodni.

Stowarzyszenie Polska Hekatomba zostało założone w 2020 roku przez trójmiejskich pasjonatów historii. Zarząd stowarzyszenia tworzą Tomasz Stachura, właściciel firmy Santi, od lat wspierającej poszukiwania okrętu ORP ORZEŁ na Morzu Północnym, autor książki „Droga Śmierci”; dr hab.

Daniel Wicenty, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, socjolog, pracownik gdańskiego IPN oraz mecenas Maciej Adamczyk, właściciel gdyńskiej kancelarii prawnej.

Projekt jest finansowany wyłącznie ze składek członków stowarzyszenia.

Osoby zainteresowane przystąpieniem do Stowarzyszenia oraz organizacje zainteresowane wszelkimi formami współpracy prosimy o kontakt:

Stowarzyszenie Polska Hekatomba Ul. 3 Maja 27-31 / 3
81-364 Gdynia, Polska
e-mail: kontakt@polskahekatomba.pl tel. 609 104 215

Informacje o portalu:

POLSKAHEKATOMBA.PL

Uruchomiona 7 lutego strona ma być pierwszym zbiorem, opisującym w jednym miejscu wszystkie zbrodnie popełnione na polskich obywatelach podczas II wojny światowej, czyli wykazem całej polskiej hekatomby (ofiar okupacji).

Ludobójstwo, do którego doszło na obszarze Polski podczas drugiej wojny światowej, trwale połączyło wszystkich obywateli naszego kraju. Nie ma znaczenia, w którym zakątku świata żyjemy, czy nasz adres jest w mieście, czy na wsi, gdzie pracujemy, ile zarabiamy, jakie posiadamy wykształcenie, ile mamy lat, jaką wyznajemy religię oraz na kogo oddajemy swój głos w wyborach. Bez względu na wszystkie różnice między nami, dokonane przez okupantów zbrodnie z lat 1939-1945, których ofiarami, uczestnikami i świadkami byli nasi przodkowie lub wciąż my sami, stanowią fundament polskiej pamięci zbiorowej.

Przygotowywany portal będzie zawierał oś czasu ze szczegółowym rejestrem masowych mordów oraz zabójstw pojedynczych osób a także mapę z miejscami zbrodni.

Portal będzie uczył i upamiętniał, ale przede wszystkim pozwoli czytelnikom spojrzeć na ogrom tej tragedii z perspektywy lotu ptaka i odkryć indywidualne związki z dotąd nieznanymi lub zapomnianymi historiami.

Od 7 lutego zapraszamy na www.polskahekatomba.pl

Informacje o prelegentach:Paweł  Lisicki  –  dziennikarz,  publicysta  i  eseista. Od 2013 redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”. W latach 2006–2011 redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”, współzałożyciel (2011) i w latach 2011–2012 redaktor naczelny tygodnika „Uważam Rze”. Podejmuje problematykę teologii chrześcijańskiej, przyszłości cywilizacji europejskiej oraz miejsca Polaków w aktualnej debacie historycznej. Autor książek, w tym Kto zabił Jezusa? (2013), Dżihad i samozagłada Zachodu (2015) oraz Dogmat i tiara. Esej o upadku rzymskiego katolicyzmu (2020).

Temat wystąpienia: Idea Polskiej Hekatomby
 


 

Michał Łuczewski – dr hab., socjolog, psycholog, adiunkt w Instytucie Socjologii UW. W latach 2013–2019 zastępca dyrektora Centrum Myśli Jana Pawła II. Zajmuje się m.in. genezą narodu, polityką historyczną i wyzwaniami współczesnego chrześcijaństwa. Autor  książek  Odwieczny  naród. Polak i katolik w Żmiącej (Toruń 2012) oraz Kapitał moralny. Polityki historyczne w późnej nowoczesności (Kraków 2017).

Temat wystąpienia: Kapitał moralny i niemoralny. Ograniczenia polityki historycznej

Przypisy