Brak wyników

Świat seniora poleca

3 sierpnia 2022

Słuchowisko „Legenda o Kostku” w lochach Pałacu Odrowążów

0 688

W jednej z najstarszych siedzib szlacheckich na ziemiach polskich, a dziś luksusowym hotelu Manor House SPA, można się cofnąć w czasie dzięki słuchowisku w XV-wiecznych lochach.

Mazowiecki kompleks hotelowy Manor House SPA**** - Pałac Odrowążów***** ma nową atrakcję – słuchowisko w przypałacowych lochach pt. Legenda o Kostku. Podczas kilkunastominutowego seansu z efektami dźwiękowymi i świetlnymi można przenieść się do czasów pierwszych właścicieli Pałacu Odrowążów i poznać tragiczną historię panicza Kostka Chlewickiego, herbu Odrowąż. Bohater naszej legendy, to postać szlachetna, dobry duch i opiekun posiadłości. Słuchowisko przybliża życie i obyczaje szlachty w XV-wiecznej Polsce. Atrakcja dostępna jest bezpłatnie dla osób zwiedzających zabytkowy park i Gości hotelowych Manor House SPA codziennie w godzinach 8.00 - 21.00 w lochach pod pałacową sceną. Osoby z zewnątrz mogą wejść na teren parku z biletem wstępu, goście hotelowi korzystają z niego gratis.
 


 


U podnóża Pałacu Odrowążów, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z XII wieku, znajdują się 3 piwnice pochodzące z XV w., tak jak murowany budynek główny. Piwnica pod sceną pałacową, na której dziś czasem odbywają się uroczyste zaślubiny, składa się obecnie z 2 izb (historyczne źródła podają 3 lokalności). Wszystkie piwnice są zagłębione w stoku wzgórza zamkowego, zostały wykonane z łamanego lokalnego piaskowca, a charakterystyczne ślady narzędzi kamieniarskich wskazują na okres renesansu. Dawniej służyły za spichlerze oraz winiarnię, podobnie jak datowana na 1837 r. lodownia z szybem zasypowym, w której dziś mieści się Wystawa Rzeźb Bogów i Bożków Słowiańskich.
 


Odrowążowie wybudowali kościół w Chlewiskach w 1121 r., a dwór rycerski w 1135 r., na którego miejscu w XV w. wznieśli murowany zamek i w tym samym czasie przyjęli nazwisko Chlewiccy. W XIII w. tutejsze dobra rodowe odwiedzał święty Jacek Odrowąż OP, nazywany św. Jackiem z pierogami, jako że według podań karmił ubogich pierogami własnego wyrobu. Jako jedyny Polak został uwieczniony wśród rzeźb dłuta Berniniego na kolumnadzie wokół Placu św. Piotra w Rzymie. Jest patronem ponad 900-letniej posiadłości w Chlewiskach. Na jej terenie znajduje się także zabytkowa Stajnia Platera, wybudowana w dworskim stylu w 1886 r. z szydłowieckiego piaskowca. Konstrukcja 100-metrowego budynku jest podparta na żeliwnych dźwigarach wyprodukowanych w zabytkowej hucie w Chlewiskach. Wśród reliktów przeszłości na terenie posiadłości znajdują się także: baszta z XVIII w., studnia Dobiesława z XV w., Kaplice Św. Bożej Rodzicielki i Św. Jacka Odrowąża w przypałacowej wieży z 1605 r. oraz wspomniane już XV-wieczne piwnice i XIX-wieczna lodownia. Na ścieżce historycznej jest także Wystawa Sprzętów Dawnych. Posiadłość można zwiedzać również ścieżką rekreacyjną, która składa się z małej i wielkiej ścieżki medytacji, kącików medytacyjnych sprzyjających zadumie i refleksji oraz ścieżką przyrodniczą biegnącą koło rzadkich okazów drzew.
 


10-hektarowy park z 300-letnim starodrzewem i licznymi pomnikami przyrody należy do najcenniejszych zabytkowych parków w Polsce i zachwyca swoją urodą o każdej porze roku. Skrywa on przypałacowe stawy, malowniczy Ogród Tarasowy i Witalną Wioskę SPA, w której można oddawać się rytuałom zdrowia, oraz wiele urokliwych zakątków, sprzyjających błogiemu relaksowi w bliskości zachwycającej przyrody i pozytywnych sił natury. W jego sercu znajduje się Ogród Medytacji z  Kamiennym Kręgiem Mocy, Piramidą Horusa, Ogrodem Zen, który jest kopią sławnego ogrodu przy świątyni w Ryoan-ji koło Kioto oraz energetycznymi spiralą i labiryntem – repliką labiryntu z katedry w Chartres. Posiadłość w Chlewiskach jest silnym miejscem mocy o potwierdzonym oddziaływaniu energetycznym, sięgającym nawet do 30.000 jednostek w skali Bovisa, dzięki czemu jest nazywana Polskim Centrum Biowitalności. To także najlepszy od lat holistyczny hotel SPA w Polsce i enklawa dla dorosłych (hotel bez dzieci).  Więcej na: www.manorhouse.pl 

Przypisy