Brak wyników

Świat seniora poleca

9 lipca 2020

Świeże powietrze w domu – dlaczego warto o nie zadbać?

0 1193

W ostatnim czasie domowe zacisze nabrało zupełnie nowego znaczenia. Przymusowa kwarantanna skłoniła wielu z nas do refleksji nie tylko nad wystrojem naszych czterech kątów, ale również nad jakością powietrza, którym oddychamy przebywając w domu. Jak zadbać o świeże powietrze w pomieszczeniu i jak na jego jakość może wpłynąć rekuperacja mechaniczna z odzyskiem ciepła? Poznajcie opinie ekspertów.

Świeże powietrze – czy na pewno takim oddychamy?

Otwieramy okna, inwestujemy w specjalistyczne oczyszczacze, kupujemy rośliny – wszystko z myślą, o tym, aby oddychać zdrowym i czystym powietrzem. Po okresie domowej kwarantanny w szczególny sposób dbamy o jego jakość. To właśnie świeże powietrze sprawia, że lepiej śpimy, efektywniej pracujemy i mamy lepsze samopoczucie. Jednak, jak się okazuje oprócz azotu i tlenu w powietrzu często występują różnego rodzaju drobnoustroje, zarodki roślin i zanieczyszczenia, które mogą w silny sposób oddziaływać na nasze drogi oddechowe. Zawartość tych szkodliwych dla naszego zdrowia cząsteczek zmienia się w zależności od pory roku, sezonu grzewczego, lokalizacji oraz od tego, czy posiadamy system wentylacji mechanicznej i czy taka rekuperacja działa prawidłowo.

Jak jakość powietrza wpływa nasze zdrowie?

Zdaniem eksperta - dr n. med. Norberta Górskiego, otolaryngologa, Specjalisty chorób nosa i zatok, absolwenta Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wydziału Medycznego Uniwersytetu Harvarda w Bostonie - jakość powietrza, którym oddychamy przebywając w domu ma ogromny wpływ na nasze zdrowie.

Zanieczyszczone powietrze w naszych domach, szczególnie jeśli cierpimy na różnego rodzaju choroby przewlekłe jak np. alergia czy choroby płuc, może przyczyniać się do nasilenia objawów lub rozwoju nowych. Należy pamiętać, że także dla osoby zupełnie zdrowej jakość powietrza w domu ma duże znaczenie – może wpływać na rozwój infekcji. Najgorzej mają jednak pacjenci, którzy cierpią na przewlekłe choroby płuc, takie jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy alergie wziewne. Zanieczyszczenie w domu może nasilać reakcję zapalną, która jest podłożem tych chorób, prowadząc do intensyfikacji objawów takich jak kaszel, katar, kichanie, świąd czy nawet duszność – przyznaje dr Norbert Górski.

Do rozwoju szkodliwych patogenów w pomieszczeniach może przyczynić się nieprawidłowa wilgotność powietrza. W celu utrzymania jej właściwego poziomu w domu nie może być ani za sucho, ani za wilgotno. Zalecany zakres wilgotności zimą to 40-60% (przy zalecanej temperaturze 18-20 stopni). Latem zaś wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 70% (przy zalecanej temperaturze 20-23 stopni). Po przekroczeniu tych granic powietrze staje się mało komfortowe dla mieszkańców, co wpływa na jakość ich życia.

Świeże powietrze bez bakterii i grzybów

Ekspert przyznaje, że zbyt duża wilgotność oraz brak prawidłowej wentylacji mogą przyczynić się do rozwoju bakterii, roztoczy czy grzybów, a wszystkie te organizmy mogą wnikać do naszych dróg oddechowych, powodując rozwój chorób. Najbardziej narażone są osoby z alergią na roztocza, u których mogą pojawić się objawy takie jak świąd, zapalenie spojówek, katar czy kaszel. W takich przypadkach ważne jest, by zadbać o prawidłowe oczyszczanie powietrza, a także by pozbyć się jak największej ilości alergenów, usuwając z pomieszczeń dywany, koce, odkryte półki z książkami itp.

Rekuperacja sposobem na świeże powietrze

O świeże powietrze w naszym domu możemy zadbać na wiele sposobów, jednak jednym z najskuteczniejszych i kompleksowych rozwiązań jest rekuperacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jej zadaniem jest wymiana zużytego powietrza z naszych wnętrz na świeże, przefiltrowane z zewnątrz. Dobór wielkości i typu rekuperatora zależy od wielkości domu, ilości domowników, jak również od ich stylu życia. Wśród dostępnych na rynku systemów warto zwrócić uwagę na VASCO SILENT VENTILATION z 6-letnią gwarancją, wzbogacony o nową serię rekuperatorów DX. Te nowoczesne urządzenia o innowacyjnej formule posiadają w pełni zintegrowane filtry o wysokiej wydajności i intuicyjnej obsłudze. Dzięki nim do pomieszczeń w naszym domu docierać będzie tylko świeże powietrze, oczyszczone z drobinek kurzu, pyłków roślinnych, a także większości cząsteczek smogu, które zatrzymują wysokiej klasy filtry.
 

 

Oficjalne dane statystyk zgonów i badania naukowe potwierdzają, że każdego roku około 45 tysięcy osób umiera w Polsce przedwcześnie skutkiem zanieczyszczenia powietrza smogiem. Należy sobie uświadomić, że to śmiertelne zanieczyszczenie to nie jest coś abstrakcyjnego daleko od nas. To zanieczyszczenie to dymiące kilkunastoletnie silniki diesla w samochodach, które jeżdżą po ulicach naszego miasta i kominy domów w sąsiedztwie, w których pali się najtańszym węglem, drewnem i śmieciami. Dlatego już na etapie projektowania domu warto rozważyć montaż rekuperacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Zarówno w celu oczyszczania powietrza zewnętrznego dzięki, wbudowanym w rekuperator filtrom zatrzymującym np. cząstki smogu i  pyłki roślinne, jak i o odpowiednią, dostosowaną do bieżących potrzeb, intensywność wymiany powietrza wewnętrznego na świeże, o niskiej zawartości CO2 – dodaje Waldemar Tomczuk, przedstawiciel firmy VASCO GROUP, dyrektor ds. Rekuperacji.

Rekuperacja a poziom wilgotności w naszych domach 

Rekuperacja wyposażona w czujniki wilgotności rozwiązuje również problem z utrzymaniem odpowiedniego poziomu stężenia cząsteczek wody w domowym powietrzu. Mając pod kontrolą wilgotność, możemy zatrzymać rozwój pleśni, grzybów, roztoczy i bakterii. Dzięki temu świeże powietrze na stałe zagości w naszych domach.

Przypisy