Brak wyników

Świat seniora poleca

24 września 2020

Wentylacja mechaniczna zimą! Sprawdź, jak możesz ustrzec się przed chorobami!

0 3705

Kiedy suche, zimowe powietrze przedostaje się do naszych domów, często narzekamy na infekcje dróg oddechowych, kaszel, chrypkę czy zapalenie zatok. Dawniej radzono sobie z tym problemem za pomocą mokrych ręczników zakładanych na kaloryfery. Obecnie wystarczy wyposażyć domowy system rekuperacji w nawilżacz kanałowy. Odpowiednio działająca wentylacja mechaniczna zimą to najlepszy sposób na utrzymanie stałej, optymalnej dla naszego zdrowia wilgotności powietrza. 

Zimą często towarzyszy nam uczucie wysuszonej skóry, gardła czy nosa. To zjawisko całkowicie naturalne, ponieważ powietrze w tym okresie charakteryzuje się niższą wilgotnością. Kiedy takie zimne i suche powietrze dostanie się z zewnątrz do naszych domów i zostanie ogrzane do temperatury pokojowej, wtedy jego wilgotność względna spada do kilkunastu procent. Rekuperacja, dzięki zamontowaniu specjalnego nawilżacza kanałowego może rozwiązać ten problem.

Suche powietrze w domu szkodzi zdrowiu

Kaszel, chrypka, trudności w oddychaniu to dolegliwości, które odczuwamy przebywając w pomieszczeniach o niskim poziomie wilgotności. Suche powietrze to idealne środowisko do rozprzestrzeniania się wirusów. Kiedy śluzówka dróg oddechowych się wysusza, spada również  odporność. Wtedy krążące swobodnie w powietrzu cząsteczki wirusowe wywołują infekcje  zatok, jamy nosowej, gardła i krtani.

Zbyt suche powietrze jest przyczyną drapania w gardle, wysuszonych śluzówek jamy ustnej czy oczu. Szczególnie zauważalne jest to u małych dzieci, których drogi oddechowe są bardzo podatne na podrażnienia, co wtórnie może przyczyniać się do częstych infekcji - przyznaje dr n. med. Norbert Górski, otolaryngolog, specjalista chorób nosa i zatok.

Okazuje się, że utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w sezonie grypowym może przynieść domownikom ogromne korzyści.

Często pacjenci zgłaszający się do gabinetu lekarskiego, którzy cierpią na problemy z zatokami pytają, jakie powietrze powinno być w ich domach. Odpowiedź nie jest taka prosta. Bo tak naprawdę, nie powinno być ani za zimno, ani za ciepło, ani za sucho, ani za wilgotno. Najzdrowsze warunki dla naszych zatok to wilgotność powyżej 50% i temperatura w okolicach 19-21 st. C. Szczególnie jest to ważne w miejscach, gdzie śpimy, zatem warto w sypialni wyposażyć się w nawilżacz powietrza lub chociaż położyć mokry ręcznik na grzejnik (szczególnie w sezonie grzewczym), a także zadbać, by temperatura była niższa podczas snu – radzi dr n. med. Norbert Górski.

Wentylacja mechaniczna zimą – działanie

Suche powietrze zimą nie wynika z działania rekuperacji. Wysusza je intensywne wietrzenie domu, czyli wymiana powietrza na świeże z zewnątrz. Sam system wentylacji mechanicznej pozwala na intensywną wymianę powietrza podczas mrozów, ponieważ nie generuje przy tym strat ciepła. Niestety na skutek tego procesu obniża się wilgotność powietrza w domu. Na szczęście producenci systemów rekuperacji znaleźli sposób na rozwiązanie tego problemu. Przykładem może być np. VASCO GROUP, która proponuje swoim użytkownikom kanałowy nawilżacz powietrza.

Zalety nawilżacza VASCO

Nawilżacz kanałowy VASCO jest dodatkowym elementem systemu VASCO SILENT VENTILATION, zapewniającego wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Montuje się go na poziomym odcinku kanału nawiewu świeżego powietrza do pomieszczeń. Ma on za zadanie podnieść wilgotność powietrza w taki sposób, aby utrzymać jej stabilny, zdrowy i komfortowy dla mieszkańców poziom (przyjmuje się, że powinien on oscylować pomiędzy 40-60% przy temperaturze 18-20 stopni). Tę funkcję nawilżacz wykonuje dzięki odparowywaniu wody na dużej powierzchni matrycy z włókna szklanego, która jest umieszczona w jego wnętrzu. Urządzenie musi być na stałe podłączone do wody i kanalizacji, przy czym ilość pobieranej wody jest ściśle kontrolowana przez sterowanie wykorzystujące czujnik kanałowy za nawilżaczem i sterownik naścienny w pomieszczeniu referencyjnym, np. w salonie. Nawilżacz kanałowy zamontowany na kanale nawiewu dostarcza powietrze o optymalnej wilgotności do wszystkich pomieszczeń domu, które tego wymagają (salon, sypialnie, gabinet), a precyzyjne dozowanie wody, wraz z czujnikami i sterowaniem gwarantuje stały poziom wilgotności powietrza wewnątrz domu. Jak zatem widać, wentylacja mechaniczna zimą może sprzyjać zdrowiu domowników i ich komfortowi.

Więcej to na: https://vasco.eu/pl/rekuperacja

Przypisy