Brak wyników

Aktualności

21 grudnia 2022

Czy edukacja cyfrowa się opłaca?

0 762

Można wyrazić różne zdanie na ten temat, ale analizując historie Naszych seniorów jednak odpowiedź musi być twierdząca.

Poznaliśmy historię Pani Joli, która dzięki uczestnictwu w zajęciach komputerowych rozwijała swoje pasje związane z miłością do kwiatów, którymi opiekowała się w swoim domu, a ich naprawdę było wiele. Dzięki internetowi mogła poszerzyć wiedzę w zakresie opieki nad kwiatami oraz zwiedzić wirtualne, najpiękniejsze ogrody świata. Jej „ Kwiatoholizm” został wzmocniony obszerną wiedzą z internetu. 

Pani Krysia, która również uczestniczyła w zajęciach „Cyfrowy Senior 60 +” mogła dzięki wiedzy, którą nabyła podczas zajęć kontaktować się z rodziną, która była rozrzucona po całym świecie – w Stanach Zjednoczonych, Francji i Wielkiej Brytanii. Granice już nie miały znaczenia. Choć wirtualnie za pomocą komunikatorów, ale z fonią i wizją mogła mieć możliwość kontaktu z bliskimi, nie tylko przez telefon jak do tej pory czyniła…. Choć była niechętna technologiom to jednak się przełamała.

Ciekawych historii Naszych uczestników jest wiele. Ci którzy skorzystali z zajęć teraz z chęcią mówią o projekcie i o wiedzy, którą nabyli, są Ambasadorami cyfrowego świata wśród swoich rówieśników.

Na zajęciach oprócz wspomnianych korzyści, które osiągnęli uczestnicy spotkań również można było poznawać inne zagadnienia. Seniorzy z chęcią już pobierają aplikacje, ze  Sklepu Play na telefony z systemem Android. Korzystają z aplikacji do poruszania się po Krakowie i innych miejscowościach oraz do podróżowania po całym kraju. Opanowane narzędzi takich jak aplikacja „Jak dojadę”, „Mobile MPK” czy „E-podróżnik” nie sprawia już żadnych problemów. Seniorzy z chęcią zaglądają do aplikacji „Krakow.pl”, gdzie mogą znaleźć szereg informacji o mieście Krakowie, wydarzeniach, informacje potrzebne do funkcjonowania społeczności krakowskiej. A i w urzędach już sobie Seniorzy dobrze radzą. Uczestnicy zajęć poznają takie narzędzia jak „profil zaufany”, czy platformę e-puap ( Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej), gdzie mogą załatwiać przez internet wiele spraw urzędowych.  Większość seniorów posiada już na swoich telefonach aplikację M-Obywatel, gdzie w tak zwanym „portfelu cyfrowym” możemy umieścić swoje dane z dowodu, prawa jazdy i innych ważnych dokumentów, aby mieć wszystko w jednym miejscu. Aplikacje, które wspomagają dbanie o zdrowie Seniora, to dla uczestników zajęć nie „magia tajemna”. Seniorzy potrafią instalować aplikację, która wspomaga w zbieraniu informacji o parametrach ciśnienia, ilości kroków, które zrobili w ciągu dnia czy ilości wody, która wskazana jest, aby wypić żeby organizm był dobrze nawodniony.  Korzystanie ze smartfona to również przełamywanie barier, bojaźni, co by się stało gdyby…  Na zajęciach mówmy o usługach bankowych, jak korzystać z płatności online, poprzez Blik ( a i na żywo zamawiamy pizzę ?, która zostaje dowiedziona przez zakończeniem zajęć) i omawiamy również inne sposoby realizacji płatności, aby transakcja, którą realizuje Senior była bezpieczna. Naszym zadaniem jest przedstawienie również zagrożeń, które czyhają na nas w cyfrowym świecie. Dlatego też analizujemy poszczególne rodzaje zagrożeń, tak aby Senior wiedział o nich i w sytuacji, kiedy się zetknie z problemem umiał na nie reagować. Co to phishing  czy przekręt nigeryjski…. To Seniorzy już wiedzą. Poznając nowe technologie, seniorzy mają okazję  budować i programować roboty.  Dzięki udziałowi w projekcie Cyfrowy Senior 60 + 80 uczestników przełamało bariery cyfrowego świata i stało się swoiście Ambasadorami korzyści wynikających z edukacji cyfrowej. Projekt się już kończy, ale wiedza i chęć dalszej edukacji cyfrowej pozostaje. Do następnego razu….

Artykuł powstał w ramach projektu pn. „Cyfrowy Senior 60 Plus” realizowanego przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw. Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego na rzecz osób starszych „Aktywni+” na lata 2021 -2025.

Zajęcia  z bezpieczeństwa w internecie

Zajęcia  z aplikacji z wykorzystaniem Blik

Zajęcia z e-puap.

Przypisy