Brak wyników

Aktualności

31 marca 2023

Dbając o nerki dbasz również o serce!

0 953

Dbając o nerki dbasz również o serce! Każdej doby oczyszczają ok.1500 litrów krwi i wydalają około 1,5 litra moczu. Jak dbać o jeden z najważniejszych naszych organów?

Nerki są jednym z najważniejszych naszych organów, odpowiadają za wiele ważnych funkcji naszego organizmu. Są niewielkie - waga wynosi od 120 do 175 gramów, a średnia długość to około 11 cm. Położone są z tyłu jamy brzusznej, po obu stronach kręgosłupa. Jeśli niesprawnie działają obydwie nerki może dojść nawet do śmierci. Zdrowe nerki są zatem podstawą dla prawidłowego funkcjonowania naszego ciała, naszego zdrowia i sił witalnych.

Nerki filtrują krew, usuwają nadmiar wody, oczyszczają organizm z toksyn oraz neutralizują kwasy. Wraz z moczem z organizmu usuwanych jest wiele związków chemicznych, takich jak kwas moczowy, mocznik, metabolity leków i inne substancje chemiczne, mogące mieć toksyczny wpływ na inne tkanki organizmu. Ponadto nerki biorą udział w regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej organizmu – mówi Artur Gabrysiak, specjalista medycyny laboratoryjnej American Heart of Poland.

Nieprawidłowe funkcjonowanie nerek wpływa destrukcyjnie na cały organizm.

Nie wszyscy kojarzą nerki z chorobami sercowo-naczyniowymi. Nerki wpływają też na nasze tętno i ciśnienie krwi, nadmiar wody zawarty w organizmie jest usuwany, czego wynikiem jest zmniejszenie objętości krwi krążącej w układzie krwionośnym i obniżenie ciśnienia tętniczego. W momencie odwodnienia mocz staje się bardziej zagęszczony, co pozwala na oszczędzanie wody. Ponadto w nerkach, dzięki bardzo dużemu unaczynieniu tego narządu, możemy zweryfikować stan najmniejszych naczyń krwionośnych w całym ciele człowieka. Takie same naczynia mamy w mózgu i sercu – wyjaśnia specjalista.

Jakie objawy mogą świadczyć o chorobie nerek?

Funkcje nerek dotyczą całego organizmu, stąd objawy, mogą nie być charakterystyczne i zlokalizowane w miejscu położenia nerek jak np. ból. Ból zazwyczaj jest stanem wymagającym pilnej interwencji. Może być to uczucie ciągłego zmęczenia, częste oddawanie moczu, opuchlizna rąk, stóp i kostek. Nerki również się starzeją - ich sprawność obniża się wraz z wiekiem – oznajmił specjalista ds. medycyny laboratoryjnej American Heart of Poland.

Badając nerki oceniamy zagrożenie dotyczące 3 narządów. Jak się je diagnozuje?

Wykonując testy:

  • kreatynina wraz ze wzorem eGFR (wskaźnik filtracji)
  • mocz z oceną wskaźnika albumina/kreatynina otrzymujemy kompleksową ocenę funkcji nerek oraz ocenę stanu naczyń. Nieprawidłowości w tych badaniach powinny być początkiem pogłębionej diagnostyki.

Wartość eGFR:

  • poniżej 90 ml/min/173cm wymaga weryfikacji i konsultacji z lekarzem
  • poniżej 60 - konsultacji nefrologicznych
  • poniżej 30 - rozważane jest leczenie w stacji dializ


Wartości wskaźnika albumina/kreatynina (uACR lub ACR):

  • powinny być mniejsze od 30 mg/g
  • powyżej 300 mg/g powinny włączyć alarm

Jak dbać o nerki?

Pijmy dużo zwykłej wody. Nie ma znaczenia, czy mineralna/źródlana, czy w wielu miejscach, po prostu z kranu. Ważne, żeby nie były to napoje słodzone. Sklepowe soki owocowe, jako podstawowy płyn, to też nienajlepsze rozwiązanie. Są dosładzane cukrem lub sztucznymi syropami. Zdrowa dieta ma również wpływ na nerki - owoce i warzywa poprawiają funkcjonowanie nerek. Warto zmniejszyć spożycie soli i produktów przetworzonych - sód obciąża nie tylko nerki, ale również pracę serca – dodał Artur Gabrysiak.

Przypisy