Brak wyników

Aktualności

24 listopada 2021

Ekonomiczna transformacja Wrocławia: bezpłatne wykłady dla seniorów i młodych

0 689

24 i 25 listopada odbędą się dwa bezpłatne wykłady online pt.: „Ekonomiczna transformacja Wrocławia”. Spotkania poprowadzą współzałożyciel i rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia Juliusz Woźny oraz profesor UWr, dr hab. Tomasz Głowiński.

Wrocław to jedno z najprężniej i najbardziej dynamicznie rozwijających się miast w Polsce. Stolica Dolnego Śląska była Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku.

– Historia „miasta stu mostów” jest niezwykle bogata i ciekawa, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę zmiany w jego sytuacji ekonomicznej na przestrzeni wieków – mówi Yuliia Pysko, Członkini Zarządu Stowarzyszenia Młody Dolny Śląsk.

W ramach projektu powstaną animacja edukacyjna oraz broszura informacyjna. A już 24 i 25 listopada odbędą się dwa wykłady online, w których trakcie poruszymy kwestie związane m.in. z założeniem Uniwersytetu Wrocławskiego, pierwszą linią kolejową oraz wpływem tych wydarzeń na rozwój miasta. Uwzględnimy również informacje dotyczące funkcjonowania Narodowego Banku Polskiego, aby zwiększyć świadomość społeczeństwa z zakresu działalności banku centralnego.

– Edukacja społeczeństwa jest jednym z głównych zadań zarówno naszego stowarzyszenia, jak i Narodowego Banku Polskiego. Wspólnie skupimy się na edukacji z zakresu ekonomicznej transformacji Wrocławia wśród seniorów oraz osób młodych – mówi Damian Fiet, Prezes Stowarzyszenia.

Środowy wykład o godz. 10:00 poprowadzi Juliusz Woźny, współzałożyciel i obecny rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia. Historyk sztuki, nauczyciel, dziennikarz, malarz artysta. Autor i współautor kilkunastu komiksów poświęconych głównie historii Wrocławia. Były kierownik Klubu Młodego Rzemieślnika „KAMER”, były pracownik wrocławskiego Klubu Muzyki i Literatury oraz wrocławskiej Galerii Miejskiej. Aktywnie wspiera działalność wrocławskiego oddziału Związku Sybiraków i wrocławskiego oddziału Związku Żołnierzy AK, zasiada we władzach Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru.

W czwartek o godz. 18:00 można wziąć udział w wykładzie, który poprowadzi profesor UWr, dr hab. Tomasz Głowiński, historyk specjalizujący się w historii Polski i powszechnej XIX-XX wieku, historii gospodarczej i historii wojskowości Polski XX wieku. Kierownik Zakładu Historii Gospodarczej, Demografii i Statystyki Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. W badaniach koncentruje się na zagadnieniach związanych z pieniądzem i bankowością emisyjną w XX wieku, biografistyką historyczną, historią Dolnego Śląska i Wrocławia oraz historią wojskowości.

Stowarzyszenie Młody Dolny Śląsk to organizacja pozarządowa, której działania zmierzają do podnoszenia jakości życia w regionie i edukacji obywatelskiej mieszkańców Dolnego Śląska. Projekt „Ekonomiczna Transformacja Wrocławia” realizowany jest wraz z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

  

Przypisy