Brak wyników

Aktualności

6 lutego 2023

Jak dbać o zdrowie w wieku 60+? 6 prostych porad

0 1299

Potrzeby organizmu zmieniają się wraz z wiekiem. Aby cieszyć się pełnią życia, warto nauczyć się odpowiedniego reagowania na każdą z nich. Przechodzenie przez etapy starzenia nie musi być trudne — wystarczy, że zastosujesz się do kilku prostych porad.

Sen o regularnych porach to podstawa

Sen to kwestia bagatelizowana przez znaczną część społeczeństwa. W obecnych czasach powszechne jest napędzanie się napojami kofeinowymi — kawą, napojami energetycznymi — które dają zastrzyk energii i na krótko wyrównują deficyt snu. Niestety, osoby śpiące nieregularnie i za krótko, szybko przekonują się o negatywnych skutkach. Należy do nich zaliczyć m.in. ograniczoną zdolność zapamiętywania, problemy z koordynacją ruchu i nie tylko.

Aby czuć się dobrze, zacznij chodzić spać regularnie. W ten sposób naprawisz swój dobowy rytm i tym samym poprawisz jakość życia. Rada ta sprawdza się nie tylko u seniorów, ale także w pozostałych grupach wiekowych. Jeśli widzisz, że twoje dzieci lub wnuki mają problemy ze skupieniem czy wiecznie czegoś zapominają, możesz podzielić się z nimi tą radą.

Pij odpowiednią ilość wody

Ciało dorosłego człowieka składa się w ok. 70 procentach z wody. Stanowi ona jeden z podstawowych materiałów budowlanych organizmu i odpowiada za przebieg wielu procesów wewnętrznych. Z tego powodu należy dbać o właściwe nawodnienie i wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie. Ważne, aby nie pić dużej ilości wody na raz — lepiej pić mniej, ale regularnie, niż rzadziej i jednym duszkiem.

Zadbaj o aktywność fizyczną

Ruch jest ważny niezależnie od wieku. Wpływa on pozytywnie na funkcjonowanie mięśni, stawów, a także poprawia ogólną wydolność organizmu. W harmonogramie ćwiczeń seniora mogą znaleźć się ćwiczenia wytrzymałościowe (np. pływanie, spacery), siłowe i rozciągające. Wiele siłowni, basenów i studiów jogi organizuje lekcje dedykowane osobom starszym. Popularnym sportem wśród seniorów jest nordic walking, czyli “chodzenie z kijkami”, które angażuje więcej mięśni niż zwykły spacer.

Przygotowuj posiłki własnoręcznie

Dieta ma wpływ na wiele aspektów życia — od samopoczucia, przez wygląd, aż do zawartości portfela. Gotowe dania, choć bardzo wygodne w przyrządzaniu, są najczęściej wysoko przetworzone, przez co nie mają zbyt wielu wartości odżywczych. Ponadto ich cena zazwyczaj jest znacznie wyższa, niż w przypadku dań przygotowywanych własnoręcznie. Decydując się na samodzielne gotowanie masz większą kontrolę nad tym, co trafia na twój talerz, a jednocześnie możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Zmień nawyki żywieniowe

Nie liczy się wyłącznie sposób przygotowania, ale także rodzaje spożywanych posiłków. Przeanalizuj swój jadłospis i oceń, co można zmienić lub wykluczyć, aby był zdrowszy. W pierwszej kolejności warto odrzucić słodycze, alkohol i potrawy z dużą zawartością soli. Zamiast tego postaw na ryby, chude mięso, owoce i warzywa. Napoje słodzone, które są prawdziwą bombą kaloryczną, warto w miarę możliwości zastąpić wodą. Jeśli podejrzewasz u siebie niedobory, zacznij suplementować witaminy dla seniorów. W aptekach znajdziesz suplementy skomponowane z myślą o potrzebach seniorów.

Pamiętaj o regularnych wizytach lekarskich

Profilaktyka chorób zawsze jest łatwiejsza i mniej inwazyjna niż leczenie. Na badania lekarskie należy chodzić niezależnie od tego, czy widzisz u siebie niepokojące objawy, mogące zwiastować rozwój choroby. Najpopularniejszym badaniem, które pozwala na ocenę ogólnego stanu zdrowia, jest morfologia krwi. Warto rozważyć także przeprowadzenie lipidogramu, czyli badania pod kątem chorób układu krążenia.

Przypisy