Brak wyników

Aktualności

16 sierpnia 2023

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB T2?

0 1068

Rewolucja technologiczna nie omija żadnej dziedziny życia i co kilka lat także użytkownicy telewizorów stają przed koniecznością dostosowania urządzeń do nowych wymagań. Obecnie uwagę wszystkich przykuwa DVB-T2 HEVC (ang. Digital Video Broadcasting - Terrestrial 2 High Efficiency Video Coding). To zaawansowany standard nadawania cyfrowej telewizji naziemnej, który łączy w sobie dwie kluczowe technologie. Obecność tego sygnału antenowego umożliwi korzystanie ze wszystkich najważniejszych funkcji, jakie daje telewizja naziemna.

Nowy standard telewizji naziemnej

W efekcie DVB-T2 (Digital Video Broadcasting - Terrestrial 2) to następna generacja standardu DVB-T, który jest wykorzystywany do nadawania sygnału telewizyjnego przez fale radiowe – czyli naziemnie. Ten standard wprowadza szereg usprawnień. Wyróżnia się wyższą efektywnością wykorzystania dostępnych pasm częstotliwości, co umożliwia przesyłanie większej ilości kanałów w tym samym paśmie. Dodatkowo DVB-T2 charakteryzuje się lepszą jakością sygnału oraz większą odpornością na zakłócenia. Natomiast HEVC (High Efficiency Video Coding) to nowoczesny standard kompresji wideo, który umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie przepustowości przy zachowaniu wysokiej jakości obrazu. Dzięki temu można przesyłać strumienie wideo o wyższej rozdzielczości i jakości przy niższym zużyciu przepustowości, co jest szczególnie istotne w przypadku nadawania treści w wysokich rozdzielczościach, takich jak Full HD (1080p) czy nawet 4K Ultra HD. Jak widać, nowoczesny standard DVB-T2 HEVC umożliwia efektywne nadawanie sygnału telewizyjnego o wyższej jakości obrazu i dźwięku oraz daje szansę na korzystanie z większej ilości kanałów w porównaniu do wcześniejszych standardów. To kolejny istotny krok naprzód w rozwoju technologii nadawania telewizji naziemnej. Z drugiej strony wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB T2. Samsung to jedna z marek, która świetnie poradziła sobie ze zmianami.

Jaki telewizor ma wbudowany dekoder DVB?

Nowa era cyfrowej telewizji naziemnej niesie ze sobą znaczące ulepszenia i szersze możliwości odbioru różnorodnych kanałów. Wysoka jakość obrazu, większa liczba programów oraz dodatkowe informacje to jedynie kilka z korzyści, jakie mogą czerpać telewidzowie. To dlatego dylemat, czy telewizor Samsung ma wbudowany dekoder DVB T2, jest ważnym kryterium wyboru. I o ile właściciele nowych modeli takich jak https://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe/samsung-qe65q80b-qled-tv-uhd-4k-sams.bhtml nie powinni mieć problemu, to użytkownicy starszych modeli telewizorów, które nie są przystosowane do obsługi nowego standardu, szukają optymalnych rozwiązań. Przede wszystkim warto się dowiedzieć, jakie możliwości ma urządzenie, a alternatywą jest również zakup specjalnego dekodera, który można podłączyć do posiadanego sprzętu.

Telewizja naziemna o najlepszych parametrach

Jest kilka metod, które pozwolą stwierdzić, czy telewizor posiada tuner DVB-T2. Tego typu działanie przydaje się zarówno przy ocenie, jakie są możliwości techniczne odbiornika, jak i przed zakupem nowego modelu. W najkorzystniejszej sytuacji są osoby, które dopiero teraz planują zakup telewizora lub zdecydowały się na to po 2020 roku. Od tego czasu wszystkie dostępne w sklepach modele muszą być dostosowane do odbioru standardu DVB T2 HEVC. Nie oznacza to oczywiście, że starsze odbiorniki są całkowicie niekompatybilne z nowym sygnałem. Tunery DVB-T2 i kodek HEVC nie są bowiem żadną nowością. Ich wprowadzanie trwa już od pewnego czasu, co oznacza, że nawet kilkuletnie modele telewizorów mogą być z nimi zgodne. Jeśli więc na stanie jest telewizor renomowanego producenta, który ma mniej niż 7-8 lat, jest duża szansa, że bezproblemowo korzystasz z cyfrowej telewizji naziemnej. Informacje o obsługiwanych standardach znajdują się na oficjalnej stronie internetowej producenta. Warto poszukać szczegółowej specyfikacji urządzenia w zakładce „Dane techniczne i charakterystyka”. Tam zawarte są istotne informacje dotyczące systemu cyfrowej telewizji naziemnej.

Co zrobić, jeśli telewizor nie obsługuje nowego standardu nadawania?

Jeśli jednak urządzenie nie przyjmuje wymaganego sygnału, warto rozważyć zakup dekodera, który jest kompatybilny z technologią DVB-T2 i obsługują kodeki HEVC. Nie jest to duży wydatek, ale warto zwrócić uwagę na to, jakie są dostępne złącza i porty. To one są niezbędne do połączenia dekodera z telewizorem. Najczęściej wykorzystywane jest wejście HDMI, ale można również znaleźć modele wyposażone w złącze EURO (SCART). Kluczowe są oczywiście parametry techniczne. Użytkownicy powinni zwrócić iwa hę na obsługiwaną rozdzielczość, możliwości konfiguracji oraz funkcje dodatkowe – EPG, PVR oraz Timeshift. Wiele dekoderów jest wyposażonych w pilot oraz port USB, do którego można podłączyć różnego rodzaju nośniki zewnętrzne. A to pozwala rozbudować możliwości telewizora.

Zakup nowego telewizora z perspektywy standardu telewizji naziemnej nie jest więc problematyczny. Gdy jednak sięga się po sprzęt używany, to warto zdecydować się na modele znanych producentów, które cieszą się dobrą opinią wśród użytkowników. Popularnością cieszą się urządzenia Smart TV, ponieważ mają dostęp do kluczowych technologii i umożliwiają instalację rozmaitych aplikacji, a to znacznie rozszerza możliwości.

Przypisy