Brak wyników

Zdrowie

11 grudnia 2019

NR 1 (Październik 2019)

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – jak dbać o higienę?

0 1136

Nietrzymanie moczu u mężczyzn stanowi wstydliwy problem, który często utrudnia codzienne funkcjonowanie czy życie towarzyskie. Przy tej dolegliwości należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie właściwej higieny. Bardzo ważna jest diagnostyka lekarska, gdyż popuszczanie moczu u mężczyzn może wiązać się z występowaniem poważnych chorób w organizmie.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – czym jest? 

Nietrzymanie moczu u mężczyzn to krępująca dolegliwość, z którą boryka się niemal 40% panów. Inkontynencja u mężczyzn polega na niekontrolowanym wycieku moczu, co może powodować wstydliwe sytuacje.

Popuszczanie moczu u mężczyzn dzieli się na trzy typy: 

  • nietrzymanie moczu z parcia (w tej sytuacji potrzeba oddania moczu pojawia się nagle i jeśli natychmiast nie zostanie zaspokojona – następuje wyciek strumienia moczu);
  • wysiłkowe nietrzymanie moczu (tutaj do wycieku moczu dochodzi podczas wysiłku fizycznego, kasłania, podnoszenia ciężkich przedmiotów, zmiany pozycji ciała itp.);
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia (polega na popuszczaniu moczu spowodowanym niemożnością całkowitego oddania moczu, opróżniającego cały pęcherz moczowy).

Każdy rodzaj nietrzymania moczu powinien wymóc na pacjencie wizytę u lekarza. 

R e k l a m a

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny 

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn? Jako najczęstsze wymienia się nietrzymanie moczu po operacji prostaty oraz przerost gruczołu krokowego. Nie tylko problemy związane z prostatą mogą powodować posikiwanie u panów. Za tę sytuację mogą także odpowiadać takie dolegliwości zdrowotne, jak: zaburzenia układu nerwowego (choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, udar mózgu), neuropatie (cukrzycowa i mocznicowa), zakażenia układu moczowego, cukrzyca i nowotwory. Na rozwój nietrzymania moczu mogą mieć również wpływ leki przyjmowane przez pacjentów oraz ich wiek – im starszy mężczyzna, tym większe ryzyko pojawienia się tej przypadłości.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – postępowanie 

Ważne w przypadku tego problemu zdrowotnego jest właściwe postępowanie. Z uwagi na to, że nietrzymanie moczu po alkoholu zwiększa się, powinno się zrezygnować, a co najmniej ograniczyć jego spożywanie. Poza tym należy usunąć z diety takie produkty, jak np. moczopędna kawa czy gazowane napoje. W zamian należałoby uważniej przyjrzeć się swojemu menu, wprowadzając do jadłospisu potrawy bogate w błonnik. Ponadto warto regularnie wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy dla mężczyzn. 

Panowie walczący z problemem nietrzymania moczu nie powinni palić, a ubikację odwiedzać o ustalonych porach dnia, zapisując te wizyty w notesie (który może stanowić cenną wskazówkę dla lekarza prowadzącego kurację). W czasie korzystania z toalety można wykonywać trening podwójnej mikcji, polegający na tym, aby po oddaniu moczu zrobić sobie krótką przerwę, a następnie spróbować wznowić ten rodzaj aktywności. Niezmiernie istotna jest w przypadku nietrzymania moczu kwestia higieny osobistej. Należy zatem zmieniać bieliznę w razie potrzeby, częściej myć okolice krocza oraz stosować specjalne produkty wchłaniające urynę, jak np. wkładki urologiczne, pieluchomajtki czy majtki chłonne.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – ćwiczenia

Zaleca się systematyczne ćwiczenia na nietrzymanie moczu u mężczyzn. To inaczej ćwiczenie mięśni Kegla, które polegają na czasowym zaciskaniu mięśni krocza bez angażowania do tego mięśni brzucha, ud oraz pośladków. Ćwiczenie tego typu należy wykonywać przez kilka sekund (8–12 sekund), a pomiędzy napinaniem mięśni wykonywać chwilowe przerwy (trwające około 6–8 sekund). Taki zestaw należy powtarzać kilka razy dziennie 3–4 razy w tygodniu.

Jak wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy u mężczyzn? Należy to robić, tak jakby się wstrzymywało strumień moczu. Nie zaleca się jednak przeprowadzania treningu mięśni Kegla podczas korzystania z toalety.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – higiena 

Problem z trzymaniem moczu u mężczyzn ma niewątpliwy wpływ na potrzebę zachowania odpowiedniej higieny osobistej. Dla większego komfortu psychicznego oraz fizycznego zaleca się stosowanie specjalistycznych środków higienicznych, takich jak: wkładki dla mężczyzn, pieluchomajtki, majtki o wysokiej chłonności oraz pieluchy dla mężczyzn. Zapewniają one dyskrecję i poczucie bezpieczeństwa oraz przekonanie, że problem nie wyjdzie na światło dzienne. Wkładki dla mężczyzn oraz pozostałe tego typu chłonne pomoce higieniczne dostępne w aptekach, drogeriach i specjalistycznych sklepach są dostosowane do stopnia nietrzymania moczu (lekki, średni i ciężki), częstotliwości i ilości wyciekającego moczu, trybu życia oraz poziomu samodzielności osoby, której problem dotyczy.

Nietrzymanie moczu przez mężczyzn wiąże się również z koniecznością umycia okolic krocza po przypadkowym oddaniu moczu i ewentualnym stosowaniu odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych.

Artykuł sponsorowany, zawiera lokowanie produktu.

Przypisy