Brak wyników

Świat seniora poleca

25 czerwca 2024

Seniorzy a alkohol. Ukryty problem społeczny

0 89

Problem alkoholizmu dotyczy nie tylko osób młodych. Z uzależnieniem od alkoholu zmaga się również coraz więcej seniorów. Jak wskazują statystyki, problemy związane z ryzykownym spożyciem napojów z procentami występują u 2-5% osób po 60. roku życia. Z czego wynika alkoholizm u seniorów? Jakie są skutki nadużywania alkoholu wśród osób w podeszłym wieku? Wyjaśniamy.

Charakterystyka problemu

Alkoholizm to schorzenie, które może mieć różne podłoże. W większości przypadków dotyczy seniorów, którzy już wcześniej mieli problem z nadużywaniem alkoholu. Jednak u wielu osób problem pojawia się dopiero w podeszłym wieku. Spośród najczęstszych powodów sięgania po alkohol przez seniorów warto wymienić: wycofanie się z życia społecznego oraz rodzinnego, samotność, śmierć bliskich, depresję, znudzenie, bezsenność. Za przyczynę alkoholizmu wśród osób w podeszłym wieku uznaje się również poczucie bycia niepotrzebnym, chęć zrelaksowania się i poprawienia sobie samopoczucia.

Nadmierne i ryzykowne spożywanie alkoholu jest często sposobem ucieczki od samotności. Starsi ludzie sięgają po alkohol, ponieważ nie radzą sobie z trudnymi emocjami i poczuciem osamotnienia. Alkoholizm to podstępna choroba, która przyczynia się do coraz większej izolacji społecznej i fizycznego uzależnienia. Po pewnym czasie może być sposobem na spędzanie wolnego czasu na co dzień.

Skutki zdrowotne nadużywania alkoholu przez seniorów

Jak powszechnie wiadomo, osoby starsze słabiej sobie radzą z metabolizowaniem etanolu. Uzależnienie od substancji psychoaktywnych powoduje spustoszenie w całym organizmie i wpływa na funkcjonowanie wielu narządów. Nałóg jest szczególnie groźny dla seniorów - zwłaszcza dla osób, które zmagają się z różnymi dolegliwościami i przyjmują na stałe sporo leków. Bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia seniorów bywa łączenie środków farmakologicznych z alkoholem, niezależnie od tego, czy jest to piwo, wino czy wódka.

Spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko upadków, zwichnięć i złamań oraz występowania innych urazów u seniorów. Ze względu na spowolnienie metabolizmu etanolu w starszym wieku nadużywanie alkoholu prowadzi do nieodwracalnych szkód i zmian w organizmie. Nawet jeden drink dziennie może zwiększać ryzyko powstawania m.in. problemów z nadciśnieniem. Alkohol obniża także funkcje poznawcze i prowadzi do rozwoju uzależnienia.

Diagnoza i wyzwania w diagnostyce alkoholizmu wśród seniorów

Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim niepokojące są zmiany zachowania, w tym potrzeba izolowania się od znajomych i rodziny. Czujność powinny też wzbudzić nagminne propozycje wypicia wysokoprocentowych trunków oraz zachęta do spożycia alkoholu podczas każdego spotkania towarzyskiego. Osoby uzależnione szukają zazwyczaj okazji do picia. Często skarżą się na bezsenność i zaburzenia nastroju. Niejednokrotnie występują u nich stany depresyjne oraz lękowe. Zdarza się, że seniorzy sięgają po leki ułatwiające zasypianie. Mieszanie ich z alkoholem jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Metody leczenia alkoholizmu wśród osób starszych

Niezwykle pomocna może okazać się psychoterapia, która bywa przeprowadzana indywidualnie lub w grupie AA. Z metod farmakologicznych warto wymienić środek, jakim jest wszywka alkoholowa. Zabieg implantacji leku może być przeprowadzony u seniorów po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań. Nie można go wykonać m.in. w przypadku nadwrażliwości na aktywny składnik lub występowania problemów krążeniowych. Warto też przeprowadzić profesjonalne odtrucie alkoholowe. W obu tych aspektach może pomóc np. klinika leczenia alkoholizmu Meditus.

Rola społeczności i rodziny w leczeniu uzależnienia

Nieocenione jest wsparcie osób bliskich i przyjaciół. Szczególnie przydatna może okazać się pomoc specjalistów, m.in. psychologów czy psychiatrów. Leczenie alkoholizmu powinno odbywać się pod okiem wyspecjalizowanej kadry, która posiada wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu odtruwania alkoholowego i zabiegu implantacji wszywki. Warto też korzystać z zajęć grupowych oraz regularnych konsultacji psychiatrycznych. Nie bez znaczenia jest edukacja i świadomość społeczna, która stanowi klucz do zmniejszenia stygmatyzacji uzależnionych seniorów.

Jak zwalczyć alkoholizm u osób starszych?

Bardzo istotne są dalsze badania i inicjatywy społeczne, które są skierowane w stronę seniorów zmagających się z problemem alkoholowym. W walce z nałogiem mogą pomóc zarówno metody psychologiczne, jak i farmakologiczne. Istnieje też potrzeba większego zaangażowania społeczności lokalnych w rozwiązywanie problemu alkoholizmu wśród osób starszych. Nie można zapominać o wsparciu najbliższego otoczenia, które ułatwi seniorowi odnalezienie się w trudnej sytuacji. Dobrym pomysłem jest spędzanie większej ilości czasu ze swoimi bliskimi oraz próba odkrycia nowych pasji, które posłużą do lepszego zagospodarowania wolnego czasu.

Przypisy