Brak wyników

Aktualności

14 czerwca 2022

Smaki życia po 50-tce a ich percepcja, czyli #DoPowiedzenia z psycholożką Martą Słotwińską

0 1561

Marta Słotwińska, psycholożka, psychotraumatolożka w cyklu #DoPowiedzenia opowiada o smakach życia ludzi 50 plus: od szczęścia i jego źródeł, poprzez odczuwanie wieku, do świadomości odczuwania strachu i lęku. 

Jak być szczęśliwym (wg psychologii) w wieku 50+ w trzech aktach

Cykl video w trzech odsłonach porusza tematyki dobrostanu i higieny życia, które pozwalają zachować balans. Dotyka aspektu wieku metrykalnego, zestawiając z tym, który odczuwamy. Równolegle stawiając pytania o to, czy czas płynie tak samo dla pokolenia 50-latków? I jak nabrać dystansu do minionych wydarzeń, aby intensywnie przeżywać obecne chwile? W nagraniach padają zapytania o to, jak zdefiniować relację: hedonizm a odczuwanie czasu? W trzeciej odsłonie rozmowy na Flexi.pl Psycholożka wskazuje na sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami i poczuciem zagrożenia, które w ostatnim czasie ze względu na sytuację epidemiczną czy geopolityczną, mogą powodować u wielu ludzi silny stres. Jak pokolenie 50+ może radzić sobie z natłokiem informacji i dezinformacji, by dbać o swoje dobre samopoczucie? I czy pomagając innym, pomagamy sobie? Co kryje się za metaforą maski tlenowej w samolocie?

Jak „wydłużyć” sobie czas…

Marta Słotwińska, psycholożka, aktualnie prowadząca Pracownię Psychologiczną Marta Słotwińska z siedzibą w Żaganiu, dzieli się z Pokoleniem Flexi spojrzeniem na uwarunkowania psychologiczne w zakresie (dostrzegania i) postrzegania szczęścia. W rozmowie padają definicje i rozróżnienia, czym są strach i lęk, a także wskazania, jak ważne są zaufanie, rozmowa i relacje z bliskimi, w tym ze zwierzętami, które ofiarowują miłość bezwarunkową i są cudownym „antidotum na samotność”. Rozmówczyni Flexi.pl podkreśla również wartość płynącą z poczucia niezależności i optymizmu. A że wiek metrykalny to zapis w dokumentach, warto pielęgnować swoje pasje, hobby, dzielić je z innymi. Akceptacja i otwartość to wartości same w sobie. A czas należy wykorzystywać do maksimum, realizując marzenia i zadania. W wieku 50+ sprawdzają się planowanie krótkoterminowe i smakowanie relacji.

„To, że mamy świadomość przemijającego czasu, powoduje, że stawiamy sobie przede wszystkim cele krótkoterminowe. Bardziej stawiamy na relacje z bliskimi, na wsparcie. To powoduje właśnie, że bardziej potrafimy czerpać radość z tego, co jest teraz”. 

Czy balans w sferze psychicznej to sekret długowieczności, czyli rozmowa w trzech aktach:

https://flexi.pl/baza-wiedzy/jak-dbac-o-dobrostan-w-wieku-flexi-dopowiedzenia-z-marta-slotwinska-psycholozka-psycholotraumatolozka-2356

https://flexi.pl/baza-wiedzy/czy-punktu-widzenia-psychologii-czas-przez-cale-zycie-plynie-identycznie-dopowiedzenia-z-marta-slotwinska-psycholozka-psycholotraumatolozka-2372

https://flexi.pl/baza-wiedzy/czy-da-sie-oswoic-lek-dopowiedzenia-z-marta-slotwinska-psycholozka-psycholotraumatolozka-2373

#DoPowiedzenia

to autorski cykl spotkań rozmówcami działającymi na rzecz pokazywania potencjału ludzi 50+ i z przedstawicielami Pokolenia Flexi. O aktywności zawodowej, pozazawodowej, pokazującej szeroki przekrój inicjatyw opowiadają zaproszeni goście, prowadząc z Flexi.pl wyjątkowe rozmowy o swoich pasjach i inicjatywach realizowanych przez generację 50, 60, 70 plus.

Przypisy

    Flexi.pl

    Flexi.pl istnieje od 2020 roku. Portal inspiruje aktywność w życiu zawodowym i prywatnym. To przestrzeń, którą twórcy konceptu zdiagnozowali jako Pokolenie Flexi – osoby aktywne, zaangażowane, z entuzjazmem podchodzące do życia, a także zawodowo aktywne i poszukujące nowych rozwiązań. Na portalu można znaleźć: ogłoszenia o pracy dla osób z tej kategorii wiekowej, bazę doświadczonych specjalistów z możliwością publikacji swoich osiągnięć, do wykorzystania przez działy rekrutacji oraz wiadomości o różnych aktywnościach pozazawodowych, np. kulturalne, edukacyjne, wolontariaty. Przestrzeń predysponowana dla osób 50+ w ramach flexi.pl to także ciekawe treści, materiały wideo, nagrania i wywiady, które pobudzają do aktywności. Flexi.pl przyczynia się także do budowania świadomości społecznej na temat postępujących zmian demograficznych i populacyjnych. I wskazuje na potencjał osób 50+, który należy zauważyć i wykorzystać, przecząc negatywnym stereotypom. To one powodują niejednokrotnie wykluczenie ze względu na wiek, zarówno na rynku pracy, jak i w przestrzeni publicznej. Poprzez swoje działania Flexi.pl wnosi cenny głos w dyskusji na temat roli Pokolenia, które ma wiele zasług.