Brak wyników

Aktualności

27 października 2020

Światowy Dzień Wzroku – dobra okazja, by zbadać swoje oczy!

0 989

10 października po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Wzroku. To nie tylko święto wszystkich specjalistów zaangażowanych w ochronę naszych oczu, ale też świetna okazja do tego, by przypomnieć o konieczności należytej troski o wzrok - przez cały rok.

Według informacji Polskiego Towarzystwa Optometryki 8 na 10 bodźców docierających z otoczenia do ludzkiego organizmu odbieranych jest przez wzrok. Podobnie wygląda odsetek chorób oczu, których można się ustrzec dzięki wczesnemu wykrywaniu: regularne badania umożliwiają uniknięcie nawet 80% tych schorzeń.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, iż na całym świecie ponad 284 mln ludzi zmaga się z różnymi schorzeniami wzroku. W Polsce zaś prawie połowa obywateli w wieku 16-54 lat posiada różne wady wzroku, począwszy od powszechnych krótko- i dalekowidztwa, a skończywszy na poważniejszych chorobach w rodzaju zaćmy czy jaskry.

To właśnie dlatego tak istotna jest odpowiednia profilaktyka. Nasze oczy powinniśmy badać przynajmniej raz na dwa lata – lub przynajmniej raz w roku jeśli na co dzień korzystamy z okularów. Warto też pamiętać o wzroku najmłodszych pacjentów (przed 18. rokiem życia), których oczy znajdują się w stadium ciągłego rozwoju: tu również zalecane są wizyty rokrocznie. W przypadku osób w podeszłym wieku lub cierpiących na choroby zagrażające zdrowiu wzroku (np. cukrzycę) okulistę trzeba zaś odwiedzać nawet co pół roku.

Oprócz regularnych badań do gabinetu specjalisty udamy się także wtedy, gdy zauważymy u siebie jeden z wymienionych poniżej objawów:

  • przewlekłe bóle głowy,
  • ból, pieczenie lub swędzenie oczu,
  • pogorszenie widzenia,
  • częste infekcje oczu,
  • suchość oczu,
  • nadmierne łzawienie,
  • przedłużone zaczerwienienie gałek ocznych,
  • światłowstręt,
  • uczucie ciała obcego pod powiekami.

Warto wiedzieć, że zdrowiu naszych oczu szkodzi nie tylko przemęczenie czy nadmiar sztucznego światła, ale też zła jakość powietrza, która od kilku lat jest praktycznie normą w wielu polskich miastach. Samodzielna profilaktyka, do której można zaliczyć m.in. regularne ćwiczenia wzroku, ochronę przed promieniowaniem UV, a także troskę o układ krążenia i zdrową dietę, to tylko część działań mających na celu ochronę wzroku. Przypomnijmy zatem jeszcze raz o tym, by nie zaniedbywać regularnego kontrolowania swoich oczu.
 


Wzrok bowiem jest tym spośród zmysłów, który pozwala nam czerpać z każdego dnia to, co najlepsze. Pierwszy uśmiech dziecka, widok nieba pełnego gwiazd, podziwianie codziennych zachodów słońca. Jaki widok szczególnie zapadł w pamięć Wam? Zachęcamy do podzielenia się swoimi wspomnieniami w naszej ankiecie: https://www.survio.com/survey/d/M8T7W3Y7Z1W8O2V2Y

Przypisy