Brak wyników

Aktualności

12 października 2021

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. DaVita zwraca uwagę na zdrowie emocjonalne i psychiczne chorych dializowanych i ich opiekunów

0 553

Dziesiątego października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W ten dzień, ustanowiony, by większą uwagę skupić na higienie zdrowia psychicznego, ogólnopolska sieć stacji dializ DaVita zwraca szczególną uwagę na potrzeby emocjonalne pacjentów przewlekle chorych na nerki oraz ich opiekunów.

Osoba, która dowiaduje się o przewlekłej chorobie nerek, a szczególnie konieczności rozpoczęcia dializoterapii, może czuć się przytłoczona sytuacją, zbyt dużą dawką informacji na temat swojego choroby i konieczności drastycznej zmiany stylu życia. Pacjenci i ich najbliżsi opiekunowie stają wówczas w obliczu trudnych emocjonalnych wyzwań. Postrzegają chorobę i zabiegi dializ w wyznaczonych dniach i godzinach jako wymagające, a zmieniający się nagle tryb życia jako pozostający poza ich kontrolą. To prowadzi do obniżenia jakości życia dializowanych pacjentów, co może przyczyniać się do pojawienia się reakcji depresyjnych. Badania potwierdzają, że u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, leczonych dializami, często występują zaburzenia depresyjne. Stany te nie są też obce osobom opiekującym się chorymi przewlekle.

– Pacjenci dializowani to najczęściej seniorzy. Słyszymy od ich bliskich, że są przeciążeni czynnościami opiekuńczymi, ale również przewlekły stres i strach o zdrowie chorego członka rodziny powodują stany depresyjne wśród opiekunów. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego stwarza okazję, by zastanowić się, w jaki sposób możemy otoczyć opiekunów rodzinnych troską i wsparciem emocjonalnym. Pamiętajmy, że nastawienie psychiczne bliskich jest kluczowe w leczeniu pacjentów z chorobami przewlekłymi, w tym osób dializowanych – mówi dr hab. n. med. Szymon Brzósko, nefrolog, dyrektor medyczny DaVita Polska, prowadzącej 66 ośrodków dializ w naszym kraju.

Dla osoby opiekującej się pacjentem dializowanym stałe, długotrwałe zajmowanie się wsparciem i pomocą bliskim chorym wiąże się z przemęczeniem, brakiem wolnego czasu i odpoczynku. Może to prowadzić do wyczerpania emocjonalno-fizycznego, wypalenia, a także stanów przygnębienia czy nawet depresji.

Obciążeniem nazywa się w fachowej literaturze fizjologiczne i psychologiczne objawy spowodowane sprawowaniem długotrwałej opieki nad bliską osobą. Najczęściej opiekunowie osoby chorej wymieniają lęk, żal, bezsilność, przeciążenie i niepewność jako emocje, z którymi nie potrafią sobie poradzić. W Polsce najczęściej opiekunami osób starszych są kobiety w wieku od pięćdziesięciu do sześćdziesięciu dziewięciu lat.

Docent Szymon Brzósko apeluje: – Takie obciążenie emocjonalne znane jest jako zespół opiekuna. Warto głośno o tym mówić, że w Polsce potrzebujemy rozwiązań systemowo wspierających opiekunów rodzinnych osób starszych i przewlekle chorych. Działania edukacyjne i informacyjne oraz system wsparcia psychologicznego i regeneracji mentalnej dla opiekuna powinny być częścią skoordynowanej, holistycznej opieki nad pacjentem chorym przewlekle.

Uznaje się, że depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jednym z głównych powodów samobójstw. Zdaniem psychiatrów w ciągu najbliższej dekady może stać się najczęściej rozpoznawaną chorobą na świecie. Szacuje się, że na depresję choruje na świecie około 350 mln ludzi. W Polsce może zmagać się z nią nawet 1,5 mln osób.

Depresja jest chorobą, którą warto leczyć. Nieleczona depresja jest niebezpieczna, może doprowadzić cierpiącą osobę do samobójstwa. Pamiętajmy, że w stanie obniżonego spadku nastroju lub depresji leki może przepisać tylko psychiatra, który jest lekarzem; psycholog i psychoterapeuta nie mogą prowadzić leczenia farmakologicznego i wypisywać recept, ale stanowią bardzo ważny element terapeutyczny.

O DaVita

DaVita sp. z o.o. jest oddziałem DaVita Inc., czołowego dostawcy usług dializacyjnych w Stanach Zjednoczonych, opiekującym się na macierzystym rynku ponad 205 tys. pacjentów. W Polsce DaVita jest drugą największą niepubliczną siecią stacji dializ, prowadzącą 66 placówek w dużych i mniejszych miejscowościach, w których leczy około 3700 pacjentów. Diagnostyka i konsultacje w kierunku chorób nerek oraz ich leczenie prowadzone są w 44 poradniach nefrologicznych DaVita w całym kraju. DaVita w Polsce zatrudnia ponad 1500 osób. Na całym świecie firma prowadzi prawie 3100 stacji dializ, z czego 91 proc. zlokalizowanych jest w USA. DaVita działa zgodnie z misją: budujemy wspólnotę, w której troszczymy się o siebie nawzajem oraz w której pacjent i jego potrzeby stoją zawsze na pierwszym miejscu. Od ponad 20 lat firma jest liderem pod względem jakości opieki klinicznej i innowacyjności w leczeniu pacjentów z przewlekłą chorobą nerek i schyłkową niewydolnością nerek. Więcej informacji o DaVita – www.DaVita.pl.

O chorobach nerek

Szacuje się, że na choroby nerek cierpi na świecie ok. 700 mln ludzi, w Polsce może to być aż 4,5 mln osób. Wiele z nich może nie być świadomych problemu do momentu, w którym stan ich zdrowia jest na tyle poważny, że wymaga leczenia nerkozastępczego w postaci dializoterapii lub przeszczepienia nerki. Dializy są zabiegiem ratującym życie. W Polsce dializowanych jest około 21 tysięcy pacjentów cierpiących na przewlekłą niewydolność nerek.

Przypisy