Brak wyników

Aktualności

29 lipca 2022

Tai Chi – postaw na harmonię ciała i duszy

0 658

W cyklu #Portrety Pasji Flexi.pl rozmawia z trenerką i pasjonatką Tai Chi – Elżbietą Żurawską o sile motywacji i zmiany.

Ludzie z pokolenia 50+ mają mnóstwo różnorodnych zainteresowań. Dla Elżbiety Żurawskiej, użytkowniczki portalu Flexi.pl, pasją i stylem życia stało się Tai Chi. Zainteresowała się tą wschodnią sztuką wschodnią walki, ponieważ od zawsze chciała uprawiać sport i okazało się, że to doskonały wybór. Dla współczesnego człowieka, prowadzącego często siedzący tryb życia, jest to interesująca i bezpieczna forma aktywności ruchowej. Pozwala zachować dobrą kondycję, zarówno psychiczną, jak i fizyczną, ponieważ nie tylko angażuje wszystkie partie mięśniowe, ścięgna i stawy, ale też zwiększa spostrzegawczość, koordynację psychoruchową i wzrokową, oraz relaksuje i wycisza umysł. Dzięki medytacyjnemu wpływowi Tai Chi, można odzyskać wewnętrzną równowagę i zyskać pozytywne nastawienie do otoczenia. Jest to zatem sport dla wszystkich, ale szczególnie dobroczynny okazuje się dla osób dojrzałych, bo wzmacnia odporność i wyostrza zmysły.

Motywacja podstawą sukcesu

Elżbieta Żurawska nie wyobraża sobie dziś dnia bez treningu, to potrzeba i rytuał, niczym poranna kawa. Ale nie zawsze tak było. Aby wytrwać w postanowieniu i ćwiczyć systematycznie, potrzebowała motywacji. „Nieraz „dopingują” kolega, koleżanka, czasem problemy zdrowotne. A w innym przypadku również kwota wyłożona na treningi. Ja miałam dobrze, mając wsparcie w koledze. A potem było mi szkoda stracić to, do czego doszłam. Teraz z kolei, to jest tak głęboko we mnie, że stało się normą. Wstaję, jem śniadanie i ćwiczę”.

Elżbieta Żurawska radzi osobom, które chcą zacząć przygodę z Tai Chi, jak się zmotywować do ćwiczeń. Przede wszystkim:

  • Przyjdź na trening.
  • Daj sobie czas. Tai Chi działa od razu, jednak dla osoby ćwiczącej efekty są odczuwalne i zauważalne, dopiero po pewnym czasie i jest to sprawa bardzo indywidualna.
  • Postaw na systematyczność. Lepiej mało, a codziennie niż dużo od czasu do czasu.
  • Nie porównuj się z innymi ćwiczącymi. Każdy z nas jest inny, każdy ma inny organizm.
  • Otwórz się i pozwól swojemu mózgowi na wyciszenie

Pamiętajmy, że aby życie miało barwę i smak, niezależnie od wieku, potrzebne są zmiany. Nie ma przecież nic bardziej demotywującego od nudy i zastoju. Jak mówi Elżbieta Żuławska, aktywność to nie tylko uprawianie sportu. To przede wszystkim otwartość na świat, która odświeża umysł i odejmuje lat.

Zobacz wywiad: https://flexi.pl/baza-wiedzy/tai-chi-to-sztuka-walki-a-cwiczac-nie-mozna-bujac-w-oblokach-elzbieta-zurawska-w-portretach-pasji-2401

Blog: https://flexi.pl/baza-wiedzy 

 

#Portrety Pasji Flexi.pl to cykl ukazujący wartościowe i ciekawe formy spędzania czasu, manifestujący, że hobby można odkryć w każdym wieku. Jest współtworzony przez społeczność zgromadzoną przy portalu pracy i aktywności dla osób 50+, Flexi.pl.

O portalu Flexi.pl 

Flexi.pl istnieje od 2020 roku. Portal inspiruje aktywność w życiu zawodowym i prywatnym. To przestrzeń, którą twórcy konceptu zdiagnozowali jako Pokolenie Flexi – osoby aktywne, zaangażowane, z entuzjazmem podchodzące do życia, a także zawodowo aktywne i poszukujące nowych rozwiązań. Na portalu można znaleźć: ogłoszenia o pracy dla osób z tej kategorii wiekowej, bazę doświadczonych specjalistów z możliwością publikacji swoich osiągnięć, do wykorzystania przez działy rekrutacji oraz wiadomości o różnych aktywnościach pozazawodowych, np. kulturalne, edukacyjne, wolontariat.

Przypisy

    Flexi.pl

    Flexi.pl istnieje od 2020 roku. Portal inspiruje aktywność w życiu zawodowym i prywatnym. To przestrzeń, którą twórcy konceptu zdiagnozowali jako Pokolenie Flexi – osoby aktywne, zaangażowane, z entuzjazmem podchodzące do życia, a także zawodowo aktywne i poszukujące nowych rozwiązań. Na portalu można znaleźć: ogłoszenia o pracy dla osób z tej kategorii wiekowej, bazę doświadczonych specjalistów z możliwością publikacji swoich osiągnięć, do wykorzystania przez działy rekrutacji oraz wiadomości o różnych aktywnościach pozazawodowych, np. kulturalne, edukacyjne, wolontariaty. Przestrzeń predysponowana dla osób 50+ w ramach flexi.pl to także ciekawe treści, materiały wideo, nagrania i wywiady, które pobudzają do aktywności. Flexi.pl przyczynia się także do budowania świadomości społecznej na temat postępujących zmian demograficznych i populacyjnych. I wskazuje na potencjał osób 50+, który należy zauważyć i wykorzystać, przecząc negatywnym stereotypom. To one powodują niejednokrotnie wykluczenie ze względu na wiek, zarówno na rynku pracy, jak i w przestrzeni publicznej. Poprzez swoje działania Flexi.pl wnosi cenny głos w dyskusji na temat roli Pokolenia, które ma wiele zasług.