Brak wyników

Aktualności

11 stycznia 2021

Tutaj rozpoczęli swoją piękną przygodę, teraz wrócili na rehabilitację pocovidową

0 904

Ich wspólna podróż rozpoczęła się w Uzdrowisku Ustroń, gdzie kręcono dwa pierwsze sezony Sanatorium Miłości. Iwona Mazurkiewicz i Gerard Makosz byli bohaterami drugiego sezonu. Choć programu nie wygrało żadne z nich, dzisiaj mówią, że wygrali najważniejsze - miłość. Para jednak ma za sobą trudne chwile, bowiem obydwoje przeszli COVID-19, który szczególnie niebezpieczny jest dla seniorów. Bohaterowie Sanatorium Miłości zdają sobie jednak sprawę, że choć choroba minęła, to rehabilitacja jest konieczna. Eksperci od dawna nie mają wątpliwości - zmiany w organizmie nie kończą się wraz z ostatnim objawem choroby. Dlatego para postanowiła wrócić tam, gdzie się poznali , aby pod okiem znanych im już przecież specjalistów poddać się kompleksowej rehabilitacji.

Nie tylko specjaliści pulmonolodzy mówią wprost – nawet bezobjawowe przejście SARS-CoV-2 niesie za sobą poważne dla zdrowia skutki, głównie w zakresie zmian w płucach o charakterze nieodwracalnych zwłóknień. Sami ozdrowieńcy przyznają, że po przejściu COVID-19 zaczynają odczuwać nieprzyjemne zmiany w organizmie, choć pogorszenie samopoczucia, problemy z oddychaniem czy dolegliwości sercowo-naczyniowe mogą pojawić się jakiś czas po przejściu choroby. Bez wątpienia jednak koronawirus zostawia po sobie długotrwałe, często nieodwracalne zmiany, które nieleczone mogą prowadzić do jeszcze poważniejszych skutków.

Wybór placówki do odbycia rehabilitacji pocovidowej dla bohaterów Sanatorium Miłości od początku był jasny, bo jak mówi Gerard Makosz darzy Uzdrowisko Ustroń ogromnym sentymentem. “Już przed programem dwa razy w roku przyjeżdżałem tutaj na pobyty regeneracyjne i byłem z nich bardzo zadowolony. W 2020 roku miałem tu zabrać Iwonę, ale przeszkodziła nam pandemia, a teraz jesteśmy tutaj właście z powodu koronawirusa” – dodaje Gerard Makosz.
 


Bohaterowie Sanatorium Miłości nie mieli wątpliwości, że w ramach rehabilitacji pocovidowej wybiorą znaną sobie placówkę, w której nie tylko otrzymali od losu szansę na drugą młodość, ale doskonale znają tamtejszych specjalistów, których darzą ogromnym zaufaniem. Para nadal chętnie dzieli się z Polakami szczegółami swojego życia, występując nie tylko w programach telewizyjnych, ale głównie poprzez profil “Emeryci NIEemeryci”, który prowadzą na Facebook’u, wrzucając między innymi relacje z podróży, codziennego życia czy filmy z gimnastyką dla seniorów. Profil cieszy się ogromnym powodzeniem, bowiem para dla wielu osób jest inspiracją i motywacją do zmiany życia, ale też dowodem na to, że mimo dramatycznych przeżyć po zakażeniu SARS-CoV-2, nadal można cieszyć się życiem, a wiek to kwestia umowna.

Jeszcze przed wyjazdem na rehabilitację pocovidową do Uzdrowiska Ustroń, Iwona i Gerard z nieukrywaną radością informowali swoich obserwatorów o planowanej podróży. Bohaterowie zdają sobie sprawę, że przejście choroby to jedno, natomiast powrót do pełnej sprawności jest możliwy wyłącznie dzięki odpowiedniej rehabilitacji. Jak sami przyznają ”zdrowie jest najcenniejsze! Mimo, że sami dbamy o siebie, swoją kondycję i zdrowie, to jednak chcieliśmy skorzystać z rehabilitacji pod okiem fachowców”. Jesteśmy pełni nadziei, że pobyt w Uzdrowisku Ustroń i rehabilitacja zwiększy naszą sprawność i wpłynie na nasze zdrowie. A jak jest zdrowie, to można cieszyć się życiem i dbać o przyjemności” – podkreśla Iwona Mazurkiewicz.
 


Uzdrowisko Ustroń od lat dba o pacjentów, oferując kompleksową rehabiltację pulmonologiczną, kardiologiczną czy neurologiczną, dlatego przygotowanie specjalistycznego programu rekonwalescencji po przejściu COVID-19 był oczywistym rozwiązaniem. “Wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom osób po przebytej chorobie, w Uzdrowisku Ustroń rozpoczynamy rehabilitację pulmonologiczną po COVID-19. Bazujemy na obowiązujących modelach rehabilitacji pulmonologicznej i na naszych doświadczeniach. Posiadamy odpowiedni sprzęt i infrastrukturę, które umożliwiają nam świadczenie profesjonalnej i fachowej opieki, przy udziale doświadczonej kadry lekarzy, fizjoterapeutów, pielęgniarek i psychologów” - mówi Ewa Rybicka, dyrektor Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia, bazy zabiegowej Uzdrowiska Ustroń.
 


Program zawiera m.in. treningi rowerowe, gimnastykę oddechową, fizykoterapię czy treningi behawioralno-relaksacyjne oraz szereg innych, starannie dobranych zabiegów, które pomogą wrócić do pełnej formy po przejściu wyniszczającej choroby. Pobyt rozpoczyna się wizytą lekarską, aby dać każdemu pacjentowi możliwość dopasowania programu do indywidualnych potrzeb i możliwości.

Przypisy