Brak wyników

Styl Życia

25 marca 2022

NR 8 (Marzec 2022)

W jaki sposób telefon lub komputer mogą pomóc w myciu okien?

0 1054

Umyje okna, posprząta mieszkanie, zrobi zakupy, zrealizuje receptę, otoczy opieką bez względu na porę dnia i nocy – społeczność SeniorApp stworzona przez ponad 4 tys. opiekunów gotowych do udzielania wsparcia w 25 największych miastach Polski. Z ich pomocy, dostępnej poprzez stronę internetową i aplikację telefoniczną, korzysta ponad 16 tys. Polaków. Sporą grupę stanowią seniorzy, którzy nie mogą lub nie chcą prosić bliskich o wsparcie w życiu codziennym i wspólne pokonanie przeszkód, z którymi – mimo że chcą – nie mogą sobie poradzić w pojedynkę.

Wielu starszych Polaków potrzebuje wsparcia. Bardzo często nie proszą o nie, a ich otoczenie, bez wyraźnego sygnału dotyczącego oczekiwanej pomocy, żyje w przekonaniu, że seniorzy doskonale sobie radzą. Wyprowadzeniu z błędu nie sprzyja brak czasu, odległość czy nieświadomość sytuacji oraz problemów, z jakimi borykają się mama i tata czy inne bliskie osoby, co w wielu przypadkach stanowi przeszkodę powodującą, że starsi ludzie są pozostawieni sami sobie. Spora grupa osób, która nie chce prosić dorosłych dzieci o pomoc, boi się poczucia bezradności, woli nie sprawiać innym kłopotów. To błąd, bo niemówienie o dolegliwościach, potrzebach czy oszczędzanie na lekach może doprowadzić do różnych powikłań zdrowotnych, których można uniknąć. Pomagają w tym ludzie z całej Polski, każdego dnia gotowi wspierać innych w sprawach życia codziennego. Robią to, dołączając do SeniorApp – społeczności osób poszukujących różnorodnych form wsparcia i tych, które mogą je zapewnić.
 


SeniorApp, czyli co?

SeniorApp to łódzka organizacja założona pod koniec 2020 r. i koncentrująca się na osobach potrzebujących pomocy oraz rodzinach, które szukają wsparcia w opiece nad swoimi bliskimi. Założyciele – Przemysław Mroczek oraz Igor Marczak – dostrzegli rosnącą potrzebę dostępu do e-opieki, świadczonej w przestrzeni przyjaznej zarówno dla osób młodych, jak i seniorów, często będących adresatami oferowanych usług. W krótkim czasie SeniorApp zgromadził niemal 17 tys. aktywnych użytkowników oraz ponad 4 tys. opiekunów. 
 


Nie tylko dla seniorów 

Usługę można zamówić dla siebie lub dla innych osób. 
– Z oferty z powodzeniem skorzystają bliscy seniorów – umówią dla nich wizytę masażysty czy lekarza z dojazdem do domu, a także rodzice, ludzie samotni czy z niepełnosprawnościami, którzy z różnych przyczyn nie radzą sobie z codziennymi obowiązkami domowymi. Zarówno strona www, jak i aplikacja to doskonałe rozwiązanie dla chcących wspierać krewnych i przyjaciół mimo braku czasu czy dzielącej nas odległości – mówi Przemysław Mroczek współtwórca SeniorApp.
Bezpośrednio do domu przyjedzie nie tylko specjalista prowadzący terapię ruchową, fizjoterapeuta czy lekarz. Obok usług medycznych, dostępne są również usługi porządkowe (np. sprzątanie mieszkania, mycie okien), opiekuńcze (np. opieka dzienna, nocna, świąteczna) czy wspomagające samorozwój m.in. poprzez naukę języków obcych z lektorami renomowanych polskich oraz zagranicznych uczelni. Senior może skorzystać także ze smartfon edukacji – jednorazowej wizyty domowej, podczas której opiekun skonfiguruje telefon, skrzynkę e-mailową oraz przybliży zasady obsługi aplikacji. 
 


Bezpieczny dodatek do emerytury

Opiekunem może zostać również senior, a świadczone przez niego wsparcie może stać się dodatkowym źródłem dochodu – sam ustala zakres, wysokość wynagrodzenia oraz rejon dostępności. Płatność odbywa się za pośrednictwem bankowości elektronicznej. 
– W SeniorApp opiekunem może być każdy, bez względu na wiek. Użytkowanie jest proste i bezpieczne – wystarczy podać imię i nazwisko oraz numer, na który przychodzi SMS-em kod weryfikacyjny. Logowanie do aplikacji odbywa się na podstawie kodu wysyłanego każdorazowo – dzięki temu podajemy minimalną ilość danych wrażliwych i nie musimy martwić się o ich bezpieczeństwo – zapewnia Igor Marczak współtwórca SeniorApp. 
Na Czytelników „Świata Seniora” czeka specjalny kod promocyjny w wysokości 10 zł zniżki na usługi dostępne w SeniorApp. Wystarczy w sekcji „Promocje” wpisać hasło: SWIATSENIORA. Aplikację można pobrać w sklepach Google Play oraz AppStore lub skanując poniższy kod QR.
 


SeniorApp to startup i twórca platformy, której celem jest przekraczanie barier technologicznych w łatwym i intuicyjnym systemie codziennej pomocy dla osób starszych i z niepełnosprawnością, w myśl zasady: „Technologia dla Seniora”. Aplikacja w łatwy i bezpieczny sposób umożliwia osobom potrzebującym znalezienie w krótkim czasie pomocy i wsparcia w swoim sąsiedztwie. Jednocześnie pozwala osobom chcącym pomagać na zaoferowanie swojej pomocy, aktywizuje także osoby bezrobotne i daje szansę na dodatkowy dochód.

Przypisy