Brak wyników

Aktualności

23 stycznia 2023

„W tym roku nauczę się nowego języka” najczęstszym postanowieniem noworocznym?

0 480

„Nowy Rok, nowy ja” to powiedzenie, które w styczniu padało z ust wielu. Początek roku to dobry czas na ustalenie postanowień. Zwłaszcza, że aż 77 proc. Polaków zamierza w tym roku pracować nad swoimi nawykami[1]. Jednym z nich może być nauka języków obcych – czy to od podstaw, czy jako kontynuacja. Tym bardziej, że ponad połowa z nas postanowiła, by zmiany dotyczyły właśnie kariery lub pracy[2]. Czy dana sobie noworoczna obietnica może zaprocentować tym, że już za kilka miesięcy będziemy mogli komunikatywnie porozumiewać się danym językiem?

Kartka z odręcznie spisanymi postanowieniami, aplikacja do zaznaczania celów, motywowanie się z najbliższymi – sposobów może być wiele, jednak cel jest jeden: w tym roku się uda. Najważniejszy jest odpowiedni poziom motywacji i konsekwencja. Wraz z początkiem tego roku wzrosło zainteresowanie kursami online. Tylko od grudnia 2022 roku liczba nowych kursantów wzrosła o ponad 220 proc.

Nowy początek, czyli przypływ motywacji

Nowy Rok kojarzy się nam z czystą kartą. Ludzki umysł lubi „nowe otwarcia”, jednak często potrzebuje do tego konkretnych terminów – poniedziałków, pierwszego dnia miesiąca, czy właśnie początku roku. To daty, które dają nam przypływ motywacji. Nie inaczej praktykują Polacy – co trzeci z nas w sylwestrową noc powiedział sobie „od jutra zaczynam”. Najbardziej zdeterminowani są młodzi (18-24 lat). Ponad 80 proc. z nich deklaruje gotowość do kształtowania nowych umiejętności[3]. Na rynku pracy cały czas najbardziej pożądana jest znajomość języków – już nie tylko angielskiego, ale także tych skandynawskich, chińskiego czy ukraińskiego. Co więcej, blisko 70 proc. z nas szykuje się w nadchodzących dwunastu miesiącach na trudne wyzwania w życiu zawodowym[4], a w tej sytuacji umiejętność komunikatywnego porozumiewania się w obcym języku może okazać się bardzo przydatna.

Dobre postanowienie  =  szybkie efekty

Jednym z najczęściej pojawiających się w głowie pytań, zwłaszcza na początku pracy nad noworocznymi postanowieniami, brzmi: kiedy zobaczę efekty? Chociaż każdy nowy nawyk wymaga systematyczności, jedne efekty zobaczymy szybciej, na inne będziemy musieli poczekać nieco dłużej. W przypadku nauki języków obcych wiele zależy od tego czy zaczynamy od podstaw czy kontynuujemy naukę.

– Nauka języka obcego jest jednym z najczęściej wybieranych postanowień noworocznych. Jest to nie tylko decyzja, która pozwoli nam zadbać o rozwój osobisty, ale także wzmocni pewność siebie w kontaktach międzyludzkich, a współcześnie coraz częściej mamy okazję do porozumiewania się w języku obcym. Warto jednak pamiętać, że to wymagające wyzwanie i trzeba dać sobie trochę czasu. Pierwsze, drobne efekty możemy zobaczyć już po miesiącu. Na tym etapie zaczniemy z łatwością kojarzyć pierwsze słowa i konstruować proste zdania. Z każdą kolejną godziną poświęconą nauce, będziemy dostrzegać różnicę. Na rynku są dostępne zarówno klasyczne kursy, które w rok pozwalają na przejście na kolejny poziom językowy, jak i zintensyfikowane szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe w krótszym czasie – mówi Julia Kuberska, Head of Education Tutore Poland.

Co z tą motywacją?

Zaczynając przygodę z nowym językiem, warto zwrócić uwagę na swoje preferencje naukowe. Dla niektórych motywacyjne mogą być kursy grupowe – od momentu dołączenia pozostaje na nich aż 95 proc. uczestników, zaś inni są samoukami i lepiej odnajdą się w takim systemie nauki.

Coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie w rozwój osobisty. Nauka języków obcych to nie tylko samodoskonalenie i satysfakcja, ale także nowe możliwości zawodowe. Każdy nawyk pielęgnowany codziennie pozwala osiągnąć poczucie stabilności – tak ważne w dzisiejszych, wymagających czasach.

 

  1. https://pap-mediaroom.pl/zdrowie-i-styl-zycia/postanowienia-noworoczne-polakow-jakie-obietnice-skladalismy-sobie-w-nowy-rok
  2. https://www.prawo.pl/kadry/noworoczne-postanowienia-pracownikow-badanie,519114.html
  3. Badanie agencji analitycznej Insight Lab przeprowadzone dla Pyszne.pl
  4. Badanie prauj.pl

Przypisy