Brak wyników

Styl Życia

25 czerwca 2020

NR 3 (Czerwiec 2020)

Wakacje w czasach pandemii

0 762

Lato to dla większości osób upragniony czas. Czekamy cały rok na przyjście wakacji. Uskuteczniamy wtedy długie spacery, wieczorne spotkania na świeżym powietrzu, zachwycamy się wycieczkami. W tym roku musimy ograniczyć wyjazdy. Podróże za granicę musimy odłożyć na następny sezon.

Co w takim razie zrobić? Jak skorzystać z wakacji? Na jakie aktywności namówić przyjaciół lub rodzinę? Przedstawiamy kilka alternatyw na spędzenie wakacji w Polsce, w mieście, na wsi…

Ci z Was, którzy mieszkają na wsiach lub w mniejszych miasteczkach, wcale nie są w gorszej sytuacji. Z pewnością Wasza okolica sprzyja długim spacerom, zapewne macie piękne ogrody czy gospodarstwa. Żeby skorzystać z pogody i darów natury, polecamy zorganizowanie całodniowego spotkania na świeżym powietrzu. Kolejną alternatywą są zajęcia dla seniorów, istnieje wiele kółek zainteresowań – od chóru po koła gospodyń. Wiele gmin organizuje takie zajęcia. To wspaniała okazja do zapoznania się z nowym środowiskiem. Warto sprawdzić także okoliczne wioski, lasy, gospodarstwa. Może się okazać, że zaledwie kilka kilometrów od Was jest przeurocze miejsce dla turystów. Obecnie agroturystyka kwitnie w najlepsze! W czasach, kiedy jemy przetworzoną żywność, żyjemy w zatłoczonych miastach, taki wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego to nie lada rarytas! Jeśli macie wnuki, warto im pokazać życie na wsi. Będą zachwycone zwierzętami, pracami związanymi z gospodarstwem. Urlop na wsi to czas odpoczynku, zwolnienia tempa, to okazja do zaczerpnięcia świeżego powietrza. 

Duże miasto może wydawać się udręką w czasie wakacji. Korki, tłumy wychodzące o 16:00 z biur, tzw. miejska wyspa ciepła, to powody, dla których możemy uważać, że spędzanie lata w mieście jest karą. Nic bardziej mylnego. Władze większych miast robią wszystko, by zapewnić mieszkańcom wiele rozrywek. Lada moment otworzą się wszystkie instytucje kulturalne. Czy wakacje nie są idealną okazją do odwiedzenia opery? Kiedy ostatnio byliście w teatrze czy filharmonii?

Oprócz kultury wysokiej, mamy także rozrywki w postaci warsztatów, klubów czy kursów. Odwiedzając strony internetowe Waszych miast, z pewnością znajdziecie informacje dotyczące najbliższych wydarzeń. Takie spotkania to idealna forma rozrywki, która przy okazji zaowocuje nauką nowych umiejętności i znajomości.

Kolejną opcją na spędzanie wolnego czasu w mieście są odwiedziny miejsc, w których dawno nie byliście! Mieszkając w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku, nie zwracamy uwagi na piękne miejsca, które są niezwykle atrakcyjne dla turystów. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych dotyczących podróży po Polsce, dowiecie się stamtąd, które miejsca w Waszych miastach są najczęściej odwiedzane i dlaczego. Może się okazać, że nie znacie swojego miasta tak dobrze, jak Wam się wydaje.

Ogrody botaniczne, zoo, parki czy ścieżki to idealna propozycja miasta na aktywne spędzanie czasu. Wszystkie te dobroci nie zawsze są dla nas dostępne. Znajdujemy wymówki w postaci problemów komunikacyjnych, braku wolnego czasu itd. Wakacje to świetny pretekst, by zorganizować długi letni spacer w towarzystwie rodziny lub przyjaciół. Każde miasto ma swoje urokliwe miejsca, ciekawe skwery, które można podziwiać latem. Jedynie od naszych chęci zależy, czy spędzimy wakacje w domu, czy skorzystamy z uroków miasta.

Kolejnym ukłonem miast w naszą stronę są rowery miejskie. Ich wypożyczenie jest niezwykle łatwe i tanie. Jeśli nie posiadacie własnego roweru, bez problemu możecie skorzystać z miejskich pojazdów dwukołowych. Wycieczki rowerowe pozwolą Wam zobaczyć wszystkie te piękne miejsca, o których mowa wyżej. Odświeżycie niektóre zakątki i tym sposobem pokochacie swoje miasta na nowo!

Tych z Was, którzy nie chcą spędzać czasu aktywnie, zachęcamy do pikników w towarzystwie najbliższych. Czy nie macie obok swojego domu ogródka, parku lub zagospodarowanych skwerów? Zieleń w miastach jest coraz bardziej zadbana, w okolicach rzek remontowane są bulwary, trawniki w parkach są regularnie przycinanie. Nie ma żadnych przeciwskazań, by położyć się na kocu w parku. W letnie, ciepłe dni możecie się cieszyć przyrodą dosłownie o krok od domu. Wiele miast organizuje także kina plenerowe. Wieczorami widzowie gromadzą się w parku, by wspólnie obejrzeć film na przenośnym ekranie. Taka prelekcja jest idealnym sposobem na letnie weekendy!

Na deszczowe wieczory także mamy radę! We wszystkich księgarniach jest mnóstwo gier towarzyskich, nie tylko dla dzieci. Kalambury, szachy, karty, zgadywanki – to tylko niektóre z nich. Możliwości są przeogromne! Oprócz świetnej zabawy, jaką gwarantują nam gry planszowe, możemy też ćwiczyć pamięć, wzmacniać więzi czy poznawać siebie. Niektóre gry to sztuka zadawania pytań i obstawianie, na ile znamy swojego partnera, przyjaciela, wnuka. Z pewnością deszczowe dni nie będą nudne!

Jeśli mamy możliwość wyjazdu z miasta, zapewne nie zawiedziemy się na polskiej turystyce. Oprócz morza, gór czy jezior, w których z pewnością będzie w tym roku mnóstwo turystów, możemy wybrać mniej znane kierunki. Nasz kraj jest tak pięknie położony, że w promieniu niewielu kilometrów możemy znaleźć przepiękne jeziora i lasy. Większość takich „perełek” jest zagospodarowana na tyle, że daje możliwość noclegu. Weekend ze znajomymi nad urokliwym, schowanym w lesie jeziorem to idealne miejsce dla seniora. Cisza, spokój i przyroda to gwarancja odpoczynku. Znane kurorty będą w te wakacje trudno dostępne i przepełnione. Z uwagi na ograniczenia związane z epidemią, warto postawić na miejsca mniej znane. 

Zarówno na wsi, jak i w mieście mamy do dyspozycji ogrom możliwości. Nieprawdą jest, że turystyka skupia się tylko na rodzinach z dziećmi. Wiele kurortów, miejsc, instytucji, działa z myślą o osobach, które chcą odpocząć od zgiełku, z dala od piszczących zabawek czy świecących wesołych miasteczek. Wystarczy poświęcić chwilę na poznanie swojej okolicy, żeby przekonać się, że idealne miejsce odpoczynku jest tuż obok.

Przypisy