Brak wyników

Aktualności

11 maja 2022

Wywiad z Laurą Łącz na portalu Flexi.pl o wieku, aktywności, pasji zawodowej i wartości płynącej z pracy z Seniorami

0 720

Metryka nie jest wyznacznikiem poziomu aktywności ani w życiu w zawodowym, ani prywatnym, co pokazują rozmowy na portalu Flexi.pl w cyklu #DoPowiedzenia.

Spotkanie z Laurą Łącz, nominowaną w Plebiscycie 21 Osób Flexi na XXI wiek, prowadzone przez Katarzynę Łakińską, twórczynię portalu pracy i aktywności dla osób 50+, podejmuje temat pracy zawodowej, realizowanej na wielu polach: aktorskim, reżyserskim, pisarskim czy skupionym na prowadzeniu agencji artystycznej. To wywiad o inspiracjach, spojrzeniu na teatr i jego historię, a także o ludziach, również tych w wieku senioralnym. Rozmowa zwraca też uwagę, że praca z Seniorami np. przy realizacji projektów teatralnych, wnosi niezwykłą wartość. „Wspaniała publiczność”, którą można spotkać na spotkaniach w klubach Seniora oraz Uniwersytetach Trzeciego Wieku, ceni występy aktorki, a to daje obopólną satysfakcję. 

Laura Łącz, zapytana przez Flexi.pl o podejście do wieku, podkreśla: „Przeczytałam niedawno wypowiedź słynnego geriatry, ordynatora szpitala chyba w Krakowie, który wypowiedział to, co jest praktycznie oczywiste… Tj., „że spotkał starych 30-latków i młodych 80-latków”. I to jest kwestia psychiki. Całe życie przeżywamy w głowie…”

Dlaczego więc o metryce można czasem zapomnieć? Bo nie od niej zależy aktywność i realizacja pasji czy zawodowych projektów. I jak stwierdza rozmówczyni Katarzyny Łakińskiej, Laura Łącz:

„Sądzę, że jeżeli ktoś sam z siebie i z natury jest aktywny, lubi pracę zawodową, to to się nie zmienia wcale z wiekiem. Przynajmniej tak odczuwam. To jest absolutnie to samo. W moim przypadku ma miejsce przez całe życie identycznie”.

Jednak istotne jest popularyzowanie wiedzy na temat wieku, pokazywanie wartościowych inicjatyw, niezależnie od opcji politycznych. I wskazywanie, że ludzie dojrzali chłoną wiedzę, są na bieżącą z technologią i świat telefonów, i Internetu jest im również dedykowany. Laura Łącz w tym kontekście zwraca uwagę: „(…) to są ludzie, którzy jednak korzystają w tej chwili z laptopów. Niektórzy chodzą na specjalne kursy dla Seniorów, oczywiście z obsługi telefonów, maili, SMS-ów…”

Wywiad, pokazując wartość płynącą z wykonywanej pracy, zwraca też uwagę na różnorodność wielopokoleniową w zespołach pracowników, dzięki której ten zyskuje na jakości, efektywności. Warto bowiem cenić zdobyte doświadczenie ludzi z dojrzałych pokoleń, którym mogą służyć swoim współpracownikom. 

Cały wywiad: https://flexi.pl/baza-wiedzy/sadze-ze-jezeli-ktos-sam-z-siebie-i-z-natury-jest-aktywny-lubi-prace-zawodowa-to-to-sie-nie-zmienia-wcale-z-wiekiem-wywiad-z-laura-lacz-na-lamach-flexi-pl-2323

Fanpage: https://www.facebook.com/flexipl/

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/flexi-pl/

Przypisy

    Flexi.pl

    Flexi.pl istnieje od 2020 roku. Portal inspiruje aktywność w życiu zawodowym i prywatnym. To przestrzeń, którą twórcy konceptu zdiagnozowali jako Pokolenie Flexi – osoby aktywne, zaangażowane, z entuzjazmem podchodzące do życia, a także zawodowo aktywne i poszukujące nowych rozwiązań. Na portalu można znaleźć: ogłoszenia o pracy dla osób z tej kategorii wiekowej, bazę doświadczonych specjalistów z możliwością publikacji swoich osiągnięć, do wykorzystania przez działy rekrutacji oraz wiadomości o różnych aktywnościach pozazawodowych, np. kulturalne, edukacyjne, wolontariaty. Przestrzeń predysponowana dla osób 50+ w ramach flexi.pl to także ciekawe treści, materiały wideo, nagrania i wywiady, które pobudzają do aktywności. Flexi.pl przyczynia się także do budowania świadomości społecznej na temat postępujących zmian demograficznych i populacyjnych. I wskazuje na potencjał osób 50+, który należy zauważyć i wykorzystać, przecząc negatywnym stereotypom. To one powodują niejednokrotnie wykluczenie ze względu na wiek, zarówno na rynku pracy, jak i w przestrzeni publicznej. Poprzez swoje działania Flexi.pl wnosi cenny głos w dyskusji na temat roli Pokolenia, które ma wiele zasług.