Brak wyników

Zdrowie

22 czerwca 2021

NR 6 (Czerwiec 2021)

Złap oddech. Wróć do formy fizycznej i psychicznej po COVID-19 w Uzdrowisku Ustroń

0 853

Wyleczenie z zaawansowanej postaci choroby często nie oznacza końca problemów zdrowotnych. Ozdrowieńcy muszą się zmagać z powikłaniami, które tak łatwo nie ustępują. Niezwykle ważnym elementem kontynuacji leczenia ostrej fazy choroby jest rehabilitacja, która pomaga wrócić do formy i pokonać skutki zakażenia koronawirusem, takie jak m.in.: dyskomfort przy oddychaniu, uciążliwe duszności, obniżona kondycja fizyczna, słaba wydolność krążeniowa oraz atrofia mięśni. Rekonwalescencja po przebyciu ciężkiej choroby związanej z zakażeniem COVID-19 powinna być wsparta odpowiednim procesem terapeutycznym.

Rehabilitacja po przebyciu choroby COVID-19 

Wielu ozdrowieńców przyznaje, że po upływie miesiąca od choroby zaczyna odczuwać pogorszenie samopoczucia. Świadczy to o powikłaniach późnych, związanych z trwającymi zmianami w tkance płucnej czy też w mięśniu sercowym. 

Powikłania dotykają coraz młodsze osoby. COVID-19 jest niebezpieczny już nie tylko dla seniorów i dla osób z chorobami przewlekłymi. W tej chwili wśród chorych obserwuje się pełen przekrój wiekowy. Powikłania po chorobie często obejmują przewlekłe zmęczenie, problemy z oddychaniem wynikające z uszkodzenia płuc, a także dolegliwości sercowo-naczyniowe. Warto wspomnieć, że ozdrowieńcy narażeni są również na zaburzenia neurologiczne i psychiczne, takie jak: lęk, depresja czy zespół stresu pourazowego. Na powikłania skarżą się nie tylko osoby, które były hospitalizowane, ale również te, które przeszły zakażenie łagodnie lub bezobjawowo. 

Rehabilitacja po COVID-19 – autorski program Uzdrowiska Ustroń

Dostrzegając rosnące potrzeby osób po przebytej chorobie, w Uzdrowisku Ustroń rozpoczęto rehabilitację pulmonologiczną po COVID-19. Specjaliści z Uzdrowiska – lekarze i fizjoterapeuci, bazując na obowiązujących modelach rehabilitacji pulmonologicznej i na własnym wieloletnim doświadczeniu, przygotowali autorski program rehabilitacji dla ozdrowieńców. Od wielu lat zespół Uzdrowiska Ustroń zajmuje się rehabilitacją kardiologiczną, neurologiczną, pulmonologiczną i ogólnoustrojową. To pozwala na kompleksową rehabilitację po COVID-19 z uwzględnieniem wszystkich powikłań, na które pacjenci mogą cierpieć po tej chorobie.

W Uzdrowisku Ustroń realizowane są zarówno turnusy ambulatoryjne, jak i stacjonarne, finansowane przez NFZ lub pełnopłatne. Wszyscy pacjenci korzystają z doskonale wyposażonej bazy zabiegowej i wracają do zdrowia pod okiem wysoko wyspecjalizowanych fizjoterapeutów oraz lekarzy, wykonujących swoją pracę z niezwykłą pasją i zaangażowaniem oraz mających wieloletnie doświadczenie poparte uznaniem i zaufaniem ze strony pacjentów. 
 


Ruch to zdrowie! 

Specjalistyczny program rehabilitacji po przebyciu COVID-19 obejmuje treningi wytrzymałościowe na rowerze lub bieżni (w trakcie których monitorowana jest praca serca, saturacja oraz tętno), ćwiczenia oporowe, gimnastykę ogólnousprawniającą, treningi marszowe na bieżni lub nordic walking, gimnastykę oddechową, ćwiczenia w basenach solankowych, fizykoterapię, jak: laseroterapia, magnetoterapia, kąpiele kwasowęglowe, solankowe, perełkowe, masaż, zabiegi borowinowe, różnego rodzaju inhalacje i inne zabiegi według wskazań lekarza. Niezmiernie ważnym elementem rehabilitacji są treningi behawioralno-relaksacyjne i konsultacje psychologiczne. Ponadto po uwzględnieniu ewentualnych przeciwwskazań stosowane są innowacyjne zabiegi fizykoterapeutyczne z wykorzystaniem zaawansowanego urządzenia służącego do stymulacji elektromagnetycznej. Dzięki takiej stymulacji elektromagnetycznej mięśni oddechowych pacjenci obciążeni powikłaniami mają szansę na przywrócenie efektywnego procesu oddychania, a co za tym idzie – poprawę ogólnej kondycji fizycznej.

W celu dobrania odpowiedniego modelu rehabilitacji turnusy poprzedzone są konsultacją lekarską i fizjoterapeutyczną, przeprowadzane są liczne badania, które pozwalają na najbardziej efektywne zaplanowanie terapii.
Zabiegi i badania to nie koniec rehabilitacji. Ważna jest również edukacja pacjentów w zakresie zmiany stylu życia, większej aktywności, a nawet zmiany nawyków żywieniowych, oraz nauka rozładowywania stresu.

Poznaj Uzdrowisko Ustroń!

Uzdrowisko Ustroń w Beskidzie Śląskim to największy uzdrowiskowy kompleks w Europie. Przyroda oferuje tu wszystko, co najlepsze dla ludzkiego zdrowia. Własne surowce naturalne, czyli solanka i borowina, wykorzystywane do zabiegów wyróżniają to miejsce. Uzdrowisko Ustroń specjalizuje się w rehabilitacji kardiologicznej i neurologicznej, pomaga wracać do zdrowia pacjentom po urazach kręgosłupa, chorobach nowotworowych czy przeszczepieniu płuc. 

W tej chwili w Ustroniu realizowana jest rehabilitacja pulmonologiczna dla ozdrowieńców w formie stacjonarnej lub na oddziałach dziennych, w ramach pobytów refundowanych przez NFZ lub komercyjnie. Z tej ostatniej formy od listopada ubiegłego roku skorzystało już kilkuset pacjentów. Od kilku tygodni przyjmowani są pacjenci ze skierowaniem wystawionym przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19.

Każdy pacjent wyjeżdża z Uzdrowiska Ustroń z poradnikiem oraz wskazówkami, jak ma kontynuować rehabilitację i aktywność w warunkach domowych. Zespół lekarzy i fizjoterapeutów opracował i przygotował filmy instruktażowe pomagające kontynuować ćwiczenia oddechowe. Pracownicy Uzdrowiska Ustroń chętnie dzielą się swoją wiedzą. 

Poniższe zasady właściwie każdej osobie mogą pomóc w utrzymaniu sprawności oraz pozwolić na jak najdłuższe cieszenie się życiem.
 

Jak w 7 krokach „złapać oddech” i powrócić do zdrowia po przebytym Covid-19

  1. Prowadź higieniczny tryb życia – wysypiaj się, stosuj dietę lekkostrawną, wysokobiałkową i z dużą ilością warzyw i owoców oraz pij dużo wody – około 2 l dziennie.
  2. Bądź aktywny fizycznie – trenuj systematycznie, ale w swoim tempie. Stosuj umiarkowany wysiłek fizyczny, zadbaj o wzmocnienie mięśni całego ciała, wykonując proste ćwiczenia. Możesz też maszerować w miejscu z wysokim unoszeniem kolan, chodzić po schodach lub z kijami nordic walking, jeździć na rowerze. Powinieneś ćwiczyć 5 dni w tygodniu przez około 20–30 min.
  3. Spaceruj na świeżym powietrzu i dbaj o swoją odporność – staraj się przejść codziennie od 5000 do 8000 kroków. Nie przegrzewaj się, unikaj upałów, dużych mrozów i wietrznych dni.
  4. Oddychaj prawidłowo – wdychaj powietrze przez nos wydychaj ustami. Staraj się, by wydech był zawsze dłuższy niż wdech. Dbaj o to, by oddechy były głębokie, spokojne i płynne.
  5. Uruchom rezerwy oddechowe – wykonuj ćwiczenia oddechowe głównie torem dolno-żebrowymi i przeponowym. Wówczas uruchomisz i wzmocnisz mięśnie oddechowe oraz zwiększysz pojemność płuc. Połóż jedną rękę na klatce piersiowej, drugą na brzuchu – wykonaj wdech przez nos tak, by brzuch uwypuklił się, a dłoń na nim uniosła. Wykonaj wydech ustami i wciągnij brzuch. Naucz się świadomie kierować powietrze w poszczególne części (segmenty) płuc.
  6. Zrelaksuj się – stosuj techniki i treningi relaksacyjne, słuchaj muzyki, znajdź sobie hobby oraz czas na rozmowę z bliską osobą lub terapeutą. Angażuj się w to, co sprawia Ci przyjemność.
  7. Podczas rehabilitacji okresowo kontroluj tętno i saturację krwi za pomocą pulsoksymetru. W razie wystąpienia duszności przyjmij pozycję z pochyleniem do przodu i rozluźnieniem barków i klatki piersiowej, czyli z podparciem rąk o stół, parapet lub własne nogi.


Więcej informacji: 

Przypisy