Brak wyników

Aktualności

21 września 2020

Biblioteka bliska seniorom

0 827

Z myślą o czytelnikach-seniorach bemowska Biblioteka Publiczna zwiększyła liczbę wypożyczanych egzemplarzy do 20, a ponadto wprowadziła możliwość wypożyczenia książek na 45 dni. A to tylko niektóre z udogodnień przygotowanych dla tej grupy.

Rzeczywistość pandemiczna zmieniła oblicze działania instytucji kultury, w tym także bibliotek. Spowodowała przeorganizowanie trybu działania i postawiła wyzwania związane ze zmianami w ofercie programowej, wprowadzeniem e-usług oraz koniecznością dotarcia do pozostającego w domu czytelnika w każdej grupie wiekowej.

Szczególnie ważną grupą są seniorzy, dla których nie tylko została stworzona dedykowana oferta, ale wprowadzono dla nich także specjalne usługi i udogodnienia. W każdej placówce na telefon od czytelnika czeka bibliotekarz, który przygotowuje zamówienie do odbioru w dowolnej otwartej placówce. Dla stałych czytelników, a jest ich zdecydowana większość w grupie seniorów, została zwiększona liczba wypożyczanych egzemplarzu do 20, a dla osób powyżej 60 r.ż. dodatkowo wprowadzono możliwość wypożyczenia książek na 45 dni.
 


Rozwój e-usług

Podążając za potrzebami i odpowiadając na nową sytuację, Biblioteka na Bemowie podjęła szczególnie intensywne działania w zakresie rozwoju e-usług, z których korzysta także coraz większa liczba seniorów. Nowością Biblioteki, zainicjowaną w czasie pandemii i ograniczonego dostępu do czasopism w czytelniach, jest usługa e-prasy. Oferujemy czytelnikom dostęp do wybranych tytułów prasowych, które mogą przeglądać na swoich urządzeniach mobilnych – telefonie, tablecie czy komputerze. – Usługa zaprojektowana jest w wyjątkowo nowoczesny sposób. Widok został dostosowany do każdego urządzenia mobilnego. Użytkownik może także dowolnie skalować wielkość, co z pewnością stanowi duże ułatwienie dla grupy seniorów oraz osób słabowidzących.

Ponadto, w kwietniu, jako pierwsza w Polsce, bemowska Biblioteka wprowadziła do swojej oferty możliwość zdalnego zapisu – opcję potwierdzania danych w trybie wideo w oparciu o usługę Google Duo. Bez wychodzenia z domu użytkownik może wypożyczać e-zasoby biblioteczne. To także ukłon w kierunku osób starszych, będących w grupie ryzyka i zdecydowanie częściej pozostających w domach.

– Tradycyjne formy pracy z seniorami, takie jak udostępnianie zbiorów, warsztaty, spotkania autorskie, wystawy, dyskusyjne kluby książki w czasie pandemii zostały przeniesione do rzeczywistości wirtualnej. W czasie, kiedy działalność bibliotek była zawieszona, bibliotekarze na Bemowie przygotowywali cykliczne e-warsztaty i aktywności on-line – podkreśla dyrektor Biblioteki Publicznej na Bemowie Anna Fiszer-Nowacka. W ofercie dla Seniorów znalazły się m.in.: „Kwadrans na rozruch, czyli jogę zamiast kawy” – sesje prowadzone przez naszą bibliotekarkę-joginkę, cykl popularnonaukowy o zwyczajach i rytuałach naszych przodków „My, Słowianie”, cykl polecający filmy w telewizji i katalogu Biblioteki. – Wszystkie działania, choć prowadzone w innym niż zwykle trybie i zakresie zaprojektowane były z myślą o tym, by biblioteka, mimo narzuconych z zewnątrz ograniczeń działalności, pozostawała miejscem otwartym i przyjaznym dla seniorów, zaspakajającą ich kulturalne potrzeby, rozwijającą zainteresowania i aktywizującą tę grupę do sięgania po nowe rozwiązania technologiczne – dodaje dyrektor Fiszer-Nowacka.

 

Przypisy