Brak wyników

Zdrowie

25 czerwca 2020

NR 3 (Czerwiec 2020)

Dobroczynne właściwości pluskwicy groniastej

0 2580

Wiele kobiet w trakcie menopauzy zmaga się z uciążliwymi objawami, które znacząco obniżają ich jakość życia. Należy jednak pamiętać, że klimakterium to normalny proces zmian w organizmie kobiety, a jego nieprzyjemne symptomy można zredukować. Pomocna w tym będzie niezwykła roślina o nazwie pluskwica groniasta. 

Kilka słów o pluskwicy groniastej


Pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa) należy do rodziny roślin jaskrowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, jednak jest uprawiana w wielu innych krajach, w tym także w Polsce. Charakteryzuje się białokremowymi kwiatami, które wydzielają specyficzny zapach. Najczęściej występuje w lasach oraz na zboczach górskich. Obecnie należy do gatunków chronionych w USA. Do użytku w medycynie wprowadzono ją w 1828 roku. Pluskwica wykazuje organoselektywne działanie estrogenopodobne. 

Dzięki temu w wielu badaniach porównuje się efekt stosowania Cimicifuga recemosa z terapią estrogenową. Co ciekawe, niemiecka nazwa pluskwicy oznacza korzeń kobiet, co tylko podkreśla jej wyjątkowy wpływ na zdrowie płci pięknej. Warto jednak dodać, że nie łączy się ona z receptorami estrogenowymi, co zostało potwierdzone w badaniach farmakologicznych. Z kolei wpływ ekstraktu z pluskwicy groniastej na różne tkanki jest zróżnicowany i może wywoływać efekt inny niż w przypadku estrogenów.


Pluskwica groniasta – niezwykłe właściwości 


Wyjątkowe właściwości pluskwicy groniastej szczególnie doceniają kobiety, które przechodzą przez okres menopauzy, który uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Klimakterium to naturalny proces w życiu każdej dojrzałej kobiety, którego nie należy się wstydzić. 

Pluskwica groniasta charakteryzuje się niezwykłymi właściwościami:

  • wspomaga kobiety w okresie menopauzy w objawach spowodowanych obniżeniem poziomu estrogenóww organizmie – redukuje przypływy gorąca, obniża nadmierną potliwość, pomaga w zasypianiu oraz rozluźnia napięcie nerwowe oraz niepokój, 
  • uspokaja oraz wycisza układ nerwowy,
  • leczy stany zapalne oraz nerwobóle, 
  • łagodzi nieprzyjemne dolegliwości bólowe w trakcie krwawień miesiączkowych,
  • niweluje obrzęki, np. nóg, 
  • obniża zastoje limfatyczne w okolicach twarzy (szczególnie w okolicach oczu i kości policzkowych),
  • wspomaga wymagającą skórę – atopową i wrażliwą,
  • zmniejsza poziom rozpadu naturalnego kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze dzięki czemu opóźnia się proces starzenia skóry,
  • korzystnie wpływa na przebieg osteoporozy ujawniającej się często w trakcie menopauzy.

Pluskwica groniasta – idealne rozwiązanie dla kobiet zagrożonych nowotworem 

Badania nad pluskwicą groniastą dostarczyły dowodów, że zawarte w niej substancje czynne działają organoselektywnie. Wykazują działanie estrogeno-podobne w kościach oraz układzie sercowo-naczyniowym, niwelując objawy wypadowe menopauzy, jednocześnie nie łącząc się z receptorami estrogenowymi w tkance piersiowej oraz endometrium. 

To właśnie z tego względu preparaty z wykorzystaniem tej niezwykłej rośliny są zalecane u kobiet, które nie mogą lub nie chcą przyjmować hormonów, np. ze względu na ryzyko wystąpienia nowotworu. 

Preparaty z wykorzystaniem pluskiwcy groniastej 

Preparaty z pluskwicą groniastą występują w formie tabletek. Uznawane są one za skuteczną alternatywę dla HTZ – hormonalnej terapii zastępczej. Działanie preparatów z pluskwicą groniastą jest zauważalne już po czterech tygodniach, a bezpieczny czas ich maksymalnego stosowania zaleca się na okres do sześciu miesięcy. Dodatkowo produkty z udziałem tej niezwykłej rośliny są rekomendowane przez American College of Obstetricians and Gynecologists w leczeniu objawów naczynioruchowych spowodowanych przez menopauzę. Ponadto Północnoamerykańskie Towarzystwo Menopauzy (NAMS) rekomenduje stosowanie preparatów posiadających w składzie pluskwicę groniastą przez kobiety, u których występują objawy klimakterium. 

Zalecana dawka preparatu u dorosłych pacjentek w okresie menopauzy to jedna tabletka dwa razy na dobę (rano i wieczorem). Warto wspomnieć również o cenie produktów z pluskwicą groniastą, ponieważ waha się ona od 22 do 30 zł, a więc sprawdzi się doskonale na kieszeń każdego seniora. Znaleźć je można w wielu aptekach internetowych, w których zakupy stanowią idealne i bezpieczne rozwiązanie w czasach panującej epidemii COVID-19 w naszym kraju i na świecie. 

Zmagając się z nieprzyjemnymi objawami menopauzy, warto zapoznać się z preparatami mającymi w swym składzie pluskwicę groniastą. Roślinny i prosty skład takich preparatów połączony z siłą niezwykłych właściwości stanowi doskonały produkt, na który każda kobieta w okresie menopauzy powinna zwrócić uwagę. 

Przypisy