Brak wyników

Zdrowie

26 października 2021

NR 7 (Październik 2021)

Kule – codzienne wsparcie seniorów

0 1142

Kule oraz laski bardzo często stanowią element codziennego życia seniorów. Są one ogromną pomocą zarówno w przypadku małych urazów, jak i długotrwałej i poważnej niepełnosprawności. Aby jednak móc cieszyć się ze wsparcia, jakie dają laski i kule, trzeba wiedzieć, jak właściwie je dobrać do swojej przypadłości.

Rodzaje kul ortopedycznych

Kule ortopedyczne różnicuje się na łokciowe i pachowe. Pierwsze z nich w trakcie poruszania się angażują bardzo mocno górny odcinek ciała, jednak dzięki temu pozwalają zachować właściwy wzorzec chodu. Drugim rodzajem kul ortopedycznych są kule pachowe. Są one przeznaczone dla osób, które nie mogą korzystać z kul łokciowych. Stosuje się je najczęściej w przypadku schorzeń nadgarstka, rąk.

Laski – komfort użytkowania i atrakcyjny wygląd

Prawidłowy dobór sprzętu, takiego jak laski czy kule, ma ogromne znaczenie w codziennym wsparciu chodu. Osoby, które szukają zarówno wygodnego podparcia, jak i produktu, którego wygląd jest niezwykle estetyczny, znajdą w asortymencie sklepu kule.pl poniższe produkty. 

  • Laski anatomiczne – produkt ze specjalnie wyprofilowanym uchwytem, który idealnie dopasuje się do dłoni użytkowania, dając ogromną wygodę w trakcie korzystania. 
  • Laski ortopedyczne – charakteryzują się prostotą oraz minimalizmem. W ofercie sklepu kule.pl można znaleźć laski wykonane z drewna czy laski z miękkim uchwytem. 
  • Laski składane – jest to doskonała propozycja dla osób, które sporo podróżują lub przemieszczają się komunikacją publiczną. Składaną laskę można schować w plecaku lub walizce. 
  • Laski ozdobne – stanowią rozwiązanie dla osób z wyjątkowo wyrafinowanym gustem. Ich niesamowity design umożliwia spersonalizowanie wyglądu pod własne upodobania.
  • Laski parasole – łączą w sobie dwie funkcje: tradycyjną laskę oraz parasol. Jest to idealne rozwiązanie na zakupy czy spacery z psem, gdy potrzebujemy mieć wolną jedną rękę.
  • Laski do siedzenia – stanowią doskonałą alternatywę dla osób, które nie mogą za wiele chodzić i odczuwają ogromny ból oraz zmęczenie w trakcie najmniejszego spaceru. 
  • Laski dla niewidomych – w ofercie sklepu kule.pl można również znaleźć asortyment dla niewidomych niemieckiej marki Ossenberg. Produkty z tej linii charakteryzują się bardzo dobrą jakością wykonania.

Chodzenie o kulach i laskach – złote zasady

Korzystając z lasek czy kul, należy pamiętać o prawidłowej technice chodzenia, która wspomoże w codziennym życiu i nie pozwoli na nabawienie się kolejnej kontuzji. Dlatego warto poznać kilka złotych zasad:

  • Korzystając z jednej kuli, pamiętajmy, że powinna ona znajdywać się po stronie zdrowej nogi.
  • Pamiętajmy skonsultować poruszanie się o kulach ze swoim ortopedą czy lekarzem pierwszego kontaktu.
  • W trakcie chodzenia o kulach pamiętajmy, aby zachować prawidłową postawę ciała. Warto tu wspomnieć o dwóch fazach chodzenia o kulach. Faza podporu – moment, w którym pięta zostaje położona na ziemi, aż do chwili oderwania palców stopy od podłoża. W tej fazie dochodzi do przetoczenia stopy. Faza wykroku – chwila oderwania palców od ziemi do ponownego kontaktu pięty z podłożem. Wykonując spokojnie opisane ruchy, zachowamy poprawną postawę ciała, a także unikniemy kolejnych urazów.

W czasach pandemii warto szukać sprawdzonych sklepów internetowych, w których można zakupić produkty ułatwiające codzienne życie. Takim właśnie miejscem jest sklep kule.pl, gdzie można w łatwy i szybki sposób zamówić do domu wysokiej jakości kule lub laskę w przystępnej dla seniora cenie.

Przypisy