Brak wyników

Styl Życia

24 maja 2024

Kurza Góra: malownicza oaza spokoju na Mazurach

0 134

Na pograniczu Warmii i Mazur, w dolinie malowniczej rzeki Drwęca leży niewielka miejscowość mająca wiele do zaoferowania wszystkim, którzy szukają wytchnienia, chwili spokoju, kontaktu z przyrodą.

Historyczny Kurzętnik to miejscowość położona szczególnie zachwycająco, uroku dodaje mu nie tylko rzeźbiąca od wieków swoją dolinę rzeka, ale też wzgórza wysoczyzny morenowej. Kurzętnik Górny leży na wysokości 142 m.n.p.m., podczas gdy najstarsza część miejscowości leżąca nad rzeką położona jest około 60 metrów niżej. 
Na jednym ze wzgórz otaczających miejscowość powstał wspaniały kompleks – Kurza Góra Ski & Bike Park, wpisujący się idealnie w otoczenie i pozwalający intensywniej podziwiać i cieszyć się walorami tego miejsca otoczonego lasami, jeziorami i terenami Brodnickiego Parku Krajobrazowego. 
 


Aż po horyzont 

Zbudowana przez pasjonatów oraz mistrzów ciesielstwa sprowadzonych tutaj z gór dwukilometrowa ścieżka wznosząca się na akacjowych palach wysoko ponad powierzchnię ziemi pozwala podziwiać okoliczne krajobrazy, wdychać świeże powietrze pachnące lasem, poczuć wiatr we włosach i słońce na twarzy. Zwieńczeniem ścieżki jest wieża widokowa o wysokości 35 metrów. Z jej szczytu przy pięknej pogodzie widać kopuły kościołów, baszty wież wznoszących się w pobliskich miasteczkach oraz wzgórze na którym znajdują się ruiny dawnego zamku w Kurzętniku. Niedługo na trasie ścieżki będzie można podziwiać stworzoną w programie 3D rekonstrukcję zamku – pierwszą tak dokładną próbę odtworzenia jego dawnego wyglądu!  
 


Bogactwo fauny i flory 

Okolice Kurzej Góry są rajem dla miłośników przyrody. Tak zapaleni ornitolodzy jak i okazyjni podglądacze ptaków mają okazję spotkać tutaj gatunki które przyprawią ich o ekscytację. Tereny Brodnickiego Parku Krajobrazowego, a także tereny objęte ochroną w ramach programu Natura 2000 stanowią siedlisko dla licznych gatunków gniazdujących w okolicy. Na terenie parku odnotowano obecność około 80 gatunków zwierząt podlegających ochronie gatunkowej. Na Jeziorze Sumowskim Małym znajduję się kolonia mew śmieszek, a w okolicznych szuwarach gniazduje Święty Graal ornitologów – wodniczka. W okolicy gniazdują bociany czarne, kania czarna, kania ruda, orlik krzykliwy, dzięcioł zielony. Spotkać można podróżniczka, urocze raniuszki – zimą wyglądające jak lekko okopcone śniegowe kulki. A na prawdziwe szaleństwo można liczyć jesienią i wiosną – kiedy rozpoczynają się przeloty i setki ptaków najróżniejszych gatunków gromadzą się przed wylotem w cieplejsze strony lub zaraz po powrocie! Dobra informacja dla tych, którym ptaki to za mało – w okolicy można spotkać również łosie, bobry, wydry, a nawet gronostaje! Stałym gościem stacji Kurza Góra jest sympatyczna lisiczka, która często – zwłaszcza o poranku – wędruje wzdłuż drogi. Na łące niedaleko tubingu lubią przycupnąć kuropatwy, pod wieżą kicają zające.  
 


Zdobądź wieżę, zaplanuj podbój okolicy 

Kurza Góra Ski & Bike Park, mieszcząca się na terenie stacji Wieża widokowa oraz Restauracja Akacjowa z której okien można podziwiać świat (zajadając np. najlepszą w okolicy pizzę) to idealne miejsce na zaplanowanie pobytu. Poza atrakcjami oferowanymi przez obiekt – takimi jak uwielbiany przez dzieci tubing czyli jazda na specjalnych pontonach po torze, a dla bardziej zaawansowanych rowerowo – trzy profesjonalnie przygotowane trasy rowerowe do jazdy grawitacyjnej, warto zaplanować zwiedzanie okolicy. Tereny są idealne na niespieszne wycieczki rowerowe dla całej rodziny, jak i bardziej intensywne wyprawy. Ciekawą propozycją jest trasa rowerowa z Kurzętnika do Iławy. Jest to szlak, którego pokonanie zajmuje około godziny, prowadzi wśród lasów i jezior – podobnie jak inne szlaki rowerowe w okolicy. Warte polecenia są też spływy rzeką Drwęcą, jazda konna, którą oferują liczne w okolicy stadniny, czy spacery po lasach jesienią obfitujących w grzyby. Po intensywnym dniu warto pokusić się o jeszcze jedną atrakcję – czyli podziwianie zachodu słońca z Wieży widokowej, lub przez ogromne, panoramiczne okna Restauracji Akacjowej. Przytulne wnętrza, piękny widok i wyjątkowe dania opracowane przez szefa kuchni będą wspaniałym zwieńczeniem dnia spędzonego w krainie lasów i jezior. 
 


Grupa Pingwina 

Kurza Góra Ski & Bike Park to wyjątkowe miejsce należące do Grupy Pingwina w skład której wchodzą inne obiekty zlokalizowane na południu Polski – w Beskidach (Kasina Ski & Bike Park, Słotwiny Arena Ski & Bike Park, Skolnity Ski & Bike Park i Czarny Groń). Wszystkie położone są w miejscach niezwykle ciekawych przyrodniczo, dzięki temu atrakcje oferowane przez same obiekty są tylko częścią tego, z czego korzystać mogą odwiedzający je goście. Dobra zabawa, świetne jedzenie oraz kontakt z przyrodą, a dokładniej wytchnienie jakie oferuje nam natura powodują, że są to miejsca w których można się naprawdę zrelaksować, odetchnąć i zregenerować siły. Nie sposób też się nudzić, gdyż każdy z nich dysponuje szeroką gamą atrakcji dla dorosłych, dzieci, młodzieży i seniorów. Każdy znajdzie coś dla siebie – swój własny sposób na relaks.  

Więcej informacji: https://kurzagora.pl/ 

Przypisy