Brak wyników

Zdrowie

25 czerwca 2020

NR 3 (Czerwiec 2020)

Medycyna mitochondrialna Co to jest i czym się zajmuje?

0 1103

Rozpoczynamy cykl artykułów na temat medycyny mitochondrialnej. To nowa gałąź medycyny o niezwykłym potencjale rozwojowym. Do słownika pojęć medycznych, określenie medycyna mitochondrialna weszło w 1994 roku. Wtedy też opublikowano pracę na temat mitochondriopatii prof. Rolfa Lufta.

Przedmiotem zainteresowania medycyny mitochondrialnej są mitochondria, czyli małe organelle komórkowe, zbudowane z około 1000 białek i mierzące zaledwie 2–5 µm długości. Odpowiadają za zaopatrywanie komórek w energię. Ilość codziennej energii, którą powinny otrzymać komórki, równa jest masie naszego ciała. Taka energia jest potrzebna, aby nasze największe organy, w tym serce czy wątroba, mogły pracować i służyć naszemu organizmowi jak najdłużej. Mitochondria generują aż 95% tej niezbędnej energii ATP.

Medycyna mitochondrialna zajmuje się ochroną i aktywowaniem mitochondriów. Kondycja tych organelli jest bardzo istotna, ponieważ to właśnie mitochondria decydują o życiu i śmierci komórki.


Stan zapalny a choroby neurodegeneracyjne


Filarem, wokół którego skupiają się działania medycyny mitochondrialnej, jest wsparcie procesów odpowiedzialnych za redukcję lub niwelowanie cichego stanu zapalnego, którego podłożem jest stres psychiczny, fizyczny i wynikające z tego tytułu obciążenia. Takie obciążenia często prowokują konkretne choroby, w tym choroby serca, zapalenie plamki żółtej, cukrzycę, choroby o podłożu neurodegeneracyjnym.
Są dwa kluczowe powody, dlaczego to właśnie te choroby są przedmiotem zainteresowania tej części medycyny:

  • stan zapalny powstaje w mitochondriach,
  • większość chorób ma swój początek w stanie zapalnym.

Kolejne informacje na temat medycyny mitochondrialnej już w kolejnym wydaniu. Znajdą się tam informacje na temat przyczyn powstawania stanu zapalnego i diecie, która wspomaga walkę z tym groźnym przeciwnikiem. 

Przypisy