Brak wyników

Styl Życia

22 czerwca 2021

NR 6 (Czerwiec 2021)

Ochrona przeciwsłoneczna – jaki filtr wybrać na lato

0 665

Temat stosowania filtrów przeciwsłonecznych wraca jak bumerang każdego lata. Większość z nas zastanawia się, jaki filtr powinniśmy wybrać na wakacje, jednak zapominamy często o dostosowaniu go do swojego typu skóry i jej potrzeb. Poniżej przedstawiono wskazówki, którymi warto kierować się przy wyborze odpowiedniego kremu z filtrem, aby zachować długo piękną skórę, bez przebarwień spowodowanych nadmiernym promieniowaniem UV.

Co oznacza promieniowanie UVB oraz UVA

Przed wyborem najlepszego filtru dla swojego typu skóry warto poznać znaczenie tych skrótów. 

  • Promieniowanie UVB – stanowi 5% promieniowania, które dociera do powierzchni ziemi. Najmocniej oddziałuje w czerwcu w godzinach od 10 do 15. Ten rodzaj promieniowania przenika przez wodę. Promieniowanie UVB jest odpowiedzialne za powstawanie poparzeń oraz rumienia na naszej skórze, gdy przebywamy na słońcu zbyt długo. 
  • Promieniowanie UVA – stanowi 95% promieniowa UV, które dociera do powierzchni ziemi. Jego natężenie jest identyczne przez cały rok. Dodatkowo przenika przez chmury, szyby czy okna, co stanowi potwierdzenie tezy, że kremy z filtrem należy stosować cały rok. Wnika do naskórka, docierając jednocześnie do skóry właściwej i niszczy komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Powoduje to szybsze starzenie się skóry, doprowadzając do jej gorszego wyglądu. Należy również podkreślić, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne jest głównym czynnikiem rozwoju nowotworu skóry. 

Współczynnik SPF

SPF (Sun Protection Factor) to współczynnik określający, jak długo możemy przebywać na słońcu. Jeśli na opakowaniu danego produktu zaznaczony jest wysoki współczynnik, oznacza to, że możemy dłużej przebywać na dworze w słońcu. Rozróżnia się trzy stopnie ochrony:

  • niska ochrona: SPF od 6 do 10,
  • średnia ochrona: SPF od 15 do 25,
  • wysoka ochrona: SPF od 30 do 50.

Pamiętajmy, aby krem z filtrem stosować cały rok! Najlepiej z filtrem o wysokości SPF 30. A w miesiącach wakacyjnych zalecamy stosowanie najwyższej ochrony – SPF 50. Na rynku możliwe są również do kupienia podkłady czy kremy BB z odpowiednią ochroną przeciwsłoneczną. Pozwala to zatem zastosować rano jeden kosmetyk, którym wykonamy makijaż, a także zatroszczymy się o kondycję naszej skóry. 

Rodzaje filtrów

Warto poznać rodzaje filtrów dostępnych obecnie na rynku, aby wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie. Umożliwi to nam lepszą ochronę przed promieniowaniem słonecznym. 

  • Filtry chemiczne – pochłaniają energię słoneczną i zmieniają ją w energię cieplną. 
  • Filtry fizyczne – nie przepuszczają promieniowania ultrafioletowego, działają na zasadzie „parasola”. Są one uznawane za najbezpieczniejszy rodzaj filtrów dla dzieci, kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. 
  • Filtry mieszane – tworzą połączenie filtrów chemicznych oraz fizycznych. 

Jaki krem z filtrem wybrać

Jak wspominano powyżej, najlepiej wybierać najwyższą możliwą ochronę przeciwsłoneczną i stosować ją przez cały rok. Jednak należy również dostosować krem do swojego typu cery. Tak więc osoby, które mają cery tłuste, łojotokowe, ze skłonnościami do wyprysków powinny wybierać lekkie kremy, które nie będą zapychały ich skóry i powodowały mocniejszego świecenia się skóry. Osoby dojrzałe, z cerą suchą, odwodnioną powinny korzystać z preparatów, które nawilżą i odżywią skórę, a także będą działać przeciwzmarszczkowo. Takie kremy są najczęściej polecane dla seniorów. Z kolei osoby mające wyjątkowo wrażliwą cerę, ze skłonnościami do atopii czy naczynek, powinny wybierać kremy delikatne, na bazie filtrów fizycznych. 

Osoby starsze a opalanie

Rodzi się też pytanie, czy jeśli promieniowanie słoneczne może tak mocno zaszkodzić naszej skórze, to osoby w wieku senioralnym powinny korzystać z kąpieli słonecznych. Oczywiście, że mogą, jednak takie seanse nie mogą być zbyt długie i muszą odbywać się w kontrolowanych warunkach, z zachowaniem środków bezpieczeństwa, takich jak odpowiednio dobrany filtr, zabezpieczenie głowy (czapka lub kapelusz), a także odpowiednie nawodnienie organizmu. Krem powinno się stosować na każdy odsłonięty fragment ciała. Słońce stanowi ogromne dobrodziejstwo jako źródło witaminy D, dlatego nie należy z niego całkowicie rezygnować, niezależnie od wieku. 

Sumienne stosowanie kremów przeciwsłonecznych zarówno latem, jak i zimą stanowi skuteczną prewencję przeciwzmarszczkową, jak również ochronę przed groźnymi dla skóry schorzeniami. Powinny o nich pamiętać zwłaszcza osoby starsze, których skóra jest często przesuszona i wrażliwa. Odpowiednie nawilżenie i zabezpieczenie skóry pozwala cieszyć się ze słońca przez cało rok bez wyrzutów sumienia.

Przypisy