Brak wyników

Styl Życia

18 marca 2020

NR 2 (Marzec 2020)

Odkryj sekrety długowieczności najstarszej kopalni soli w Polsce, aktywnej od blisko 800 lat

0 767

Specjaliści zalecają 20 minut codziennej dawki ruchu, by zagwarantować sobie utrzymanie formy i poprawić zdrowie. A gdyby tak spędzić czas w takim miejscu, gdzie aktywność fizyczna będzie połączona z przyjemnością poznania rzeczy niezwykłych, niespotykanych na co dzień?

40 km od centrum Krakowa znajduje się miejsce, gdzie aktywność ruchowa w niewymuszony sposób poprawia naszą kondycję, wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i nastrój. To Kopalnia Soli Bochnia. Potencjał tras turystycznych i unikalny mikroklimat bocheńskiej kopalni sprawiają, że łączymy wspólnie spędzony czas z aktywnością fizyczną i poznaniem nowych ciekawych miejsc.

Kopalnia Soli Bochnia – najstarsza nie znaczy nieaktywna

Najstarszą kopalnią soli kamiennej w Polsce jest Kopalnia Soli Bochnia. Jest to również najstarszy, nieprzerwanie od 1248 r. działający zakład przemysłowy. Ten niezwykły obiekt w 2013 r. dołączył do prestiżowej Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od 2000 r. jest również Pomnikiem Historii. Od początku lat 90 XX w. nie wydobywa się już soli, swoją działalność kopalnia poprowadziła w kierunku rozwoju ruchu turystycznego i udostępniła najstarsze oraz najpiękniejsze wyrobiska, tworząc unikalną trasę turystyczną. Z czasem podstawowa trasa turystyczna została wzbogacona o unikalną w skali światowej Ekspozycję Multimedialną, która na tle wydarzeń historycznych prezentuje rozwój górnictwa, zagrożenia, walkę z żywiołami oraz piękno podziemnej natury. 

Moc atrakcji i możliwości 

Bocheńska kopalnia to wiele możliwości i atrakcji. W unikalnym, podziemnym labiryncie solnych korytarzy, czeka na odwiedzających wiele niespodzianek. Już sam zjazd do kopalni jest wielkim przeżyciem. Do solnego miasta zjeżdża się prawdziwą windą górniczą. Przeprawa łodzią po zalanej solanką komorze to kolejna unikalna atrakcja, gwarantująca wiele niezapomnianych wrażeń, dzięki którym poznajemy piękno i unikalność bocheńskiej kopalni. Pobyt w największej z solnych komór – komorze Ważyn to czas na odpoczynek przy filiżance aromatycznej kawy, ale również okazja do rozmów, przeczytania książki, czy spędzenia czasu podczas spaceru w komorze.

Pomysł na aktywną wycieczkę w gronie przyjaciół i rodziny

Kopalnia Soli Bochnia jest czynna cały rok bez względu na pogodę. Od listopada do końca marca trwa sezon niskich cen. Seniorzy zawsze korzystają z biletów ulgowych (po 60. roku życia, za okazaniem legitymacji ZUS, KRUS, dowodu tożsamości ze zdjęciem). Oferta bocheńskiej kopalni zawiera propozycje zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. W kopalni codziennie o godz. 13:00 i 16:00 odbywają się specjalne tury zwiedzania dla osób z niepełnosprawnościami (w tym ruchowymi). 

Unikalny mikroklimat – wolne od smogu powietrze

Co takiego wyróżnia kopalnię? To przede wszystkim powietrze. Wszechobecny smog zagrażający bezpośrednio naszemu życiu powoduje, że aktywność na świeżym powietrzu to dziś hasło prawie zupełnie nieaktualne. Zjazd do kopalni gwarantuje przebywanie w pomieszczeniach z czystym powietrzem nasyconym mikroelementami.

Noc 250 m pod ziemią

Nietypową propozycją jest możliwość spędzenia nocy w solnych podziemiach.
To oferta łącząca zwiedzanie kopalni, pobyt w największej z podziemnych komór – komorze Ważyn, oraz nocleg w kopalni 250 m pod ziemią. Podczas pobytu goście zwiedzają trasę turystyczną, korzystają z atrakcji znajdujących się w komorze oraz spędzają noc w komorze Ważyn. To ponad 12 godzin spędzonych w solnych komorach z czystym powietrzem. Pobyty nocne organizowane są zarówno dla grup zorganizowanych, jak i dla osób indywidualnych. O terminach pobytów nocnych kopalnia informuje na swojej stronie internetowej, informacje udzielane są również telefonicznie w Biurze Obsługi Klienta: tel. 14 692 67 52, 14 692 67 54. 

Bocheńska kopalnia to miejsce, które w symboliczny sposób tworzy most między przeszłością a teraźniejszością. Historia łączy się tutaj z najnowszymi osiągnięciami techniki. Wszyscy przybywający do kopalni goście zgodnie podkreślają, że odwiedzili miejsce niezwykłe, pełne energii, do którego chętnie się wraca.
Zaplanuj wizytę wcześniej, wejdź na stronę kopalni i kup bilet on-line!

Więcej informacji:
Kopalnia Soli Bochnia Sp. z o.o.
ul. Campi 15, 32-700 Bochnia
Biuro Obsługi Klienta (informacja i rezerwacja) 
tel. 14 692 67 52, 14 615 24 60
e-mail: biuro@kopalnia-bochnia.pl
http://kopalnia-bochnia.pl

Przypisy