Brak wyników

Zdrowie

26 października 2021

NR 7 (Październik 2021)

Podwyższony poziom cholesterolu – jakie to może mieć konsekwencje dla zdrowia seniora?

0 1695

Podwyższony poziom cholesterolu to kwestia, której nie należy lekceważyć. Jednocześnie trzeba jednak zauważyć, że u osób starszych – wbrew powszechnym opiniom – związek pomiędzy stężeniem cholesterolu całkowitego a ewentualnością wystąpienia epizodu sercowo-naczyniowego i ryzykiem nagłej śmierci jest o wiele mniejszy niż w przypadku osób w średnim wieku. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. Może być to np. kwestia tego, iż ludzie z podwyższonym stężeniem TC (tj. cholesterol całkowity) po prostu przedwcześnie umierają. Niewykluczone także, że wynika to z różnego rodzaju chorób współistniejących, których konsekwencją jest z kolei obniżenie poziomu lipidu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie są objawy wysokiego cholesterolu,
 • czym właściwie jest cholesterol,
 • dlaczego trzeba obserwować wygląd swoich stóp,
 • jaki jest związek pomiędzy podwyższonym cholesterolem a problemami z sercem.


Zdrowie jest wartością nadrzędną, dlatego nie powinniśmy ignorować żadnych niepokojących nas symptomów. Każde odstępstwo od normy musi zostać skonsultowane ze specjalistą. Dotyczy to wszystkich ludzi, a w szczególności osób starszych. 

Co warto wiedzieć na temat cholesterolu

Cholesterol jest jednym ze związków niezbędnych do tego, aby ludzki organizm funkcjonował we właściwy sposób. Jest on produkowany w wątrobie, a następnie transportowany do wszystkich bez wyjątku komórek naszego ciała. Wszystko to odbywa się za pośrednictwem krwi. Innym sposobem dostarczania cholesterolu do organizmu jest po prostu spożywanie produktów zawierających ten właśnie związek. 
Cholesterol można podzielić na dwa rodzaje: HDL oraz LDL. Potocznie HDL nazywa się dobrym cholesterolem, a LDL – złym. 
 

Ważne

Warto wiedzieć, że…
Tak zwany dobry cholesterol (HDL) to po prostu lipoproteiny wysokiej gęstości. Jest on odpowiedzialny za transport cząsteczek cholesterolu z różnych tkanek organizmu do wątroby. Norma wynosi w tym przypadku ponad 40 mg/dl (1 mmol/l) u mężczyzn oraz ponad 45 mg/dl (1,2 mmol/l) u kobiet. 


Przeciwieństwem HDL jest LDL, zwany złym cholesterolem. Jego występowanie może prowadzić do pojawienia się różnego rodzaju chorób, takich jak: miażdżyca, niedokrwienie mięśnia sercowego, a nawet udar mózgu. Norma dla tej frakcji wynosi do 115 mg/dl (3 mmol/l) u osób zdrowych, do 100 mg/dl – przy umiarkowanym ryzyku. 
Należy jednak mieć świadomość, iż cholesterol mimo wszystko pełni niezwykle ważne funkcje w organizmie człowieka. Bierze on udział w następujących procesach życiowych:

 • produkcja hormonów płciowych oraz antystresowych,
 • budowanie błony komórkowej,
 • ochrona włókien nerwowych przed ewentualnymi uszkodzeniami (cholesterol jest jednym ze składników osłonek mielinowych),
 • zwiększenie przyswajalności witaminy D,
 • ułatwienie procesu trawienia tłuszczów.

Trzeba dbać o właściwy poziom cholesterolu w organizmie. Związek ten możemy sobie dostarczać np. poprzez zażywanie odpowiednich suplementów. Warto także pić dobrej jakości zieloną herbatę. 
Jak już wspomniano, cholesterol jest odpowiedzialny za wiele istotnych funkcji ludzkiego organizmu. Jednak jeśli związku tego będzie zbyt dużo, może on stać się zagrożeniem dla zdrowia. Należy więc pilnować, aby poziom cholesterolu nigdy nie przekraczał określonych norm. W tym miejscu należy omówić to, jakie są objawy wysokiego cholesterolu.

Objawy podwyższonego cholesterolu – najważniejsze informacje

Na początku trzeba powiedzieć jedno: zły poziom cholesterolu nie jest od razu zauważalny przez ludzki organizm. Kłopoty pojawiają się dopiero wtedy, gdy zaczyna być go wyraźnie zbyt dużo, co z kolei powoduje występowanie określonych schorzeń. Przykład? O podwyższonym poziomie LDL najczęściej dowiadujemy się, gdy układ krążenia przestaje funkcjonować prawidłowo.  
 

Ważne

Wszystko to działa w następujący sposób:

 • Najpierw zły cholesterol odkłada się na ścianach tętnic.
 • Potem LDL przybiera postać swoistych złogów.
 • Taka sytuacja powoduje, że naczynia się zwężają i usztywniają.
 • Wszystko to prowadzi np. do wystąpienia miażdżycy. 


Największą grupę ryzyka w tym przypadku stanowią osoby, które ukończyły 50. rok życia. Szczególnie niebezpieczne jest, gdy ludzie w tym wieku dodatkowo zmagają się z problemem cukrzycy.
Jakich objawów nigdy nie powinno się ignorować? Chodzi przede wszystkim o takie anomalie, jak nagłe pojawienie się żółtych zgrubień w okolicy powiek, w miejscu zginania się łokci lub pod piersiami. Tego typu zmiany skórne są tak specyficzne, że naprawdę trudno ich nie zauważyć. Dodatkowym sygnałem alarmowym może być zwiększenie się trudności ze skupieniem uwagi i zapamiętywaniem różnych rzeczy. 
Innymi objawem niepokojąco zwiększonego stężenia LDL w ludzkim organizmie jest – dosłownie – odkładanie się go bezpośrednio w skórze. Jak to wygląda? Najczęściej tak nagromadzony cholesterol przybiera postać guzków zlokalizowanych na ścięgnach w nadgarstkach oraz tych łączących stopę i łydkę (tzw. ścięgno Achillesa). 

Osoby, u których diagnozuje się wysoki cholesterol, często odczuwają także ogromne dolegliwości bólowe w obrębie nóg. Wynika to z faktu, iż LDL zapycha tętnice, co skutkuje znaczącym ograniczeniem możliwości przepływu krwi. W związku z powyższym można zaobserwować również częstsze niż zazwyczaj skurcze mięśni łydek. Dodatkowo odczuwalne jest także szybsze zmęczenie i bóle stóp, nawet podczas spokojnych spacerów w niezbyt trudnym terenie. 

Zaobserwowanie któregoś z wymienionych powyżej objawów powinno skłonić do wizyty u lekarza i skonsultowania problemu ze specjalistą. Im szybciej dokonana zostanie diagnoza i wdrożone leczenie, tym mniejsze będzie spustoszenie w organizmie. 

Wysoki poziom cholesterolu a wygląd naszych… stóp!

Podwyższony poziom LDL w organizmie mogą zasugerować również zmiany zaobserwowane w wyglądzie stóp. Jeśli skóra na nich jest dziwnie błyszcząca i nienaturalnie naciągnięta, należy potraktować to jako sygnał alarmowy. Powodem do ewentualnego niepokoju może być także bardzo jasny, wręcz siny kolor skóry. Taki stan rzeczy jest konsekwencją nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krążenia. Jeśli objaw ten zostanie zignorowany, w końcu dojdzie do:

 • znacznego osłabienia siły w nogach,
 • zapchania tętnic,
 •  kłopotów z prostowaniem kończyn dolnych.

Jak sobie radzić? Najlepiej i najbezpieczniej jest skorzystać ze wsparcia lekarza. Podwyższonego poziomu cholesterolu nie należy ignorować, zwłaszcza w przypadku osób starszych, u których występują również inne choroby współtowarzyszące.

Jak cholesterol wpływa na serce

Jedną z najpoważniejszych konsekwencji zbyt wysokiego poziomu cholesterolu jest choroba wieńcowa. Jej charakterystycznym objawem jest dyskomfort (zwykłe ból) zlokalizowany w klatce piersiowej, który pacjenci opisują najczęściej jako ucisk, pieczenie lub wręcz rozrywanie. 

Wspomniane uczucie gniecenia występuje tuż za mostkiem i często promieniuje ku górnym częściom ciała, czyli ku szyi, żuchwie oraz ramionom. Ból ten pojawia się w mocno stresujących sytuacjach lub po prostu podczas spożywania posiłków. Może on występować również w trakcie uprawniania rozmaitych aktywności fizycznych albo wtedy, gdy na zewnątrz jest dość zimno. 

Znaczenie poziomu cholesterolu u osób starszych

Jak już wspomniano, całkowicie naturalne i normalne jest to, że cholesterol jest produkowany przez wątrobę i występuje w ludzkim organizmie. Związek ten jest potrzebny do tego, aby nasze ciało funkcjonowało w prawidłowy sposób. Jednak mowa jest w tym przypadku o HDL – dobrym cholesterolu. 

Zły cholesterol (LDL) jest niestety wrogiem zdrowia i dobrego samopoczucia, dlatego trzeba stale kontrolować jego poziom. Skutki podwyższenia poziomu złego cholesterolu mogą być opłakane; chodzi przede wszystkim o zwiększone ryzyko wystąpienia:

 • chorób układu krążenia lub serca (choroba wieńcowa),
 • miażdżycy,
 • zawału mięśnia sercowego,
 • stwardnienia tętnic,
 • podniesionego ciśnienia tętniczego,
 • udaru niedokrwiennego mózgu.

Wysoki poziom cholesterolu w organizmie może prowadzić do tragedii. Najgorsze jest to, że najczęściej diagnozuje się to zbyt późno, bo po przejściu incydentu sercowo-naczyniowego lub zaburzeń innego rodzaju. 

Co mogą robić seniorzy, aby utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu

Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych i skutecznych sposobów na to, aby w wieku senioralnym móc cieszyć się właściwym poziomem cholesterolu. Najważniejsza w tym przypadku okazuje się kwestia dobrze rozplanowanej suplementacji oraz diety. 

Zbilansowane posiłki i pozostawanie pod czujnym okiem specjalisty mogą mieć duże znaczenie dla zmniejszenia ryzyka wystąpienia zbyt wysokiego poziomu LDL. W jadłospisie osoby starszej powinny znajdować się takie produkty, jak wszelkiego rodzaju warzywa (szczególnie te zawierające duże ilości błonnika pokarmowego oraz witamin), oleje roślinne, wysokiej jakości chude mięso, ryby i owoce morza, pieczywo pełnoziarniste, zioła oraz miód. 

Najlepiej zupełnie zrezygnować ze spożywania białego cukru, tłustego i smażonego mięsa oraz soli. Warto natomiast zjadać dużo czosnku (i to w każdej formie!), ponieważ zawiera on allicynę, czyli naturalny antybiotyk, który jest w stanie obniżyć zbyt wysoki poziom złego cholesterolu we krwi. 

Seniorzy nie powinni także zapominać o tym, jak ważne jest dbanie o dobrą kondycję fizyczną. Codzienny ruch jest istotnym elementem dbania o swoje zdrowie. Nie trzeba od razu uprawiać sportu wyczynowo! Wystarczą spacery oraz proste ćwiczenia ruchowe (np. skłony, rozciąganie, przysiady – wszystko oczywiście musi pozostawać pod kontrolą lekarza prowadzącego!). Słowem, jazdę samochodem warto zamienić na piesze wycieczki. Co jeszcze? Oczywiście nie bez znaczenia dla dobrego samopoczucia jest zrezygnowanie ze wszelkich używek. Nikotyna, alkohol oraz kofeina sprzyjają podwyższeniu się poziomu LDL, dlatego najlepiej zupełnie je wyeliminować.

Przypisy