Brak wyników

Zdrowie

31 października 2023

NR 11 (Październik 2023)

Prawidłowe nawadnianie u osób starszych – ORSALIT SENIOR

0 156

Woda jest niezbędna do życia – wchodzi w skład wszystkich tkanek i narządów, bierze udział niemal w każdym procesie zachodzącym w organizmie. Woda stanowi od 45% do 80% masy ciała. Jej ilość jest zależna od wielu czynników, w tym płci i wieku. Im starszy organizm, tym mniej zawiera wody. U noworodka jest to średnio 74%, u dorosłej kobiety – 50% i 59% u mężczyzny, natomiast u seniorów obserwuje się spadek zawartości całkowitej ilości wody nawet o 15% w stosunku do osoby dorosłej.

Już niewielki jej ubytek może skutkować zaburzeniami w funkcjonowaniu organizmu, np. bólami głowy czy osłabieniem, a zaledwie 15% utrata wody może prowadzić nawet do śmierci. W związku z powyższym wraz z wiekiem ryzyko odwodnienia zwiększa się. Dodatkowo u osób starszych obserwuje się m.in. zmniejszoną zdolność termoregulacji i zaburzenia funkcjonowania ośrodka kontrolującego pragnienie w podwzgórzu, co powoduje zmniejszenie pragnienia. Do utraty wody może dochodzić także przez objawy chorobowe często występujące u pacjentów w podeszłym wieku, takie jak: biegunki, wymioty, nadmierna potliwość, niewydolności nerek, cukromocz. Choroby, którym towarzyszy podwyższona temperatura ciała lub gorączka, choroba Parkinsona, Alzhaimera, cukrzyca, udar mózgu, a nawet otyłość mogą zaburzać gospodarkę wodną organizmu, prowadząc do odwodnienia. Niektóre leki, jak np. często przyjmowane bez konsultacji z lekarzem środki przeczyszczające lub leki moczopędne, mogą także być przyczyną odwodnienia. Na stan gospodarki wodnej w organizmie wpływa również dieta – uboga w warzywa i owoce, a bogata w sól, będzie zwiększać ryzyko nadmiernej utraty wody. 
Dlatego ważne jest, aby namawiać seniorów do picia wody, nawet gdy nie mają na nią ochoty, zwłaszcza gdy jedyne płyny, jakie przyjmują, to herbata, kawa i zupy. Jak rozpoznać odwodnienie? Głównymi objawami utraty wody u osób starszych są bóle i zawroty głowy, suchość skóry i błon śluzowych, skąpomocz, zaparcia, osłabienie, omdlenia, problemy z koncentracją i zaburzenia pamięci, a nawet tachykardia. Jednak odwodnienie to nie tylko nadmierna utrata wody z organizmu, ale także rozpuszczonych w niej elektrolitów – naładowanych dodatnio lub ujemnie jonów pierwiastków niezbędnych do funkcjonowania organizmu. Elektrolity przyczyniają się m.in. do utrzymania odpowiedniego pH płynów ustrojowych, pomagają w transporcie wody w organizmie, przewodzą impulsy nerwowe i pozwalają na skurcze/rozkurcze mięśni, w tym serca. Najważniejszymi elektrolitami są: sód, potas, magnez, chlorki, wapń i żelazo. 
Przy odwodnieniu najlepszym rozwiązaniem, oprócz przyjmowania wody małymi porcjami w ciągu całego dnia, są doustne płyny nawadniające o odpowiedniej osmolarności, zawierające w swoim składzie mieszaninę elektrolitów oraz glukozę. Wyjątkowym środkiem specjalnego przeznaczenia medycznego dla osób powyżej 60. roku życia, o formule zawierającej odpowiednie stężenia elektrolitów oraz o obniżonej osmolarności, opracowanej z myślą o osobach w podeszłym wieku, jest ORSALIT SENIOR. Ten doustny środek nawadniający, opracowany zgodnie z zaleceniami WHO, w stanach odwodnienia (biegunki, wymioty) lub w sytuacjach, w których występuje ryzyko odwodnienia (podczas upałów, wysiłku fizycznego, gorączki), nie tylko skutecznie nawadnia, ale także uzupełnia elektrolity i zapobiega odwodnieniu. Szczególnie teraz, w okresie zwiększonej zapadalności na różnego rodzaju infekcje, którym może towarzyszyć gorączka sprzyjająca odwodnieniu, warto pamiętać o środkach nawadniających dla seniorów, którzy są grupą szczególnie na to narażoną. Odwodnienie z kolei może zwiększać ryzyko działań niepożądanych leków przeciwgorączkowych, w szczególności paracetamolu.

Bibliografia:

  1. Byock I., Patient refusal of nutrition and hydration: Walking the ever-finer line, „The American Journal of Hospice & Palliative Care” 1995.
  2. Bender B.B., Skae C.C., Ozua P.O., Oral rehydration therapy: The clear solution for fluid loss, „Contemporary Pediatrics” 2005.
  3. Nalin D.R., Hirschhorn R., Greenough W., Clinical concerns about reduced-osmolarity oral rehydration solution, „Journal of the American Medical Association” 2004.
  4. Skotnicka M., Rohde D., Kłobukowski F., Zapotrzebowanie na wodę i ocena jej pobrania wśród osób starszych, „Żywienie a Środowisko” 2016.

Przypisy