Brak wyników

Zdrowie

22 marca 2021

NR 5 (Marzec 2021)

Prawidłowe wzorce chodzenia o kulach

0 2992

Konieczność poruszania się z wykorzystaniem kul jest konsekwencją urazu kończyny dolnej lub wynikiem długotrwałej niepełnosprawności. Użycie kul ma na celu odciążenie nóg i umożliwienie im tym samym skutecznej rehabilitacji. Korzystanie z tego środka ortopedycznego zapewnia poprawę poczucia równowagi oraz pozwala na lepszą stabilizację ciała. Bez względu na to, co jest powodem problemu z chodzeniem, konieczne jest poznanie odpowiedniej techniki chodzenia o kulach.

Czynność ta może się wydawać prosta, jednak w praktyce często wiele osób nie wykonuje jej poprawnie. Istnieje kilka zasad, które są pomocne, jeśli chodzi o poruszanie się przy wsparciu sprzętu medycznego tego typu. 

Właściwy dobór kul i wzorce chodzenia

Chodzenie o kulach prawie nigdy nie przychodzi intuicyjnie, a wszelkie niedopatrzenia w tej materii mogą prowadzić do pogłębienia istniejących dysfunkcji i wystąpienia wad postawy. Nieprawidłowości związane z korzystaniem z takiego sprzętu są często następstwem tego, że nie został on dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zaniedbanie tego tematu powoduje większe zużycie energii podczas poruszania się i negatywnie wpływa na wzorzec chodu, co w przyszłości może być bardzo trudne do skorygowania. 

Korzystając z kul, należy zadbać o to, aby przez cały czas zachowane były wszystkie elementy składowe chodu, czyli stykanie się pięty z podłożem, przetaczanie stopy oraz odrywanie jej od ziemi. Najlepiej jest, jeśli kule podczas całego procesu chodzenia poruszają się równocześnie z kończyną, która ma być odciążana. 

Bez względu na rodzaj urazu, zaleca się używanie dwóch kul, ponieważ opieranie ciężaru ciała na jednej prowadzi do poważnego zaburzenia wzorca chodu. Jeśli jednak taka możliwość nie istnieje, trzeba mieć na względzie fakt, że kula zawsze musi znajdować się po stronie przeciwnej względem chorej nogi. 

Podstawowe typy kul ortopedycznych

Najczęściej stosowanymi kulami są modele łokciowe i pachowe. Pierwsze z nich charakteryzują się tym, że w trakcie poruszania mocno angażowane są kończyny górne. Mimo iż mogą wydawać się one mało atrakcyjne pod względem wygody, to zapewniają one bardzo dobre warunki, jeśli chodzi o zachowanie właściwego wzorca chodu. Są one także dość uniwersalne, przez co znajdują zastosowanie przy wielu schorzeniach zlokalizowanych w obrębie kończyn dolnych. 

Z kolei kule pachowe pozwalają na wsparcie całego ciała i niemal zupełne odciążenie nóg. Niestety, mogą one powodować nieprzyjemny ucisk pod pachami. Z tego też powodu są one raczej odradzane pacjentom z postępującym procesem miażdżycowym, ponieważ przy ich użyciu istnieje zbyt wysoki poziom ryzyka blokowania przepływu krwi przez tętnicę pachową. 

Czy to jedyne możliwości?

Jak już wspomniano, utrzymanie prawidłowego wzorca chodu o kulach jest ściśle uzależnione od właściwego doboru sprzętu medycznego. W tym celu nierzadko trzeba sięgnąć po nieco bardziej zaawansowane modele. Ciekawym rozwiązaniem może być skorzystanie z oferty sklepu kule.pl, którego asortyment otwiera przed pacjentem zupełnie nowe możliwości i tym samym zapewnia znacznie wyższy poziom komfortu w trakcie spacerów. 

Oprócz wyżej wymienionych rodzajów kul ortopedycznych, w asortymencie sklepu kule.pl znajdujemy także następujący sprzęt:

 1. Laski anatomiczne, czyli produkty ze specjalnie wyprofilowanym uchwytem, który jest w stanie idealnie dopasować się do dłoni pacjenta. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne. Przed zakupem należy zastanowić się nad przeznaczeniem laski, ponieważ konstrukcja uchwytu różni się w zależności od tego, w której ręce ma być trzymany przedmiot.
   
 2. Laski ortopedyczne, które są doskonałą opcją dla osób ceniących prostotę i lubiących otaczać się minimalistycznymi przedmiotami. Do wyboru w tym przypadku są laski wykonane z drewna, a także takie z miękkim uchwytem i możliwością regulacji. Producent zapewnia dostęp do szerokiej gamy kolorystycznej produktów oraz modeli z elementami dekoracyjnymi.
   
 3. Laski składane, które z pewnością przypadną do gustu pacjentom, którzy często się przemieszczają i nie w każdej sytuacji mają szansę na swobodne odłożenie laski na bok. Może to być przydatne na przykład w przestrzeni komunikacji publicznej. Składane modele lasek pozwalają na umieszczenie ich w plecaku, a nawet w średnich rozmiarów torebce. Taka opcja sprawdzi się również podczas podróży samochodowych.
   
 4. Laski ozdobne to z kolei propozycja dla wszystkich amatorów dobrego designu. W tym przypadku istnieje możliwość zakupu modeli z uchwytem np. w kształcie czaszki lub głowy psa lub z chromowaną rączką.
   
 5. Laski parasole stanowią połączenie dwóch praktycznych funkcji, ponieważ zapewniają one nie tylko wsparcie dla ciała, ale mogą posłużyć również jako ochrona przed deszczem.
   
 6. Laski do siedzenia – jeśli pacjent cierpi z powodu występowania chronicznego bólu w trakcie poruszania się i odczuwa szybkie zmęczenie podczas chodzenia, to powinien on postawić na rozwiązanie w postaci laski do siedzenia. Zapewnia ona nie tylko wsparcie dla ciała znajdującego się w pozycji stojącej, ale także może posłużyć za stołek (rozkładający się w zaledwie kilka sekund), na którym można przysiąść na kilka chwil i zebrać siły do dalszego marszu. 

W sklepie kule.pl znajdujemy również laski dla osób niewidomych renomowanej marki Ossenberg. Produkty charakteryzują się wysoką jakością wykonania i pozwalają niewidzącym na zdobycie cennych informacji na temat otoczenia. 

Prawidłowe chodzenie o kulach

Wzorzec chodu z użyciem kul ortopedycznych składa się z cyklu czynności, jakie następują po sobie od chwili zetknięcia się pięty z podłożem, aż do chwili powtórzenia tej sytuacji. Pojedynczy cykl stanowią dwie fazy: podporu i wykroku. 

Faza podporu zaczyna się, gdy pięta po raz pierwszy zostaje położona na ziemi i trwa aż do momentu oderwania palców stopy od podłoża. W tej części chodu dochodzi do istotnego przetoczenia stopy. 

Faza wykroku to z kolei czynność odbywająca się od chwili oderwania palców od ziemi do ponownego kontaktu pięty z podłożem. 

Poszczególne fazy chodu mają z założenia zachodzić jedna po drugiej, jednak nie może mieć to charakteru natychmiastowego. Oznacza to, iż pomiędzy nimi można wyróżnić jeszcze moment pośredni, fachowo nazywany fazą podwójnego podporu. 

Podczas chodu o kulach trzeba mieć na względzie, aby wykonywać wszystkie z opisanych powyżej ruchów, bowiem w przeciwnym wypadku może dojść do wystąpienia poważnych wad postawy, a także pogłębienia istniejących urazów. 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Kolejną istotną sprawą jest poznanie poszczególnych rodzajów chodu z zastosowaniem kul ortopedycznych. W przypadku gdy pacjent korzysta tylko z jednej kuli, powinna ona zawsze znajdować się po stronie zdrowej nogi, a kończyna dolna, w której wykryto dysfunkcję, musi się wówczas poruszać równocześnie z kulą. 

Inaczej jest, gdy podczas poruszania się pacjent używa dwóch kul. Wówczas można wyróżnić: 

 • chód czterotaktowy, czyli naprzemienne wysuwanie nogi i przeciwnej do niej kuli, a następnie dostawianie drugiej nogi i kuli;
 • chód trójtaktowy – jednoczesne przesuwanie dwóch kul do przodu i dostawianie do nich niesprawnej kończyny dolnej; zdrowa kończyna wykonuje wówczas ruch jako ostatnia;
 • chód dwutaktowy (tzw. kangurowy), w którego trakcie dwie kule są przesuwane do przodu w jednym czasie, a zaraz potem równocześnie dostawia się do nich obie kończyny dolne. 

Za najwygodniejszy i jednocześnie najbezpieczniejszy uznaje się chód dwutaktowy. Jednak ostatecznie technika poruszania się o kulach powinna zostać dobrana w sposób indywidualny, wskutek konsultacji z ortopedą. 

W przypadku osób cierpiących z powodu urazów kończyn dolnych lub trwałej niepełnosprawności wyjście do sklepu w celu zakupienia kul może stanowić ogromny dyskomfort. Dlatego też doskonałym rozwiązaniem w takich przypadkach jest skorzystanie z usług świadczonych przez sklep internetowy kule.pl, gdzie proponowany jest nie tylko naprawdę duży asortyment, ale także profesjonalna pomoc ekspertów oraz wysyłka sprzętu w zaledwie 24 godziny od chwili złożenia zamówienia. Tak zakupione kule oraz laski są dostarczane pod adres podany przez klienta, co eliminuje konieczność pojawienia się w stacjonarnym punkcie ze sprzętem ortopedycznym. 

Przypisy