Brak wyników

Zdrowie

24 marca 2022

NR 8 (Marzec 2022)

Rak jelita grubego u osób starszych – kompendium wiedzy seniora

0 1431

Z informacji podanych przez Krajowy Rejestr Nowotworów wynika, iż rak jelita grubego to jeden z tych nowotworów, które dotykają ludzkość najczęściej. Największą liczbę zachorowań odnotowuje się u osób po 50. roku życia. Co więcej, ryzyko rozwoju tej dolegliwości wzrasta wraz z wiekiem. Wciąż trwają badania mające na celu zidentyfikowanie czynników bezpośrednio odpowiedzialnych za powstawanie tej anomalii, do tej pory jednak naukowcom nie udało się ustalić żadnych konkretów. W 2008 roku Parlament Europejski ustanowił marzec Miesiącem Świadomości Raka Jelita Grubego. Przyjrzyjmy się zatem temu zagadnieniu z bliska!

Powstawaniu zmian nowotworowych w obrębie jelita grubego sprzyjają wszelkiego rodzaju zaburzenia genetyczne, niska aktywność fizyczna, znaczna nadwaga, picie alkoholu i palenie papierosów, polipy gruczolakowe w jelicie grubym, jak również nieswoista zapalna choroba jelit. Część tych czynników da się kontrolować poprzez właściwie zaplanowaną dietę, regularne ćwiczenia, a także rezygnację z używek. 

Najważniejsza jest czujność onkologiczna

Pacjenci, u których zmiany nowotworowe w obrębie jelita grubego zostały wykryte dość wcześnie, mają większe szanse na wyleczenie. Jednak konieczne jest zachowanie tzw. czujności onkologicznej. Co to oznacza? Przede wszystkim chodzi o stałą obserwację swojego organizmu i podejmowanie reakcji natychmiast po zauważeniu jakichkolwiek anomalii, które mogą świadczyć o rozwoju choroby.  Najczęstszymi objawami raka jelita grubego są bóle jamy brzusznej (44% przypadków), zaburzenia rytmu wypróżnień (43%), obecność krwi w stolcu (40%), odczuwalne osłabienie (20%), nagły spadek masy ciała (6%). Należy tutaj wspomnieć, iż niepokojące symptomy mogą być różne w zależności od tego, w którym odcinku jelita doszło do anomalii. 

Jakie są objawy raka jelita grubego?

Zmiany nowotworowe w prawej połowie jelita grubego (tj. okolica wstępnicy) zwykle skutkują wystąpieniem krwi w kale i/lub stolcem o bardzo ciemnym kolorze, a także bólami w prawym podbrzuszu, pojawieniem się wyczuwalnego guza w prawej połowie brzucha oraz anemią. Kiedy zaatakowana zostaje okolica poprzecznicy, najczęściej można zaobserwować kał zmieszany z krwią oraz niedokrwistość. Pojawiają się także dolegliwości bólowe w centralnej części jamy brzusznej. Rak rozwijający się w zstępnicy (tj. lewa część jelita grubego) informuje o sobie biegunkami i zaparciami występującymi naprzemiennie. Wówczas można zauważyć w kale jasnoczerwoną krew, a stolec jest wąski. Pojawiają się też bóle brzucha i krocza, częste kolki, wzdęcia i zaburzenia pory wypróżnień. 
Jeśli nowotwór zlokalizowany jest w esicy (tj. w końcowym odcinku jelita grubego), pacjent zaobserwuje u siebie stolec z domieszką jasnoczerwonej krwi, kolkę jelitową powodującą potrzebę oddania kału oraz bóle w okolicy krocza i jamy brzusznej. Wiele osób skarży się również na stałe uczucie niepełnego wypróżnienia. 

Ważne

Jeśli pacjent doświadczy przynajmniej jednego spośród wzmiankowanych powyżej objawów, konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych (można to zrobić z pomocą Hydrex Diagnostics). Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy pojawi się krew w kale. 

​​​​​​


Wczesne wykrycie raka jelita grubego

Istnieje wiele sposobów badań i kontroli stanu, w jakim znajduje się jelito grube, np. analiza stolca na krew utajoną, sigmoidoskopia oraz kolonoskopia. To jednak nie wszystko. Obecnie sporą popularnością cieszą się także tzw. metody eksperymentalne. Mowa jest o kolonoskopii wirtualnej oraz zastosowaniu kapsuły endoskopowej. 
Mimo wszystko jednak znaczna część lekarzy uważa, że najlepsze wyniki w kontekście diagnozowania nowotworu jelita grubego daje klasyczna kolonoskopia. Dzięki swojej czułości i specyfice metoda ta umożliwia wykrycie m.in. licznych stanów przedrakowych, czyli np. gruczolaków. Jednocześnie niekwestionowaną zaletą kolonoskopii jest opcja usunięcia polipów przy okazji badania, co z kolei ma znaczenie dla faktycznego obniżenia ryzyka wystąpienia złośliwego raka jelita grubego. 

Badania genetyczne: czy warto je robić

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: TAK. Badania genetyczne są niezwykle istotnym elementem profilaktyki zachorowań na raka jelita grubego. Dotyczy to szczególnie tych pacjentów, którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka (np. poprzez występowanie tego nowotworu u innych członków rodziny).
Badania genetyczne polegają przede wszystkim na analizie DNA danej osoby przy zastosowaniu metod laboratoryjnych. Celem jest odczytanie informacji zawartych w DNA. Takie działanie umożliwia zweryfikowanie, czy materiał genetyczny jest narażony na wystąpienie różnych zmian chorobowych, a także określenie nosicielstwa zaburzeń, jakie mogą prowadzić do rozwoju nieprawidłowości u dzieci pacjenta. Badania genetyczne są sprawdzoną i skuteczną metodą diagnostyczną, która stanowi realną profilaktykę wielu chorób, w tym również raka jelita grubego. 

Hydrex Diagnostics – wysoka jakość rozwiązań diagnostycznych

Hydrex Diagnostics jest rodzinną działalnością, która funkcjonuje od 30 lat. Przez cały ten czas firma dostarcza klientom najlepszej jakości możliwości diagnostyczne (zarówno te profesjonalne, jak i takie do przeprowadzenia w warunkach domowych). 
W ofercie Hydrex Diagnostics znajdują się m.in. odczynniki do diagnostyki medycznej, płyty do oznaczania grup krwi, aparaty służące do diagnostyki prowadzonej przez lekarzy oraz te do terapii domowej. Pacjenci mogą skorzystać z oferty marki Domowe Laboratorium, aby przeprowadzić szybkie testy do samodzielnego wykonania. Są one wygodne, a wyniki otrzymuje się w zaledwie kilka minut. To dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą w jakiś sposób zweryfikować, czy niepokojące objawy, jakie u siebie zaobserwowali, są faktycznie powodem do zmartwień i czy konieczne jest podjęcie dalszych działań. 

Test na krew utajoną w kale

Marzec jest Miesiącem Świadomości Raka Jelita Grubego. W związku z tym warto przeprowadzić profilaktyczne badanie na krew utajoną w kale. Hydrex Diagnostics pod szyldem Domowego Laboratorium udostępnia test, który każdy może wykonać sam w domu. Wystarczy pobrać próbkę kału do suchego i czystego naczynia, a następnie postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania (tj. połączyć pobraną próbkę z roztworem ekstrakcyjnym i uzyskaną substancję umieścić w okrągłym okienku płytki testowej). Cały proces jest prosty, a wynik otrzymuje się po upływie zaledwie pięciu minut. 
Zdrowe jelito FOB TEST jest domowym narzędziem służącym do diagnostyki. Jego działanie jest możliwe dzięki reakcji antygen-przeciwciało. Membrana testu została powleczona substancją, która wchodzi w reakcję z hemoglobiną, dzięki czemu możliwe jest wykrycie obecności krwi w stolcu, gdy nie jest ona widoczna
gołym okiem. Wynik testu ukazuje się w postaci barwnych prążków na płytce testowej. 

Leczenie raka jelita grubego

Najważniejszym sposobem walki z nowotworem jelita grubego są wszelkiego rodzaju zabiegi chirurgiczne (dotyczy to także pacjentów z przerzutami). Jako uzupełnienie stosuje się zwykle chemioterapię, szczególnie u osób znajdujących się w grupie ryzyka, jeśli chodzi o nawrót choroby. Statystyki udowadniają, że chemioterapia realnie zwiększa liczbę wyleczeń. 
Istnieje także chemioterapia paliatywna – ona z kolei jest w stanie wydłużyć czas życia osób dotkniętych rakiem jelita grubego. Warto też wspomnieć, że nieustannie trwają badania nad wynalezieniem leków nowej generacji, które byłyby w stanie spowolnić lub całkowicie zahamować namnażanie się komórek nowotworowych, co w konsekwencji może uniemożliwić rozwój nowych naczyń krwionośnych w obrębie miejsc dotkniętych zmianami nowotworowymi. 
Reasumując, rak jelita grubego jest jednym z nowotworów najczęściej występujących u ludzi. Ryzyko zachorowania na niego wzrasta wraz z wiekiem i jest największe u osób, które ukończyły 50 lat. Im szybciej anomalia zostanie wykryta, tym wyższe prawdopodobieństwo jej wyleczenia. Istnieje wiele metod diagnostycznych pozwalających na wczesne wykrycie nieprawidłowości. W wachlarzu możliwości znajdują się liczne badania specjalistyczne oraz testy do wykonania w warunkach domowych.

Przypisy