Brak wyników

Aktualności

22 września 2021

Samotność odbiera sens życia. Pomóż go przywrócić!

0 966

Startuje nowa kampania Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, która zwraca uwagę na samotność starszych ludzi. Organizacja przekonuje, że OBECNOŚĆ pomaga.

Badania pokazują, że samotność to poważny problem dotykający nasze społeczeństwo. Aż co 10. osoba w wieku powyżej 65 lat żyła w niemal pełnym odizolowaniu społecznym jeszcze przed pandemią COVID-19. Samotność jest jak wyrok, który często przychodzi niespodziewanie. Seniorzy z dnia na dzień tracą bliskie osoby, z którymi wcześniej dzielili życie. Dlatego tak ważne jest, aby nie być obojętnym na ich los.

Wyjątkową organizacją niosącą pomoc samotnym seniorom jest Stowarzyszenie mali bracia Ubogich.

W Polsce Stowarzyszenie działa od 2003 roku, opiekując się setkami seniorów w ramach Programu TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ. Jego kwintesencją jest zorganizowany wolontariat towarzyszący, który polega na regularnych wizytach wolontariuszy w domach osób starszych. 22 września rusza kampania TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ, której celem jest zachęcenie do włączenia się do grona darczyńców regularnie wspierających Program.

Obecnie Stowarzyszenie mali bracia Ubogich ma pod swoimi skrzydłami około 450 seniorów z Poznania, Warszawy, Lublina, Wrocławia, Krakowa, Świdnika, Pruszkowa i Gniezna. Jedną z podopiecznych Stowarzyszenia jest pani Joanna z Poznania. Już od dłuższego czasu w samotnej seniorce gasła radość i chęć do życia. Kiedyś panią Joannę otaczała rodzina, znajomi i przyjaciele. Jednak po latach seniorka musiała się przyzwyczaić do faktu, że jej jedynym towarzyszem w życiu jest samotność. Każdy dzień wyglądał tak samo, wypełniały go jedynie rutynowe zajęcia. Nie było u boku nikogo, kto wyciągnie pomocną dłoń, wyjdzie na wspólny spacer czy wysłucha opowieści seniorki.

TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ to autorski program Stowarzyszenia, którego założeniem są regularne odwiedziny wolontariusza w domu podopiecznego. To profesjonalny system długoterminowego wolontariatu towarzyszącego, który zapewnia regularne wsparcie seniorowi i buduje poczucie bezpieczeństwa, szczególnie ważne dla starszego człowieka żyjącego samotnie. – mówi Joanna Mielczarek, dyrektorka Stowarzyszenia, a prywatnie wolontariuszka p. Marii, podopiecznej mbU z Warszawy. Pani Maria nie ma tutaj rodziny - do stolicy przyjechała jako młoda dziewczyna, za pracą i marzeniami. Życie napisało scenariusz, jakiego nigdy sobie nie wyobrażała – smutny, bez drugiej osoby obok. Na szczęście poznała mbU i od kilkunastu lat przyjaźnimy się. – dodaje J. Mielczarek

Dzięki cyklicznym wpłatom darczyńców, Stowarzyszenie ma szansę nieść pomoc potrzebującym i samotnym seniorom. Długoterminowy wolontariat i systematyczne odwiedziny to jedyny sposób na budowanie trwałych relacji opartych na przyjaźni, szacunku i wzajemnym zaufaniu pomiędzy podopiecznym, a wolontariuszem.

Gorąco zachęcamy do wsparcia działań Programu TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ – apeluje J. Mielczarek.

Już 32 zł miesięcznie wystarczy, aby pomóc jednej osobie starszej. Kwota jest przeznaczona m.in. na dojazd wolontariusza, kawę i herbatę na spotkanie z seniorem, upominki i kwiaty na urodziny czy imieniny podopiecznego. Pomoc darczyńców pozwala także finansować profesjonalne wsparcie wolontariuszy: szkolenia, warsztaty i koordynację oraz ubezpieczenie.

Każda wpłata to realna szansa, by kolejna starsza samotna osoba, która tak jak pani Joanna pragnie kontaktu z drugim człowiekiem, wreszcie usłyszała dzwonek do drzwi i powitała wolontariusza w swoich progach.

Więcej o historii pani Joanny w filmie promującym kampanię TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ -> https://youtu.be/DWNx9txKL48

Więcej informacji na temat Programu można znaleźć na stronie www.obecnoscpomaga.pl

 

*  *  *

O Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich to międzynarodowa organizacja, która powstała we Francji w 1946 r. W Polsce działa od 2003 r. i jest organizacją pożytku publicznego, która pomaga samotnym seniorom. W ramach swojej działalności Stowarzyszenie zapewnia regularne odwiedziny wolontariusza w domu podopiecznego. Ten profesjonalny system długoterminowego wolontariatu towarzyszącego oferuje regularne wsparcie osobom starszym i buduje poczucie bezpieczeństwa, szczególnie ważne dla starszego człowieka żyjącego samotnie. Obecnie pod stałą opieką Stowarzyszenia jest niemal 450 seniorów z Warszawy, Lublina, Poznania, Gniezna, Pruszkowa, Świdnika, Wrocławia i Krakowa. Celem Stowarzyszenia jest szerzenie wrażliwości na problem samotności osób starszych oraz przeciwdziałanie ich marginalizacji w społeczeństwie.

 

Przypisy