Brak wyników

Zdrowie

25 czerwca 2020

NR 3 (Czerwiec 2020)

Serce seniora w dobie pandemii dojrzałych

0 813

Epidemia koronawirusa (COVID-19), która wybuchła w naszym kraju, wywołała ogromną panikę i strach w społeczeństwie. Szczególnie dotkliwie odczuli to seniorzy, którzy, jak się okazało, są najbardziej narażeni na zachorowanie na tę niebezpieczną chorobę zakaźną. Doprowadziło to do paraliżu służby zdrowia, co poskutkowało odwoływaniem wizyt kontrolnych u specjalistów przez seniorów. Poniższy artykuł wyjaśni, dlaczego właśnie w takim momencie należy szczególnie zadbać o własne serce oraz kondycję zdrowotną.

Chorzy na serce najmocniej narażeni 


W momencie rozpoczęcia się procesu starzenia w organizmie pojawia się naturalne osłabienie układu odpornościowego. Wówczas obserwuje się powolny wzrost podatności na choroby zakaźne. Większa wrażliwość wynika ze słabszej aktynowości immunologicznej oraz mniejszej rezerwy organizmu na choroby przewlekłe – choroby serca, płuc czy cukrzycy. 

Dodatkowo na ciężki przebieg infekcji koronawirusa narażone są osoby cierpiące na choroby sercowo-naczyniowe, czyli w dużej mierze osoby starsze. Ich układ immunologiczny nie jest w stanie zwalczyć ostrej infekcji, a sam wirus SARS-CoV-2 może uszkadzać komórki mięśnia sercowego. To wyjaśnia, dlaczego chorzy na dolegliwości sercowo-naczyniowe są bardziej podatni na infekcję spowodowaną wirusem COVID-19. Przebieg choroby może być u nich cięższy, ponieważ na ich już uszkodzone serce dokłada się uszkodzenie komórek serca spowodowane wirusem. Są pacjentami wyższego ryzyka zgonu. Z tego powodu troska o serce w okresie panującej pandemii, gdy prace nad odpowiednią szczepionką jeszcze trwają, jest niezwykle ważna. 


Jak dbać o serce seniora?


Kluczowym elementem w profilaktyce zdrowego serca u seniorów są regularne badania. Dlatego zwłaszcza w czasach epidemii, gdy szybki dostęp do lekarzy jest utrudniony należy zadbać o samodzielne mierzenie ciśnienia i notowanie wyników. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości należy zgłosić się do lekarza, który wprowadzi odpowiednie metody leczenia. Obecnie możliwe są teleporady, podczas których przez telefon lub kamerkę internetową lekarz doradzi, jak należy postępować, a senior będzie mógł pozostać w domu. Pamiętajmy, że seniorzy powinni chociaż raz w roku wykonywać podstawowe badania u specjalisty, takie jak EKG czy echo serca. 
 

WAŻNE

Prawidłowa wartość ciśnienia krwi to ciśnienie skurczowe 120 mm Hg i rozkurczowe 80 mm Hg. Jako nadciśnienie uznaje się wartości stale przekraczające 140/90 mm Hg. Permanentnie wysokie ciśnienie doprowadza do zbyt dużego naporu krwi, co może skutkować: przerostem lewej komory serca, rozwojem miażdżycy w tętnicach szyjnych, nerkowych i kończyn dolnych. Zwiększa to ryzyko pojawienia się zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu czy osłabienia czynności nerek. 

 

Preparaty wzmacniające 


W profilaktyce choroby niedokrwiennej serca, wtórnego zawału lub w celu zapobiegania powikłaniom pozawałowym zaleca się seniorom stosowanie kwasu acetylosalicylowego, który hamuje agregację płytek w naczyniach oraz zmniejsza ryzyko zawału serca i liczbę ataków dławicy. Wskazaniem do stosowania takich preparatów jest również niestabilna choroba wieńcowa, podejrzenie nowego zawału, angioplastyka wieńcowa, niedokrwienny udar mózgu czy w przypadku miażdżycy tętnic obwodowych. Preparaty z takim składem są bezpieczne dla organizmu seniora pod warunkiem, że poziom ciśnienia tętniczego jest kontrolowany oraz nie ma problemów z wrzodami żołądka lub dwunastnicy. W przypadku jakichkolwiek skutków ubocznych należy skonsultować się z lekarzem. 

 

Zdrowy styl życia – zdrowe serce

 

  1. Aktywność fizyczna
    Systematyczny i dopasowany do możliwości fizycznych ruch to jedna z najlepszych metod profilaktyki chorób serca. Aktywność fizyczna poprawia krążenie, ułatwia pracę serca, a także poprawia kondycję, redukując jednocześnie stres i napięcie. Seniorzy powinni pamiętać, aby dostosować ruch do swojego wieku. Dla osób dojrzałych doskonale sprawdzą się spacery, jazda na rowerze, nordic walking czy joga. Dobrą alternatywą są także prace w ogrodzie. 
     
  2. Odpowiednia dieta
    W trosce o serce seniorzy powinni wprowadzić na stałe do swojego menu produkty niepodnoszące poziomu cholesterolu we krwi. Jego zbyt wysoki poziom może być powodem rozwoju miażdżycy, zwiększającej ryzyko wystąpienia zawału. Z tego względu seniorzy powinni unikać czerwonego mięsa, kiełbas, podrobów, smalcu czy pasztetów. Warto również pamiętać, aby unikać w swoich posiłkach soli – zatrzymuje ona wodę w organizmie, podnosząc ciśnienie. Jeśli chodzi o produkty korzystnie wpływające na zdrowe serce, to są to z pewnością: ryby, oleje roślinne, warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, a także mleko, jogurty naturalne i kefiry. Należy także zadbać o stałe, regularne pory spożywania posiłków, aby organizm nie magazynował kalorii. Należy jeść 4–5 posiłków dziennie. 

Wielu seniorów ma problem z odczuwaniem pragnienia. Dlatego należy podkreślać, że każdy ubytek wody jest negatywnie odbierany przez organizm. Brak wody może wywołać uczucie zmęczenia, senności, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zawrotów głowy. Należy zatem pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, które ma wpływ na prawidłowy przebieg funkcji życiowych. 

Wprowadzenie do swojego codziennego trybu dnia powyższych zaleceń pomoże każdemu seniorowi zadbać o zdrowie swojego serca. Profilaktyka, stosowanie odpowiednich preparatów czy zdrowa dieta i aktywność fizyczna to przepis na długie życie. Pamiętajmy, aby zadbać o serce szczególnie w okresie pandemii i panującej niepewności, kiedy nasi bliscy nas najbardziej potrzebują. 

Przypisy