Brak wyników

Styl Życia

18 marca 2020

NR 2 (Marzec 2020)

Silver influencer –opiniotwórca 55+

0 2058
Obecnie nie można już powiedzieć, że internetem rządzą młode osoby, żyjące w wirtualnej przestrzeni na co dzień, biegle posługujące się wszelkimi nowinkami technologicznymi. Świat się zmienia, a wraz z nim rozwija się społeczeństwo. Obecnie coraz więcej osób powyżej 55. roku życia korzysta z internetu, co więcej spore grono z nich próbuje swoich sił jako silver influencer.

Co oznacza określenie silver influencer?

Określenie silver inluencer funkcjonuje w naszym kraju od kilku lat. Stanowi ono zbitek słów anglojęzycznych, których nie można przetłumaczyć w sposób dosłowny. Silver influencer określa osobę opiniotwórczą powyżej 55. roku życia, prezentującą w mediach społecznościowych swoje codzienne życie, pasje, modę czy reklamującą znane produkty. W popularnej encyklopedii internetowej słowo „influencer” oznacza osobę popularną w świecie mediów społecznościowych, która ma wpływ na decyzje wielu ludzi poprzez łączące ich trwałe relacje. Influencerami określane są osoby, które posiadają spory rozgłos w internecie, poparty dużym gronem wiernych odbiorców. A kim są polscy influencerzy? Sporo z nich to osoby znane ze świata filmu i sztuki, które chcą utrzymywać stały kontakt z fanami lub seniorzy chcący prezentować światu swoje pasje oraz styl życia. Główną platformą, z której korzystają polscy silver influencerzy to Instagram. 

Najpopularniejsi silver inlfuencerzy w Polsce

Maria Winiarska 
(@marysiawiniarska) – 101 tys. obserwujących

Pani Maria Winiarska może poszczyć się ogromną liczbą obserwujących dzięki wcześniejszej popularności. Motywacją do założenia i prowadzenia profilu na Instagramie były dla Pani Marii córki, które wspierają ją w prowadzeniu social mediów. Co możemy odnaleźć na profilu popularnej aktorki? Codzienne życie całej rodziny, wspomnienia z lat młodości, porady pielęgnacyjne czy motywujące wpisy. Aktorka określana jest jako najpopularniejsza silver influencerka w Polsce.

Ireneusz Korzeniewski 
(@styleman.pl) – 30,8 tys. obserwujących 

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich influencerów płci męskiej w kategorii wiekowej 50+. Pan Ireneusz prezentuje na swoim Instagramie swoją największą życiową pasję – samochody oraz motocykle. Na jego profilu można odnaleźć również posty prezentujące modę męską, drogie zegarki czy kosmetyki. Pan Ireneusz udziela wywiadów, pokazując innym seniorom, że kariera nie jest zależna od metryki. Pan Ireneusz oprócz Instagrama prowadzi również blog pod adresem: http://styleman.pl/

Krystyna Bałakier 
(@balakierkrystyna) – 27,7 tys. obserwujących

Pani Krystyna Bałakier jest doskonałym przykładem, że silver influencerzy również w Polsce mają siłę przebicia. Prowadzi bowiem bloga, Instagram, który śledzi prawie 28 tys. followersów, a także napisała książkę pt. Dojrzała elegancja. Modna i piękna w każdym wieku. Pani Krystyna pozwala swoim obserwatorom czerpać modowe inspiracje bez zbędnego podążania za trendami, kierując się klasą i elegancją. Blog Pani Krystyny można odnaleźć pod adresem: 
https://balakier-style.pl/

Jan Adamski 
(@janadamskieu) – 25,6 tys. obserwujących

Kolejny męski reprezentant silver influencera w Polsce. Pan Jan Adamski prezentuje na swym blogu oraz profilu na Instagramie czy Facebooku klasyczną, elegancką modę męską. U Pana Jana można również odnaleźć specjalny dział poświęcony amatorskim fotografiom ptaków – jego kolejnej pasji. Fotografie można odnaleźć na blogu Pana Jana: https://janadamski.eu/. Zdjęcia stylizacji są najczęściej wykonywane przez jego małżonkę. Znakiem rozpoznawczym stylizacji, które prezentuje Pan Jan są kolorowe muchy czy odważne garnitury. 

Grażyna Szapołowska 
(@grazyna_szapolowska) – 14,9 tys. obserwujących

Profil słynnej aktorki ukazuje głównie wydarzenia z czerwonego dywanu oraz show-biznesu, w których uczestniczy. Influencerka pokazuje również swoje codzienne życie, wycieczki czy spotkania towarzyskie. Aktorka cały czas olśniewa swoich obserwatorów nieprzemijającą urodą, stylem i elegancją. Fani w komentarzach zachwycają się Panią Grażyną pod każdym opublikowanym zdjęciem, którym potwierdza, że wiek nie ma wpływu na samorealizację oraz piękny i zadbany wygląd. Aktorka jest nadal aktywna zawodowo, mimo ukończenia 66 lat nie zamierza przejść na emeryturę. Jest nadal zaangażowana w pracę na deskach teatru oraz życie publiczne. 

Elwira Kołodziejczyk 
(@ostatnie_podrygi_50plus) – 6776 tys. obserwujących

Instagramowy profil Pani Elwiry to doskonały przykład tego, że w dzisiejszych czasach autentyczność jest w cenie. Na wskazanym profilu możemy znaleźć szeroko rozumiany lifestyle. Pani Eliwra najczęściej prezentuje potrawy, które przygotowuje, przetwory, nalewki, a także doradza w kwestii dobrania odpowiedniego stroju. Przeglądając profil @ostatnie_podrygi_50plus, możemy śmiało odczuć jego domową atmosferę. 

Helena Norowicz 
(@helenanorowicz) – 4471 obserwujących

Znana aktora, która w wieku 80 lat została modelką. W czym tkwi sekret urody Pani Heleny? Modelka od dziecka jest aktywna fizycznie, trenowała gimnastykę, a obecnie trenuje jogę. Udziela wywiadów, mobilizując starsze osoby do wprowadzenia ruchu w swoim życiu. Niedawno Pani Helena Norowicz wystąpiła w reklamie znanych marek ubraniowych – Bohoboco oraz Nenukko. Aktorka pojawiła się również w sesji zdjęciowej magazynu ,,ELLE”, podbijając serca czytelników swoją urodą i elegancją.

Jadwiga Janik 
(@fashion50plus) – 887 obserwujących

Kolejna z reprezentantek starszego pokolenia, która podbija social media. Popularność Pani Jadwigi Janik dopiero nabiera rozpędu, jednak warto przyjrzeć się jej postaci nieco bliżej. Na jej instagramowym profilu można odnaleźć stylizacje przypominające kolekcje z zagranicznych pokazów mody. Odważne połączenia kolorów, które prezentuje influencerka mogą z pewnością stanowić doskonałą inspirację dla pewnych siebie seniorek. Pani Jadwiga swoje stylizacje publikuje również na blogu: 
http://fashion50plus.pl/. 

Wirgina Szmyt - Dj Wika - FanPage – 7379 tys. obserwujących
Pani Wirgina Szmyt, znana wielu jako DJ Wika, jest najstarszą didżejką w Polsce, a także prawdopodobnie i na świecie. Łamie stereotypy dotyczące wieku, mobilizując swoją energią innych seniorów do działania. Pani Wirgina z wykształcenia jest pedagogiem, a przez wiele lat pracowała z dziećmi niepełnosprawnymi oraz trudną młodzieżą. Przechodząc na emeryturę, włączyła się w działania na rzecz seniorów w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. DJ Wika, w odróżnieniu od pozostałych silver influencerów, prowadzi swój profil wyłącznie na Facebooku: https://www.facebook.com/DJ-WIKA-FanPage-781697558562193/

Silver influcenerzy zyskują z roku na rok coraz większe grono wiernych fanów. Docierają do seniorów, a także do młodszych osób szukających inspiracji. Zwalczają krzywdzący stereotyp seniora siedzącego wyłącznie przed telewizorem w domu. Propagują zaś panujący w świecie trend nowoczesnego seniora, dobrze ubranego, realizującego swoje pasje i zainteresowania. Przedstawione osoby idealnie wpisują się w nowy trend, silver influencerów, którzy zamiast wstydzić się swojego wieku i ograniczeń, eksponują swoje zalety, mając świadomość swojej siły przebicia na rynku. 

 

Przypisy