Brak wyników

Temat Numeru , Zdrowie i Uroda

27 października 2022

NR 9 (Październik 2022)

Suplementy poprawiające jakość życia seniora

0 922

Temat suplementacji od lat zajmuje grono naukowe. W krajach skandynawskich pojawiają się głosy dotyczące niesamowitego działania koenzymu Q10, który w połączeniu z selenem wpływa na wiele procesów zachodzących w organizmie. Jednym z nich jest metabolizm cukrów. Zbyt mała ilość selenu w diecie w niektórych przypadkach może prowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krążenia. Co ciekawe, z badania KISEL-10 wynika, iż suplementowanie koenzymu Q10 i selenu w istotnym stopniu wpłynęło na poprawę funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego oraz jakość życia uczestników badania.

Co sprawia, iż stosowanie preparatów zawierających koenzym Q10 i selen daje tak rewelacyjne rezultaty? Badacze pochodzący z Norwegii oraz Szwecji podejrzewają, że  jednym z aspektów, które mogą nasilać przewlekły stan zapalny oraz stres oksydacyjny w organizmach seniorów, są zaburzenia metabolizmu glukozy. 

Co istotne, problem ten nie dotyczy wyłącznie cukrzyków, a niewykryty we właściwym momencie może doprowadzić do przedwczesnego zgonu pacjenta. 

Na co konkretnie wpływa koenzym Q10 i selen?

W badaniu KISEL-10 dokonano między innymi analizy tego, jak preparaty z koenzymem Q10 i selenem wpływają na poziom fruktozaminy w organizmie. Fruktozamina to związek, który powstaje, gdy glukoza łączy się z białkiem (najczęściej albuminą) w procesie glikacji. Powstaje w reakcji glukozy z grupą aminową reszt lizynowych tych białek. Jeśli stężenie tej substancji przekracza normę, jest to sygnał, iż mamy do czynienia ze zbyt dużą ilością węglowodanów, które z kolei mogą w tej formie w znaczny sposób uszkadzać naczynia krwionośne. Nie dziwi zatem, że zbyt duże stężenie fruktozaminy może w konsekwencji prowadzić do wystąpienia powikłań choroby miażdżycowej, zawału serca, udaru, a nawet do śmierci. 

W ramach badania przeprowadzono obserwację, która trwała aż trzy i pół roku. W tym czasie ochotnicy przyjmowali suplementy zawierające koenzym Q10 i selen (jest on niezbędny w procesie regeneracji tego konkretnego antyoksydantu). Ponadto sprawdzono także wpływ preparatów tego typu na poziom fruktozaminy w porównaniu z placebo. Co wynika z tych badań? Otóż wraz ze wzrostem ilości selenu we krwi spadało stężenie fruktozaminy. Efekt był taki sam u kobiet, jak i u mężczyzn. Nie było także różnic wynikających ze stanu zdrowia czy też wieku badanych. Zauważono jednak, że rezultaty były tym lepsze, im znaczniejszy był niedobór selenu w chwili, gdy rozpoczynano badanie. 

Na podstawie wyników śmiało można wysnuć hipotezę, że stałe obniżanie się ilości Q10, co jest integralną częścią procesu starzenia, w połączeniu z niedoborem selenu przyczynia się do wystąpienia rozmaitych stanów zapalnych, degradacji naczyń krwionośnych, jak również tragicznych skutków stresu oksydacyjnego. Możliwe, że w zjawisku tym nie bez znaczenia jest nadmiar cukru we krwi, o czym informuje wyższe stężenie wspomnianej fruktozaminy. Odwrócenie wszystkich wymienionych proporcji jest w stanie zminimalizować ten niekorzystny stan rzeczy i zmniejszyć śmiertelność wynikającą z tych problemów. Wszystko to można stwierdzić na podstawie wyników badania KISEL-10.

Przełom w dziedzinie suplementacji – Bio-Quinon Active Q10 Gold

Bio-Quinon Active Q10 Gold to suplement diety, który wzięto pod uwagę w badaniu KISEL-10. Wykazano, że zawarte w nim substancje  są w stanie realnie poprawić jakość życia kobiet i mężczyzn w wieku senioralnym. 

Wymieniony powyżej preparat zawiera wysokiej jakości koenzym Q10, który ma taką samą postać jak ten naturalnie występujący w organizmie człowieka. Ponadto w składzie znajduje się także witamina B2 (ryboflawina), pomocna w procesie zmniejszania uczucia chronicznego przemęczenia. 

Warto wspomnieć, iż koenzym Q10 jest substancją występującą w mitochondriach, czyli tam, gdzie ciało produkuje niezbędną do życia energię. Jak wiadomo, ludzki organizm ma możliwość samodzielnego syntezowania Q10, ale niestety zdolność ta spada wraz z postępującym procesem starzenia. W wieku senioralnym ilość samoczynnie wytwarzanego koenzymu jest bardzo niewielka. To właśnie z tego powodu należy go suplementować. Bio-Quinon Active Q10 Gold wydaje się w tym przypadku doskonałą propozycją!

Największymi zaletami tego preparatu są:

  • unikalna formuła, której działanie zostało udokumentowane w ponad 100 badaniach,
  • zawartość koenzymu Q10, jaki rozpuszczono w oleju roślinnym,
  • wygodna forma kapsułek.

Ponadto warto oddać, iż producent – Pharma Nord posiada ponad 40 lat doświadczenia na rynku i gwarantuje bezpieczeństwo oraz skuteczność oferowanych rozwiązań. Wszystkie produkty tej marki pozostają zgodne z wymogami duńskiej kontroli farmaceutycznej. 

Zapobieganie włóknieniu narządów 

Ochrona błon śluzowych przed uszkodzeniem i czynny udział w wytwarzaniu energii to nie wszystkie zadania koenzymu Q10. Warto wiedzieć, iż substancja ta zmienia także ekspresję wielu genów, również tych powiązanych z odpowiedzią zapalną. W praktyce oznacza to, że koenzym Q10 może łagodzić przewlekłe stany zapalne, a suplementowanie go stanowi profilaktykę włóknienia narządów. 

Czym jest włóknienie? To reakcja tkanek na uszkodzenia, jakich nie da się naprawić. Jeśli mamy do czynienia z tlącym się, przewlekłym zapaleniem komórek tkanki łącznej, są one zmuszone, aby odkładać kolagen w innych miejscach (tj. tam, gdzie nie można zastąpić zniszczonych komórek młodymi odpowiednikami). Włóknienie jest jednym z wielu objawów starzenia się organizmu. To nic innego jak efekt nagromadzonych przez lata urazów na płaszczyźnie fizykochemiczej. 

Omawiany problem bywa bezpośrednią przyczyną występowania chorób mięśnia sercowego, nerek, wątroby i praktycznie każdego innego narządu.

Warto nadmienić, iż koenzym Q10 będzie spełniał swoje funkcje prawidłowo wtedy, kiedy zaopatrzymy organizm w niezbędny do tego procesu selen. To właśnie ten pierwiastek jest kofaktorem reduktazy tioredoksyny, czyli enzymu odpowiedzialnego za przywracanie Q10 do stanu zredukowanego po tym, gdy ulegnie on utlenieniu. 

SelenoPrecise – drożdże selenowe w akcji

Kolejnym unikalnym suplementem diety dostępnym na rynku jest SelenoPrecise. Są to opatentowane, organiczne drożdże selenowe. Posiadają one stosowną dokumentację naukową potwierdzającą, że aż 88,7% zawartości tego pierwiastka w preparacie wchłania się do ludzkiego organizmu. To naprawdę niesamowity efekt!

Stosowanie drożdży selenowych oznacza szerokie spektrum korzyści dla zdrowia. Wszystko dlatego, że selen jest realnym wsparciem dla poprawnego funkcjonowania układu immunologicznego, tarczycy oraz dla ochrony komórek przed negatywnym wpływem stresu oksydacyjnego. 

Każda tabletka SelenoPrecise zawiera 100 mikrogramów selenu w dobrze przyswajalnej formie. Działanie preparatu zostało potwierdzone w warunkach klinicznych, a sam proces produkcji pozostaje zgodny z wymogami duńskiej kontroli farmaceutycznej. Dodatkowym atutem suplementu jest to, iż mogą go przyjmować także osoby nietolerujące glutenu.

Podsumowując – koenzym Q10 jest niesamowicie interesującym nutraceutykiem, który wspiera organizm na wiele sposobów. Ze względu na to, że wraz z wiekiem ilość tej substancji naturalnie wytwarzanej przez organizm gwałtownie spada, warto sięgnąć po preparaty, które pozwolą uzupełnić te braki. Najlepiej przyjmować koenzym Q10 w połączeniu z selenem, ponieważ właśnie wtedy można liczyć na prawdziwie spektakularne efekty! Doskonałymi propozycjami w tym przypadku są suplementy diety od skandynawskiego producenta Pharma Nord, takie jak Bio-Quinon Active Q10 Gold oraz SelenoPrecise – ich skuteczność została potwierdzona w wielu badaniach naukowych. 

 

Przypisy