Brak wyników

Styl Życia

21 kwietnia 2023

NR 10 (Kwiecień 2023)

Terapia ogrodem, czyli hortiterapia dla seniorów

0 324

Sezon wakacyjny to okres, kiedy spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu, w przydomowych ogrodach czy działkach rekreacyjnych, pielęgnując i uprawiając rośliny. Wielu z nas jednak nie wie, że obcowanie z naturą stanowi dla organizmu działanie lecznicze, określane mianem hortiterapii. 

Czym jest hortiterapia i dlaczego pozytywnie działa na organizm?

Już od wielu lat obserwuje się zbawienny wpływ przyrody na stan fizyczny, jak i emocjonalny ludzkiego organizmu. Spędzanie czasu w naturze działa wyciszająco, pozwala odnaleźć równowagę, obniża pobudzenie organizmu. Jednak współczesny świat, pełen nowinek technologicznych, stwarza wokół nas wiele hałasu, a przesyt informacji i obrazów płynących z mediów sprawia, że na koniec dnia większość z nas jest bardzo zmęczona. Dlatego właśnie w obecnych czasach, gdy życie toczy się niezwykle szybko, warto głośno mówić o korzyściach wynikających z powrotu do natury i jej prozdrowotnych właściwościach. 

Zieleń, która otacza nas w ogrodach, parkach czy lasach, stymuluje wszystkie zmysły. Według badaczy bakterie zawarte w glebie pobudzają ludzki organizm do wydzielania serotoniny, znanej jako hormon szczęścia. Hormon ten oddziałuje na procesy trawienne, poprawia jakość snu, a także komfort psychiczny. Dlatego wiele osób mówi, że spędzanie czasu na łonie natury daje szczęście i radość. 

Komu zaleca się hortiterapię?

Terapia ogrodem jest szczególnie mocno polecana osobom starszym, osobom po udarach, cierpiącym na choroby psychiczne czy uzależnienia. W wielu miejscach, takich jak ośrodki rehabilitacyjne czy domy seniora, ogrody są dostosowywane właśnie do przeprowadzania w nich hortiterapii. W miejscach takich sadzi się bezpieczne gatunki roślin, a także projektuje odpowiednio szerokie ścieżki czy ustawia ławki, na których można odpocząć. Dostosowuje się również wysokość grządek dla osób niepełnosprawnych. Nie należy się obawiać reakcji alergicznych w trakcie przebywania w ogrodzie dostosowanym do przeprowadzania hortiterapii, bowiem osoby projektujące takie przestrzenie starannie dobierają rośliny, aby były jak najbardziej bezpieczne dla uczestników terapii. Zajęcia takie mogą być również przeprowadzone w pomieszczeniu, gdzie można przygotowywać sadzonki czy pielęgnować rośliny domowe.

Terapia ogrodem – korzyści 

Praca w ogrodzie, oprócz cudownych właściwości samej zieleni, przyczynia się również do większej ilości ruchu w życiu seniorów, a jak wiadomo, większa aktywność seniora oznacza lepsze zdrowie fizyczne i lepszy sen. Hodowanie ziół, warzyw czy owoców sprawia, że seniorzy potrafią spędzić wiele godzin w ogrodzie w nieustannym ruchu (oczywiście w granicach rozsądku).

Doglądanie grządek czy tworzenie kompozycji kwiatowych daje również seniorom poczucie satysfakcji oraz spełnienia. Tworząc coś swojego, czują się odpowiedzialni i potrzebni. Jest to ogromnie ważne dla ich psychiki. Praca w ogrodzie uczy również komunikacji z innymi osobami spędzającymi tam czas oraz współpracy zespołowej. Spędzanie wspólnie z innymi czasu w ogrodzie pozwala nawiązać nowe znajomości oraz otworzyć się na innych ludzi. Wspólne pielęgnowanie roślin daje wiele tematów do rozmów i umożliwia stworzenie więzi. Wszystkie te zalety spędzania czasu w ogrodzie oddziałują pozytywnie na psychikę seniora. Skupienie myśli na innych rzeczach pozwala zapomnieć o własnej chorobie czy ograniczeniach.

Podsumowując, należy podkreślić, że ogrodolecznictwo jest wspaniałą alternatywą terapeutyczną dla seniorów, a także doskonałym pomysłem na nawiązywanie nowych relacji międzyludzkich. Hortiterapia to reset dla ciała i duszy. Metoda ta jest z powodzeniem stosowana w wielu ośrodkach. Pamiętajmy o jej zaletach zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, kiedy spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest najprzyjemniejsze. 

 

Przypisy