Brak wyników

Zdrowie

3 listopada 2020

NR 4 (Październik 2020)

Uderzenia gorąca? Niepokój? Bezsenność? Czy to już menopauza?

0 2120

Menopauza, inaczej nazywana klimakterium, to nieunikniony proces w życiu każdej kobiety. 
Mogą jej towarzyszyć nieprzyjemne objawy, jednak najważniejsze, aby potrafić je rozpoznać i zastosować odpowiednie środki. Sprawdź, jak przejść przez nowy etap w życiu z dobrym samopoczuciem. 

Menopauza – co to oznacza

Menopauza to naturalny okres w życiu kobiety, który polega na ustaniu menstruacji, w konsekwencji czego niemożliwe jest zajście w ciążę. Światowa Organizacja Zdrowia określa, że jest to ostatnia miesiączka w życiu kobiety.

Następuje pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Jako przedwczesną określa się menopauzę przed 40. rokiem życia. Jej leczenie jest możliwe, jednak wymaga podawania leków hormonalnych. Specjaliści potwierdzają menopauzę najczęściej w momencie, gdy ostatnie krwawienie waginalne nie odbyło się przez 12 miesięcy. Za pierwszy sygnał świadczący o zbliżającym się klimakterium uznaje się nieregularne miesiączkowanie. Krwawienie wówczas jest krótsze lub bardziej obfite niż zazwyczaj, a w międzyczasie kobietom towarzyszą charakterystyczne uderzenia gorąca. Należy jednak pamiętać, że zarówno symptomy, jak i czas rozpoczęcia się menopauzy może się różnić u poszczególnych kobiet. Jest to zależne zarówno od uwarunkowań genetycznych, jak i czynników środowiskowych, takich jak styl życia. 
 


Najpopularniejsze objawy menopauzy

Niektóre kobiety przeżywają przekwitanie niezauważalnie, jednak 80% z nich odczuwa objawy spowodowane zachwianiem równowagi hormonalnej. Odczuwalne zmiany są spowodowane spadkiem stężenia estrogenów i progesteronu. Czas trwania i nasilenie objawów jest różne u każdej kobiety i zależy od jej kondycji fizycznej. Najczęściej występują one 5 lat przed i 5 lat po menopauzie. Do najpopularniejszych należą:

 • uderzenia gorąca,
 • nagłe, intensywne pocenie się, także w nocy,
 • wahania wagi,
 • rozdrażnienie, nerwowość, uczucie niepokoju,
 • problemy ze snem, bezsenność,
 • ogólne zmęczenie,
 • osteoporoza,
 • zmiany skórne, wypryski,
 • wypadanie włosów,
 • spadek libido,
 •  wzrost poziomu cholesterolu LDL.

Wiele kobiet w okresie okołomenopauzalnym boryka się również z problemem depresji. Szczególnie są na nią narażone kobiety, które wcześniej miewały już problemy tego typu. Spadek nastroju jest spowodowany nie tylko zaburzeniami hormonalnymi. Menopauza zbiega się z trudnym okresem w życiu kobiety, gdy jej dzieci stają się dorosłe i wyprowadzają się z domu. 

Jak walczyć z uciążliwymi objawami menopauzy

Należy pamiętać, że przekwitanie nie musi wcale oznaczać trudnego okresu w życiu. Wiele objawów menopauzy można złagodzić domowymi sposobami czy zdrowym stylem życia. Należy również zaakceptować otaczające nas zmiany i kochać swoje ciało, tak samo jak dotychczas. Nieprzyjemne objawy klimakterium można zwalczyć poprzez:

 • ograniczenie używek (papierosów, alkoholu i kawy),
 • troskę o dobrą jakość oraz ilość snu,
 • pilnowanie diety, zadbanie o to, aby składała się z różnorodnych składników pełnych owoców i warzyw, chudego nabiału czy produktów pełnoziarnistych,
 • uzupełnianie codziennej diety odpowiednimi suplementami,
 • prowadzenie regularnego i aktywnego trybu życia – wprowadzenie ruchu do swojego życia pomoże zachować dobry nastrój i prawidłową masę ciała, doskonale sprawdzi się jazda na rowerze, spacery, nordic walking czy zajęcia organizowane na świeżym powietrzu, np. joga.

Co zrobić, gdy domowe sposoby nie pomagają

Jeśli domowe sposoby nie przynoszą efektu, a nie chcemy stosować hormonalnej terapii zastępczej, doskonałym rozwiązaniem są leki roślinne zawierające ekstrakt z kłącza pluskwicy groniastej. Takie środki stanowią naturalne rozwiązanie dokuczliwych objawów menopauzy. Ich naturalny skład nie wywoła szkodliwych skutków ubocznych. Z kolei wyciąg z pluskiwcy groniastej pomoże złagodzić nieprzyjemne objawy przekwitania, takie jak: uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się czy wahania nastroju. Dodatkowo wykazuje tzw. organoselektywne działanie estrogenopodobne.

Warto podkreślić, że leki z takim składem łatwo znaleźć w aptekach, a ich cena jest dostępna.

Akceptacja zmian

Samoakceptacja stanowi kluczowy element w łagodnym przejściu menopauzy. Pamiętajmy, że ciało kobiety się zmienia i jest to normalny proces. Lęk przed menopauzą jest spowodowany najczęściej strachem przed nieznanym, a zaakceptowanie przekwitania stanowi klucz do łagodzenia objawów. Gdy dodatkowo wprowadzone zostanie odpowiednie leczenie, funkcjonowanie w trakcie menopauzy nie będzie stanowiło problemu.
Menopauza stanowi kolejny etap w życiu każdej kobiety. Wprowadzając w jej trakcie zmiany w stylu życia oraz odpowiednio dobrane preparaty apteczne, można cieszyć się nadal codziennością, jak dawniej. 
 

Przypisy