Brak wyników

Zdrowie

26 października 2020

NR 4 (Październik 2020)

Upadki u seniorów – przyczyny, następstwa, profilaktyka

0 1253

Osoby w podeszłym wieku bardzo często tracą równowagę, czego skutkiem są upadki. Z pozoru wyglądające na niewinne, mogą skutkować bardzo poważnymi następstwami dla starzejącego się organizmu, doprowadzając do uszkodzeń kości, powikłań zdrowotnych, jak i strachu przed samodzielnym poruszaniem się. 

Dlaczego seniorzy często upadają?

Upadki wśród osób w podeszłym wieku zdarzają się bardzo często, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z ich przyczyny. Za najczęstsze powody upadków u seniorów upatruje się: 

  • problemy związane ze wzrokiem,
  • zaburzenia krążenia,
  • zaburzenia równowagi oraz koordynacji ruchowej,
  • dysfunkcje narządów ruchu, m.in. słabnące mięśnie,
  • choroby wieku starczego (choroba Parkinsona, stan poudarowy, osteoporoza, depresja, zmiany zwyrodnieniowe),
  • opóźniony czas reakcji,
  • wpływ stosowania leków.

W grupie osób powyżej 65. roku życia, które mieszkają samotnie, upadek zdarza się raz w roku. Najczęściej jednak upadają osoby powyżej 70. roku życia, które w wyniku takiego zdarzenia tracą często możliwość samodzielnego poruszania się.

Skutki upadków

Niestety, wyglądające z pozoru niewinnie upadki u osób starszych powodują zazwyczaj bardzo poważne powikłania, które wymagają leczenia u ortopedów czy rehabilitantów. Seniorzy mają osłabiony układ kostny, który jest o wiele bardziej podatny na uszkodzenia niż u osób młodszych, a dodatkowo jego zdolność do obudowy jest znacznie niższa.

W przypadku bólu po przebytym upadku warto stosować preparaty zawierające substancję czynną o nazwie diklofenak, która należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Takie środki występują m.in. w postaci aerozolu stosowanego na skórę. Pomagają uśmierzyć ostry ból oraz obrzęk małych i średnich stawów, jak również otaczających tkanek. Wspomniane preparaty można z łatwością znaleźć w aptece, a ich cena jest odpowiednia na kieszeń seniora.

Połowa upadków u seniorów wymaga hospitalizacji. Unieruchomienie wynikające z rekonwalescencji doprowadza u starszych osób do kolejnych przypadłości, jak: odleżyny, przykurcze, zakrzepy żylne czy infekcje górnych dróg oddechowych. Bardzo częstym następstwem upadków jest tzw. zespół poupadkowy, który charakteryzuje się lękiem przed kolejnym upadkiem, a co za tym idzie – doprowadza do unikania aktywności oraz kontaktów społecznych. 

Upadek u starszej osoby oznacza nie tylko ryzyko złamania kończyny, lecz realne ryzyko przedwczesnej śmierci, dlatego kluczowa jest szybka reakcja i pomoc. 

Profilaktyka to podstawa! 

Największa ilość upadków seniorów zdarza się w domu, dlatego należy zadbać o podstawowe zasady bezpieczeństwa otaczającego ich środowiska. Ważne, aby mieszkanie lub dom były dostosowane do funkcjonowania osoby starszej. Profilaktyka powinna również obejmować dbałość o ogólną sprawność fizyczną, która pozwoli zachować sprawność ciała i umysłu. Dla osób, które czują się niepewnie w samodzielnym poruszaniu się, sprawdzą się również doskonale specjalistyczne laski lub balkoniki. Ważna jest również troska o układ odpornościowy i kostny, o które należy zadbać, stosując dietę bogatą w składniki odżywcze i witaminy.

Starzejące się społeczeństwo oznacza m.in. zwiększoną liczbę upadków, które mogą skutkować poważnymi konsekwencjami i urazami. W takich sytuacjach przydatne są specjalne preparaty uśmierzające ból. Natomiast wprowadzenie do swojego życia odpowiedniej profilaktyki może z powodzeniem zmniejszyć liczbę nieprzyjemnych upadków. 

 

Przypisy