Brak wyników

Styl Życia

25 marca 2022

NR 8 (Marzec 2022)

Wielkanoc – zwyczaje i tradycje z całego świata

0 1835

Wielkanoc należy do jednych z najważniejszych świąt chrześcijańskich. W naszym kraju wiąże się z wieloma tradycjami, które są mocno zakorzenione w społeczeństwie. Wielu z nas nie wyobraża sobie tych świąt bez malowania pisanek, pieczenia babki drożdżowej, święcenia potraw czy przygotowywania z całą rodziną palmy wielkanocnej. Jednak w wielu krajach święta te znacząco różnią się od utartego w Polsce wzorca.

Włochy 

Włochom Wielkanoc kojarzy się głównie z wyjazdami rodzinnymi, traktują oni te święta bardziej jak majówkę. W Wielką Niedzielę najważniejszym momentem nie jest śniadanie, lecz obiad, na który składają się tradycyjne dania przygotowane z baraniny lub jagnięciny. Na stole pojawia się również włoskie salami, jajka na twardo, wielkanocny tort oraz tradycyjna babka zwana colomba. Ciasto przypomina znaną nam tradycyjną babę wielkanocną, jednak ma ona inny kształt – przypomina lecącego ptaka. Prezenty we Włoszech ukrywa się w wielkich czekoladowych jajkach, na które czekają wszystkie dzieci. Z kolei Poniedziałek Wielkanocny dla każdego Włocha oznacza wyjazd z całą rodziną najczęściej nad wybrzeże.

Niemcy

Nasi zachodni sąsiedzi obchodzą święta nieco inaczej niż my, prawie każdy land ma odrębne tradycje, które kultywują od lat. Wielki czwartek Niemcy określają jako Zielony Czwartek (Gründonnerstag). Tego dnia rodziny malują jajka na zielono, a domy przystraja się młodymi gałązkami krzewów. Na stołach pojawiają się bukiety wielkanocne, a według obowiązującej tradycji w większości landów tego dnia należy zjeść choć jeden zielony posiłek, np. sałatę czy szpinak. Wielki Piątek nazywany jest Cichym Piątkiem (Stiller Freitag) i jest traktowany przez społeczeństwo jako dzień zadumy. Jest to również dzień wolny od pracy, w trakcie którego Niemcy często wyjeżdżają na wycieczki. Wielka sobota nazywana jest dniem święcenia ognia (Karsamstag) i w przeciwieństwie od znanej nam tradycji w ten dzień Niemcy nie święcą potraw, lecz organizują ogromne ogniska wielkanocne. Niedziela wielkanocna po naszej zachodniej stronie jest podobna do naszej – główną atrakcją jest szukanie zajączka przez najmłodszych oraz spędzanie czasu w gronie najbliższych w domu, zwyczaj dzielenia się jajkiem nie jest im znany. Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag) jest dniem wolnym od pracy, który spędzają z rodziną. 

Wielka Brytania 

Na wyspach zarówno Wielki Piątek, jak i poniedziałek stanowią dzień wolny od pracy. Symbolem świąt wielkanocnych u Anglików jest Easter Bunny, który przynosi najmłodszym upominki. W niedzielę wielkanocną Brytyjczycy cieszą się czasem spędzonym z rodziną, wybierają się również do kościoła lub na spacery. Wielu traktuje Wielkanoc jako możliwość opuszczenia deszczowego kraju, wybierając cieplejsze zakątki świata. Najbardziej znanym zwyczajem świąt Wielkanocnych wśród Brytyjczyków jest tradycja toczenia jajek z górki, która jest pełna chrześcijańskich symboli. Charakterystycznym daniem w tych dniach jest na wyspach simnel cake – ciasto pokryte grubą warstwą masy marcepanowej. 

Grecja

Greckie święta Wielkanocne obchodzone są bardzo hucznie i trwają cały Wielki Tydzień. Mieszkańcy przygotowują swoje domy, robiąc wiosenne porządki, pieką słodkie bułeczki, a także poświęcają czas na modlitwę. Jedną z najbardziej znanych wielkanocnych tradycji u Greków jest malowanie jaj na czerwono. W Wielkim Tygodniu w Grecji obowiązuje ścisły post, który zabrania spożywania produktów mięsnych oraz mlecznych. Wielki Piątek oznacza dzień żałoby, a z kolei w Wielką Sobotę w całym kraju odbywają się msze święte, gdzie najbardziej podniosłym momentem jest zapalenie ,,świec Zmartwychwstania”. Po mszy wierni wracają do domów, zapalają święcę i malują znak krzyża na drzwiach. Następnie spożywana jest zupa z baranich podrobów. Całe święta obchodzone są w bardzo rodzinnej i uroczystej atmosferze.

Stany Zjednoczone

Święta w USA odbiegają zupełnie od wzorca, jaki panuje w Europie. Wielkanoc dla Amerykanów ogranicza się do jednego dnia – niedzieli wielkanocnej. Sobota jest dniem zupełnie normlanym, a Poniedziałek Wielkanocny jest dniem pracującym. Pomimo tego, że większość religii w USA jest chrześcijańskich, Wielkanoc stanowi dla nich czwarte pod względem ważności święto. Dla Amerykanów najważniejsze jest Boże Narodzenie, następnie święto Dziękczynienia, Święto Niepodległości, a na końcu Wielkanoc. Obywatele nie ozdabiają domów, a wielkanocne akcenty można zobaczyć jedynie na witrynach sklepowych. Amerykanie celebrują za to świąteczny obiad, który składa się zazwyczaj z pieczonej szynki, sałatki na bazie majonezu oraz słodkich deserów. Spora część mieszkańców Stanów Zjednoczonych wybiera się w ten dzień do restauracji na obiad, które są otwarte tak jak większość sklepów. Najsłynniejszym wielkanocnym zwyczajem w USA jest Easter Egg Hunt, czyli polowanie na pisanki, które chowane są przed dziećmi w ogrodzie. Zazwyczaj są to czekoladowe jajka wypełnione drobnymi słodyczami. Co ciekawe, w Waszyngtonie na trawniku przed Białym Domem odbywa się turlanie pisanek z udziałem prezydenta.

Australia 

Święta Wielkanocne w Australii zupełnie odbiegają od znanego nam wzorca – Australijczycy podchodzą do nich z bardzo swobodnym podejściem. Wielki Piątek (Good Friday) jest tu dniem wolnym od pracy, a wierzący mieszkańcy Australii wybierają się w ten dzień oraz w niedzielę do kościołów. Co ciekawe, w Niedzielę Palmową (Palm Sunday) Australijczycy chodzą do kościoła z prawdziwą palmą, która jest pod koniec nabożeństwa palona, a jej popiół jest przechowywany do Środy Popielcowej. Również Poniedziałek Wielkanocny jest dla Australijczyków dniem wolnym od pracy, co wykorzystują jako pretekst do wyjazdu na długi weekend. Bardzo popularną formą spędzania świąt jest u nich wyjazd na kemping nad wybrzeże. Mieszkańcy Australii nie spędzają tak wiele czasu w kuchni w trakcie świąt jak Polacy – stawiają raczej na potrawy z grilla, a ich tradycyjnym przysmakiem są hot cross buns, czyli bułeczki ze znakiem krzyża. Półki sklepowe są natomiast pełne czekoladowych zajączków (easter bunny) oraz jajeczek czekoladowych z nadzieniem (easter egg). Australijczycy nie mają w zwyczaju ozdabiać swoich domów z okazji świąt wielkanocnych, preferują w ten dzień nosić zabawne akcenty, np. uszy zająca. 
Jak widać Wielkanoc to święto, które w różnych zakątkach świata prezentuje się zupełnie inaczej. W naszej kulturze jest to bardzo ważny moment w roku, jednak każdy kraj ma swój sposób na świętowanie, który należy uszanować. Mimo to, w każdej kulturze jest to wyjątkowy czas, pełen radosnych i rodzinnych chwil.

Przypisy