Brak wyników

Zdrowie

18 marca 2020

NR 2 (Marzec 2020)

Zaparcia u osób starszych

0 1891

Zaparcie to dolegliwość, która często towarzyszy seniorom. Problemy ze strony układu pokarmowego dotyczą najczęściej osób leżących jednak mogą na nie cierpieć również seniorzy normalnie funkcjonujący w codziennym życiu. Nieleczone zaparcia mogą w znacznym stopniu obniżyć komfort egzystowania, a także doprowadzić do pojawienia się chorób. Gdy zaobserwujemy u siebie objawy zaparcia pamiętajmy, aby podjąć walkę z tym schorzeniem!

Czym charakteryzują się zaparcia? 

Do zaparcia dochodzi w momencie, gdy treść jelitowa występuje przez dłuższy czas w obrębie przewodu pokarmowego. Za normę uznaje się oddawanie stolca raz dziennie, jednak toleruje się również wypróżnienia występujące trzy razy w ciągu tygodnia pod warunkiem, że jego konsystencja, barwa oraz objętość są prawidłowe. Przyjmuje się, że jeśli nie dochodzi do wypróżnień we wskazanej ilości mamy do czynienia z zaparciami. Wiążą się one z szeregiem nieprzyjemnych objawów, takich jak: gazy, wzdęcia, poczucie pełności, ból brzucha, ból głowy, odbijanie. 

R e k l a m a

Przyczyny występowania zaparć u seniorów

Jedną z kluczowych kwestii jest świadomość, że liczba wypróżnień wraz z wiekem zmniejsza się. Należy jednak obserwować, czy ilość ta nie jest zbyt niska. Do najczęstszych przyczyn zaburzeń ze strony układu pokarmowego u osób starszych zalicza się: 

  • przebyte choroby – zaparcia najczęściej są związane z chorobami układu pokarmowego, takimi jak: nowotwór jelita grubego, zapalenie jelita grubego, zwężenie jelit. Zaparcia mogą być również spowodowane przez choroby, takie jak: cukrzyca, mukowiscydoza, otyłość, choroby układu nerwowego czy niedoczynność tarczycy;
  • przyjmowane leki – jeden z najczęstszych powodów pojawienia się zaparć u osób starszych. Ryzyko pojawienia się schorzenia najczęściej spowodowane jest przez przyjmowanie leków uspokajających, niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy przeciwpadaczkowych;
  • prowadzenie złej diety oraz brak aktywnego trybu życia – ważne, aby dieta seniora była bogata w błonnik oraz w odpowiednią ilość spożywanych płynów. Niestety wraz z wiekiem zmniejsza się apetyt oraz chęć picia wody co sprzyja pojawieniu się zaparć. Troska o zbilansowaną dietę oraz odpowiednią dawkę aktywności fizycznej (nordic walking, spacerów czy pływania) pozwoli przywrócić prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego;
  • depresję starczą – problemy ze stanem psychicznym, depresja, otępienie mogą również doprowadzić do problemów z układem pokarmowym. 

Jak poradzić sobie z problemem zaparć? 

Z zaparciami można najczęściej poradzić sobie dzięki domowym sposobom. Warto wprowadzić do swojej codzienności aktywność ruchową, dietę bogatoresztkową (inaczej wysokobłonnikową, która zawiera większą niż tradycyjne diety ilość błonnika pokarmowego). W diecie tej należy wybierać pokarmy z wysoką zawartością błonnika pokarmowego, m.in. pieczywo ciemne, ryż brązowy, kasze czy suszone owoce, np. śliwki. Bogatym źródłem błonnika są również surowe owoce i warzywa, jak i rośliny strączkowe. Należy także zwiększyć w swojej diecie ilość przyjmowanych płynów. Jeśli wymienione powyżej kwestie nie pomagają nam w usprawnieniu naszej przemiany materii, należy udać się koniecznie do specjalisty, który może zalecić leczenie farmakologiczne. 
Zaparcia w podeszłym wieku stanowią częsty problem, którego nie należy się obawiać. Można poradzić sobie z nimi na kilka sposobów. Najczęściej wprowadzenie do naszego życia pewnych zdrowych nawyków rozwiązuje dolegliwości. Regularne spacery z przyjaciółmi czy przygotowywanie potraw pełnych błonnika mogą z łatwością zwiększyć nasz komfort życia. W przypadku nawracających się zaparć pamiętajmy, aby udać się do specjalisty, który wprowadzi odpowiednie leczenie.

Przypisy